Dziś jest: 06.12.2023
Imieniny: Emiliana, Jaremy
Data dodania: 2023-11-14 08:30

Mateusz Sikorski

Trwa wyludnianie Warmii i Mazur. W poprzednim roku tylko w jednym powiecie zanotowano przyrost mieszkańców

Trwa wyludnianie Warmii i Mazur. W poprzednim roku tylko w jednym powiecie zanotowano przyrost mieszkańców
W 2022 roku województwo warmińsko-mazurskie ''skurczyło się'' o 8 tysięcy osób
Fot. Wikipedia

W 2011 roku liczba Polaków wzrosła do 38,5 miliona osób. Od tamtego czasu sukcesywnie spada, osiągając w 2022 roku 37,6 miliona. Mimo ogólnego spadku ludności są jednak w kraju miejsca, gdzie ludności przybywa. W województwie warmińsko-mazurskim jest to powiat olsztyński.

reklama

Według danych statystycznych w 2022 roku Warmia i Mazury stały się mniejsze o 8 tysięcy osób. Spośród 18 powiatów oraz 2 miast na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim tylko jeden zanotował przyrost ludności. Jest to powiat olsztyński, do którego przeprowadza się wiele osób ze stolicy Warmii i Mazur. Nowi mieszkańcy podolsztyńskich gmin nie pochodzą jednak tylko z Olsztyna. 

Andrzej Abako, starosta powiatu olsztyńskiego stwierdził, że został on "zieloną wyspą" Warmii i Mazur dzięki modzie na mieszkanie poza dużym miastem. 

- Deweloperzy, mieszkańcy, którzy budują domki jednorodzinne, często z takiej możliwości korzystają. Wydaje mi się także, że mieszkańców przyciąga dobra infrastruktura, która jest na terenie naszego powiatu - tłumaczy starosta.

W 2022 roku ludność powiatu olsztyńskiego wzrosła o 620 osób, czyli o 0,5%. Najniższym ubytkiem mieszkańców może poszczycić się powiat ełcki. Liczba ludności spadła tam o 150 osób. Samo miasto Elbląg zmalało o 834 osoby. W tym samym czasie ze stolicy województwa, Olsztyna, ubyło 1039 mieszkańców.  Pod względem osobowym jest to największy ubytek w warmińsko-mazurskim. 

Największą procentową stratę zaliczył powiat kętrzyński, który w 2022 "skurczył się" o 1,3% (774 osoby). Na drugim miejscu znalazł się powiat bartoszycki z ubytkiem 1,1% (610 osób), a niechlubne podium zamyka powiat mrągowski, którego ludność spadła o 1% (463 osoby). 

Komentarze (46)

Dodaj swój komentarz

  • Zi0m 2023-11-16 12:36:04 95.160.*.*
    Olsztyn to miasto emerytów, urzędników i studentów. Położenie niby dobre, infra jest, konkurencji brak (typu Bydgoszcz vs Toruń) a mimo to pod względem inwestycji nic a nic tu się nie dzieje od lat - ani produkcji ani nawet jakiejś korpo-plantacji typowej dla Trójmiasta czy Wawki. To jest fajne miejsce, jak sobie pracujesz zdalnie i kilka razy w miesiącu odwiedzisz biuro w wyżej wymienionych metropoliach. Jak ktoś ma natomiast szukać pracy w samym Olsztynie to nie polecam - 99% minimalna lub okolice minimalnej, nawet na kasę w markecie 50 chętnych.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
  • Wiesław Wojnar 2023-11-16 09:39:21 37.30.*.*
    Nie ma czegoś takiego jak obwód kaliningradzki (na górze mapy).
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
  • Emeryt. 2023-11-16 08:15:46 88.156.*.*
    Boje się mieszkac.na tej wsi.gorzej jak na ukrainie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
  • Pozdto 2023-11-15 22:41:28 2a00:f41:1c2c:*
    Przy cenie za m 2 mieszkania w Olsztynie to się nie dziwię ze ci co chcą mieszkać w godziwych warunkach uciekają na(wieś). Sam uciekłem z Olsztyna bo nie było mnie stać na 50 m2 za 600 tys zł. Ciekawe kto będzie jeździł tymi tramwajami???? Skoro 3/ 4 Michelina to powiat olsztynski
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
  • Niestety olsztyniak 2023-11-15 20:45:34 46.205.*.*
    W Olsztynie grzymowicz miał porost jak przywrócił tramwaje , widać po spodniach poza tym beznadzieja wioski Olsztyn zaorać i splunąć na te wieś
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
  • Katarzyna 2023 2023-11-15 11:55:41 5.184.*.*
    To miasto to zielone płuca dla Warszawy,wyzysk ludzi na stażach i zatrudnianie studentów,zostali emeryci....urzędy i drobne firmy,....tu się nigdy nic nie zmieni
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
  • Tylko inwestycje 2023-11-15 10:48:46 164.127.*.*
    Olsztyn i okolice Olsztyna mają doskonałe położenie i już bardzo dobre drogi a w perspektywie S16 S5 i północną obwodnicę Olsztyna. Dlatego powiat olsztyński szybko rośnie . Bo jest to dobre miejsce dla inwestorów i plus ma super walory przyrodnicze a do tego miasto wojewódzkie ze wszystkimi zaletami … miasta powiatowe jeżeli nie będzie dobrej infrastruktury w tym wspomniane drogi , kolej etc nie ma szans na rozwój. Trzeba też mieć dobrego gospodarza , przykład Lidzbark Warmiński który znalazł swoją drogę np turystyka zdrowotna. Stawiguda , Dywity powiększają swoja populacje dwukrotnie …. da się ?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
  • Mój podpis 2023-11-15 09:08:08 213.73.*.*
    po 8 latach rządów PiSu - Warmia i Mazury w Ruinie
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 17
  • Hel 2023-11-15 08:36:04 2a00:f41:1c86:*
    Do Toma. Wszystkie te drogi to inwestycje wojskowe. Życie toczy się nie tylko w miastach ale w większości na wsi
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
  • Hel 2023-11-15 07:13:58 2a00:f41:1c86:*
    Zakłady pracy powinny być równomiernie rozmieszczone w. Polsce a. nie tylko w obrębie Warszawy.W Mrągowie zlikwidowano dworzec autobusowy Dworzec PKP straszy pustka.Plac na którym zatrzymuje się autobus Polonus z Warszawy to wstyd dla władz Mrągowa.Kierowca nie ma nawet gdzie załatwić się zjeść posiłek czy umyć ręce.Brak poczekalni dla pasażerów sanitariatów.Wojt ma w nosie rozwój Miasta. Wody Polskie nie dbają o dostęp do jezior.Mieszkancy nie mogą z nich korzystać bo biznesmeni działkowcy zawłaszczyli dostęp do jezior grodzac je.Nikt nie rozlicza inwestycji z środków unijnych.Budowane są pomosty dla mieszkańców w bagnach na terenach prywatnych.Skladane skargi są ignorowane prze dziennikarzy.Najwazniejsze jest zrobienie zdjęcia z staruszka bo skończyła np.90 lat aby pochwalić się jak to władza dba o ludzi lub powiedzieć przed wyborami ile wybudowano pomostów..Chamstwo wójta widoczne jest nawet w sklepie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 2

www.autoczescionline24.pl