Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się

Trwa remont schodów kościoła na Jarotach. Proboszcz dziękuje wiernym i „hejterom”, ale... nadal brakuje pieniędzy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Trwa remont schodów kościoła na Jarotach. Proboszcz dziękuje wiernym i „hejterom”, ale... nadal brakuje pieniędzy [ZDJĘCIA, WIDEO]
Trwa remont schodów głównych w kościele przy ul. Jarockiej. Mimo hojności parafian, pieniędzy wciąż brakuje
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Trwa remont głównych schodów Kościoła parafii pw. Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła, zlokalizowanego na olsztyńskich Jarotach. W lutym br. pisaliśmy na łamach portalu o złym stanie świątyni i apelu proboszcza, ks. Tomasz Szałanda, który prosząc o wsparcie, ostrzegał również, że brak prac skutkować może nawet zamknięciem parafii. Teraz, po rozpoczęciu inwestycji, kapłan podziękował wiernym za wsparcie, ale wspomniał też o... hejterach.  

reklama

Schody w opłakanym stanie. „Nie ma już czego ratować”

Główne schody kościoła przy ul. Jarockiej przeszły remont 18 lat temu. Prace polegały wówczas na położeniu płyt granitowych na stopniach. Zdaniem obecnego proboszcza, ks. Tomasza Szałandy, „z powodu nieudolności firmy kamieniarskiej”, w krótkim czasie schody zaczęły ulegać zniszczeniom. Skutki widać było nie tylko na warstwie zewnętrznej, ale także w elementach konstrukcyjnych, w tym w zbrojeniach i podciągach.

Kapłan zaznaczał w ostatnim czasie za pośrednictwem mediów społecznościowych, że od czasu objęcia zarządzania parafią (w lipcu 2024 r.), stan schodów był stale monitorowany.

- Zarówno poprzednie ekspertyzy techniczne, jak i te, zlecone już przeze mnie, wskazują na konieczność wybudowania schodów od nowa. Stopień destrukcji jest bowiem na tyle poważny, że nie ma już czego ratować – skwitował.

Najtańsza oferta, ale wciąż kolosalny koszt

Ogłoszono zatem przetarg. Spośród trzech ofert, które wpłynęły w związku z zadaniem, rada parafialna zdecydowała się na najtańszą opcję, złożoną przez olsztyńską firmę MB2, opiewającą na 858 540 zł. Dwóch pozostałych wykonawców wyceniło prace na odpowiednio: 1 328 400 zł i 1 008 600 zł.

Mimo wyboru najkorzystniejszej oferty, koszt robót okazał się olbrzymi.

- Składają się na to przede wszystkim ogrom prac budowlanych (zburzenie starych schodów i wybudowanie całkowicie nowych); ilość i jakość materiałów związanych z przepisami dotyczącymi konstrukcji budynków użyteczności publicznej, oddziaływania licznych drgań ulic Wilczyńskiego i Jarockiej oraz przepisów co do wbudowanej w bryłę kościoła, zabytkowej kaplicy i sąsiadującego z kościołem starego budynku mieszkalnego przy ul. Podgórnej – informowano na stronie internetowej parafii.

Apel do wiernych i możliwe konsekwencje

Celem zgromadzenia środków na remont, proboszcz postanowił zaapelować do wiernych za pośrednictwem mediów społecznościowych. Duchowny zwrócił uwagę, że choć na terenie parafii zamieszkuje ok. 12 tys. osób, to „regularną więź” z kościołem utrzymuje jedynie 14-15 procent z nich.

- Praktycznie jesteśmy wspólnotą liczącą 1700-1800 osób i nie jesteśmy w stanie sfinansować tego remontu – argumentował.

Ksiądz wspomniał również o dotkliwych konsekwencjach, które wynikać mogą z nieprzeprowadzenia prac, wyjaśniając, że może dojść nawet do zamknięcia parafii.

- Jeżeli w tym roku nie powstaną nowe schody, będziemy zmuszeni wyłączyć górny kościół z użytkowania, bowiem dolna kaplica (tzw. dolny kościół) może pomieścić tylko około 100 osób. Nie będzie więc możliwości odprawiania Eucharystii w niedziele i święta dla całej Wspólnoty, co ostatecznie prowadzić będzie do zamknięcia parafii – skwitował proboszcz.

Zaangażowanie parafian i start prac remontowych

Dzięki okazanemu wsparciu, prace już trwają. Warto podkreślić, że w ramach inwestycji, przebudowano również przykościelny parking, w ten sposób, aby umożliwić poruszanie się po terenie „ciężkich aut”, dostarczających m.in. materiały budowlane.

