Trwają prace nad budżetem. Wpływy do kasy miasta będą niższe nawet o 41 mln zł

Trwają prace nad budżetem. Wpływy do kasy miasta będą niższe nawet o 41 mln zł
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Władze miasta stoją przed nie lada wyzwaniem związanym z pracami nad budżetem. Do podjęcia jest szereg skomplikowanych decyzji, które będą musiały zapewnić funkcjonowanie miastu. Powinniśmy liczyć się z cięciami budżetowymi.

Mamy już listopad. Wielkimi krokami zbliża się koniec roku. Roku, w którym świat opanowała pandemia koronawirusa. Miała ona istotny wpływ na wiele czynników, w tym niewątpliwie na pogorszenie kondycji finansowej polskich samorządów. Niestety, nie ominęło to także Olsztyna.

Jak podkreślił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, przygotowanie planu finansowego na przyszły rok okazuje się wyzwaniem o wiele trudniejszym, niż w latach poprzednich.

– Przygotowanie przyszłorocznego budżetu jest niezwykle skomplikowane. Praktycznie wszystkie nasze jednostki muszą stawić czoła temu zadaniu. Pracujemy, by przygotować najlepszy możliwy w tych warunkach dokument – przyznał prezydent Piotr Grzymowicz.

Ale nie tylko Covid-19 jest problemem dla finansów miasta.

– Odczuwamy także skutki ubiegłorocznych rządowych decyzji, m.in. w zakresie regulacji dotyczących podatku od osób fizycznych, o czym przestrzegaliśmy już ponad rok temu – dodał Piotr Grzymowicz.

Z szacunków urzędu miasta wynika, że tegoroczne wpływy będą mniejsze od zakładanych nawet o 41 mln zł.

To nie wszystko, bo samorząd musi zabezpieczyć dodatkowe środki z uwagi na wzrost płacy minimalnej (z 2 600 zł w 2020 roku do 2 800 zł w 2021 roku).

Władze miasta zastanawiały się nad likwidacją 4 z 6 Dziennych Domów Opieki Społecznej. Jednak ostatecznie zamknięta zostanie jedna – przy ul. Fałata. W 2019 roku koszt jej utrzymania wyniósł ponad 150 tys. zł, natomiast w trzech pierwszych kwartałach było to niespełna 56 tys. zł.

– Z powodów finansowych planujemy zakończenie działalności tej jednostki z końcem roku. Jednak pozostałych pięć dziennych domów pomocy społecznej będących w naszej strukturze nadal będzie prowadzić swoją działalność – wyjaśniła dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Elżbieta Skaskiewicz.

Funkcjonowanie dziennego domu przy ul. Fałata została zawieszona w marcu 2020 roku w związku z pandemicznymi obostrzeniami. Osoby dotychczas korzystające z usług dziennego domu zostały objęte na czas pandemii wsparciem jednostek działających w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z chwilą likwidacji podopieczni dostaną propozycje korzystania z zajęć w innych placówkach.

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • Kilka groszy 2020-11-25 11:33:12 213.73.*.*
  A może opodatkować wyższym podatkiem nieruchomości wynajmowane przez prywatne osoby, które nie zarejestrowały działalności gospodarczej w tym zakresie? To dopuszczalne prawnie. Poza tym uzasadnione zwiększonymi kosztami. Takich mieszkań jest w mieście pewnie kilka tysięcy (studenci, turyści, pracownicy z zagranicy). Trzeba tylko podjąć wysiłek i to ustalić. Za śmieci też jest płacone tylko za 1 osobę a mieszka kilka...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • anka1 2020-11-25 07:12:29 81.190.*.*
  Jestem za likwidacją Straży Miejskiej bo nie ma z nich pożytku jak się dzwoni po 15 to odbiera automat i po paru minutach rozłącza połączenie,dzwoniłam przez godzinę
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Kilka pomysłów na oszczędności 2020-11-24 20:35:56 198.16.*.*
  1. Zlikwidować Straż Miejską - kilka milionów rocznie. 2. Zlikwidować bezpłatne miejsca oczekiwania dla taksówkarzy. Jest ich ok 10 w strefie parkowania. Taksówkarze jeżdżą tylko na aplikacji - to ok. 1 milion zł rocznie. 3. Zmniejszyć pensje kadry kierowniczej urzędu i jednostek - pewnie od 1 do kilku milionów rocznie. 4. Nie dokładać do prywatnego klubu piłkarskiego. No można tylko po co? Lepiej podwyższyć podatki i opłaty mieszkańcom...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • Młoda 2020-11-24 14:18:08 31.60.*.*
  Wkrótce banki za przechowywanie w ich skarbcach naszych pieniędzy będą pobierać opłaty. Lokaty są na poziomie 0,1 %. Nie słyszę o obniżce diet dla radnych. Panie i Panowie radni obniżce sobie na 6 miesięcy diety do 1 złotego za miesiąc. Z waszych oświadczeń majątkowych widac, że nie obędzie wam. Szczególnie w 2019 wzbogacili się radni PO. Ale przykład pazerność idzie z góry. Posłowie PO razem z PiS zagłosowali za podwyżkami diet poselskich na 2021r. Pod wpływem krytyki wycofali się z tego pomysłu. Radni Olsztyna obnizce sobie diety i do budżetu wpłynie milion dodatkowych złotych.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
 • Łolaboga 2020-11-24 11:05:42 95.49.*.*
  Pytania do p. Grzymowicza; 1. To urzędnicy pracujący w UM zarabiali dotychczas minimalne wynagrodzenie? 2. Jeśli rząd tworzy promłodzieżowe warunki życia i pracy (uchylenie podatku dla ludzi młodych do 26 roku) to co zrobiło miasto Olsztyn, żeby zatrzymać te środki w Olsztynie? 3. Może trzeba było mniej zainwestować w kamery, cały ten ITS, te różne operaty szacunkowe nieruchomości, które nigdy nie zostaną zrealizowane zamiast skomleć, że budżet się zawali? 4. I na końcu czy ten lament jest potrzebny tylko po to, żeby uciąć wydatki tym, którym jest to najbardziej niezbędne lecz mają niską siłę przebicia?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 2
 • obserwator 2020-11-24 09:29:03 185.220.*.*
  Ale na tramwaje widmo i premie dla dyrektorów w urzędzie miasta kasa się zawsze znajdzie...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 5