O postępach prac ks. Tomasz Szałanda informuje na bieżąco na swoim facebookowym profilu.

- Rozbiórka trwa. Tymczasowe, dodatkowe schody i wejście się robi – napisał duchowny ostatniego dnia kwietnia.

Nietypowe podziękowania proboszcza

W jednym z ostatnich wpisów proboszcz podziękował wiernym, a także hejterom, dzięki którym, według niego, temat zyskał „zasięgi”.

Fot. Tomasz Szałanda / Facebook 

Warto podkreślić, że przeciwników inwestycji oraz sposobu zdobywania środków było wielu. Tego rodzaju opinie pojawiały się m.in. pod opublikowanym w lutym br. na łamach naszego portalu artykułem pt. „860 tys. zł na remont schodów albo zamknięcie kościoła? Parafia z Jarot apeluje o wsparcie”.

- Ile po kolędzie księża nazbierali?
Jakie wsparcie? Co msza są pieniądze zbierane, a to ślub, a to pogrzeb. Wysokie koszta wpływają na kościół i bez rozliczenia podatkowego. Z kurii też pieniądze parafia dostaje. Można było odłożyć na takie cele. Z dnia na dzień schody się zepsuły. Nie ośmieszajcie się tym wspieraniem.
Przykre jest to, że najbogatsza instytucja w kraju prosi o pieniądze wiernych, wykorzystując do tego szantaż emocjonalny.
- Niech sprzedadzą swoje mercedesy i będzie na remont

– pisali internauci.

Środków wciąż brakuje

Mimo hojności parafian, wciąż nie udało się zgromadzić całej potrzebnej kwoty (brakuje około 180 tys. zł).

Wsparcia finansowego dokonać można na kilka sposobów: poprzez wpłatę na konta bankowe parafii czy przekazując 1,5% podatku.

- Również tace w Pierwszą sobotę Miesiąca po porannej Mszy oraz taca w drugą niedzielę miesiąca (…) będzie przeznaczona na remont schodów kościoła. Prosimy o wsparcie modlitewne i finansowe inwestycji – napisano na stronie parafii.

 

@olsztyncompl Blisko 860 tys. zł na remont schodów kościoła na Jarotach. Prace już trwają #inwestycje #Olsztyn #wiara #religia #pieniądze ♬ oryginalny dźwięk – olsztyn.com.pl - olsztyn.com.pl

Komentarze (54)

Dodaj swój komentarz
Odpowiadasz na komentarz.
Zaloguj się i odblokuj lepsze komentarze. Historia, wyróżnienie i dodatkowe opcje w Twoim profilu. Zaloguj się

  • Artur 2026-05-23 20:54:27 2a02:2a40:b2fe:*
    Obecny ksiądz to ham i prostak. Ani "szczęść Boże?" ani "Dzień dobry" powiedzieć nie umie. Straszyć zamknięciem parafii to może. Jak chce zamykać to też pójdzie na bezrobotne. Dojazdy i kostkę chodnikową wkoło kościoła zorganizował poprzedni proboszcz. Ksiądz Magdziarz w grobie się przewraca jak patrzy na takie poczynania.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • rozważania 2026-05-13 12:39:05 79.189.*.*
    Żeby tak Bóg choć na chwilę ukazał się na niebie to nie trzeba by było żadnych księży ani kościołów. Ludzie by uwierzyli. Czemu się nie ukaże ? Przecież jest wszechmocny??? Chyba nikt tu nie powie ,że się nie ukaże bo go nie ma.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 16
  • rozważcie to sobie.. 2026-05-09 19:54:30 46.112.*.*
    Ilu tych i innych nienawistnych komentatorów, będzie później skamlało o ostatnie namaszczenie i katolicki pogrzeb?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 27 15
  • Arek 1 2026-05-09 06:12:44 2a00:f44:421:*
    Niech do Rydzyka cyknie o kasiore to mu da
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 12
  • Arek 19 2026-05-09 06:12:44 2a00:f44:421:*
    Niech do Rydzyka cyknie o kasiore to mu da
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 12
  • Zatorze czeka na obw 2026-05-08 16:32:46 2a00:f44:4f8:*
    Olsztyn posiada "schrony" dla ok. 10 tysięcy osób. Reszta mieszkańców powinna zaprzyjaźnić się z dzikami, może przyjmą do schronienia w lasach . Karma wraca.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 19
  • rozmyślania 2026-05-07 21:20:01 95.160.*.*
    I co Ci biedni naiwni emeryci mają robić ? Jak dzielić tą emeryturkę? Rydzyk chce ,PiS chce , TV Republika chce ,poszczególni proboszczowie chcą. A gdzie utrzymanie (lekarstwa ,opłaty ,jedzenie itp.) A dookoła tylko daj i daj.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 56 8
  • DRUID 2026-05-07 16:21:42 79.162.*.*
    trybem natychmiastowym zburzyć betonowe schody i zamiast nich wstawić metalowe ażurowe kratowe schody oraz postawić obok zewnętrzną podnoszoną ambonę zbudowaną w oparciu o hydrauliczny podnośnik taki jaki mają energetycy lub strażacy ,dodatkowo na ściany zamocować kratownice po których rósł by bluszcz który z biegiem czasu pokrył by dach i cały hram ...a bluszcz dlatego .. jako starosłowiański symbol reprezentujący ...nieśmiertelność, wieczną wierność, przyjaźń oraz silne przywiązanie......dodatkowo na drzwiach napis ....pokłońmy się Słońcu co daje ciepło ,pokłońmy Ziemi co daje nam życie ..pokłońmy Gwiazdom co dają nadzieję ...pokłońmy się Sobie a będzie nam lepiej ...a wtedy Hram będzie miłością
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 3
  • Oj oj oj 2026-05-07 10:32:19 2a00:f44:4bf:*
    Działka po drugiej stronie ulicy należy do parafii chyba. Może czas sprzedać?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 27 9
  • Lokalny parafianin 2026-05-07 10:09:55 2a00:f44:4e5:*
    Jak w ubiegłym roku zabito księdza w Szczytnie było tyle samo antykościelnych i pochlebnych dla mordercy komentarzy. Jak by wam budowali meczet w tym miejscu to byście klaskali z radości!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 27
  • Torkemada 2026-05-07 09:26:48 2a00:f44:4fa:*
    Wiara w wyimaginowanego bożka upada i to w każdej religii ludzie są uświadomieni , to jest relikt zamierzchłych czasów
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 9
  • Bozon Sebixu 2026-05-07 09:25:55 178.183.*.*
    A nie lepiej odprawiać e-eucharystię ? Łatwogang zebrał online tyle co WOŚP. Trzeba iść Duchem (czasu). Mniejsze wydatki a i dzieci bezpieczniejsze, pokus mniej
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 36 11
  • Jaro 2026-05-07 09:18:20 188.146.*.*
    Zamknąć parafie i sprzedać kościół. Jeśli nie stać na remonty i utrzymanie. Kapitalizm.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 39 11
  • mkm 2026-05-07 08:23:20 185.103.*.*
    Proboszcz myli hejt ze stwierdzeniem prawdy. żeby to był jeszcze jakiś zabytek, ale wystarczy, że jest to kościół wybudowany za pieniądze wiernych. Remont niech robią za pieniądze chociażby z biznesu jaki robią na gruntach.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 44 9
  • diss 2026-05-07 08:11:31 212.160.*.*
    Kto zaczyna remont, jak nie ma na to pieniędzy? Owieczki niech sobie płacą za swoją świątynię, a jak ich jest za mało to może zamknąć ten przybytek. Za dużo kościołów.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 29 4
  • Pioter 2026-05-07 07:59:02 145.237.*.*
    Wpłaciłbym ale chciałbym na 100% wiedzieć, że te pieniądze zostaną przeznaczone na remont kościoła. Jawność, transparentność, uczciwe rozliczanie się ze wszystkich zbiórek. Jeżeli to kiedyś nastąpi to będę wspierał.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 32 5
  • Nagórki 2026-05-07 07:08:24 176.221.*.*
    Jak to lubią mawiać księża "Będę modił się za powodzenie inwestycji - Bóg zapłać" Mój "datek" powinien zaspokoić brakującą kwotę :)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 33 4
  • Stop klerykalizacji 2026-05-07 06:01:03 2a00:f44:4f8:*
    Jak najpierw budują sobie dom uciech zwany potocznie plebanią , a później z pozostałości pieniędzy wiernych kleją kościół najtańszym sumptem . To TERAZ niech wchodzą po tym co sami zbudowali . Wierni nie dajcie się doić bez końca .!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 4
  • Parochianus ex paroe 2026-05-06 23:51:57 77.225.*.*
    Tomek, źle ci było u nas tys? To chyba za karę tę parafię objął
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
  • Poslaniec Warminski 2026-05-06 22:34:04 148.252.*.*
    Pamietam jak budowano ten kosciol. Pamietam ksiedza Magdziarza,ktory przyczynil sie do budowy tego kosciola.Wy pedaly,zboczency spod znaku teczy i komuchy co najwyzej mozecie popiskiwac na forach. Polska nigdy nie zginie!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 28

Proponowane artykuły