''Treść decyzji była praktycznie kopią ostatniego rozstrzygnięcia''. FRO odwołuje się w sprawie dworca

Wszystko wskazuje na to, że sprawa dworca PKP zbyt szybko nie doczeka się zakończenia. Forum Rozwoju Olsztyna poinformowało, że społecznicy po raz trzeci odwołali się od decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Przedstawiciele Forum Rozwoju Olsztyna poinformowali, że w czwartek (11 lipca) złożyli odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od trzeciej decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie Dworca Głównego. Treść odwołania liczy dziewięć stron.

- Treść decyzji była praktycznie kopią ostatniego rozstrzygnięcia. Niestety pojawiły się w niej również nowe błędy w ocenie wartości zabytkowych dworca. Mamy jednak nadzieję, że tym razem minister rozpatrzy samodzielnie sprawę i wyda ostateczną decyzję – uważają społecznicy z FRO.

Odwołanie złożyły także Stowarzyszenie Architektów Polskich i Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków.

W kontekście ostatniej decyzji WKZ (tj. decyzji z dnia 12 czerwca 2019 r.), w pierwszej kolejności należy poruszyć kwestię zalecenia zawartego w decyzji MKiDN z 15 marca 2019 r., zgodnie z którym WKZ obowiązany był przeprowadzić „ponowną analizę zgromadzonych dowodów w świetle okoliczności podnoszonych w odwołaniach organizacji społecznych”. WKZ zignorował wytyczne ministerstwa. Uzasadnienie decyzji z dnia 12 czerwca 2019 r. w części dotyczącej wartości historycznej, artystycznej i naukowej zespołu dworcowego jest praktycznie kopią uzasadnienia wcześniejszej decyzji z dnia 18 stycznia 2019 r. WKZ odniósł się jedynie do niewielkiej części argumentów podnoszonych przez Forum Rozwoju Olsztyna w odwołaniu z dnia 18 lutego 2019 r. – i to w sposób wybiórczy i lakoniczny. Szczególnie razi brak jakiegokolwiek odniesienia do analiz elewacji zespołu budowlanego, jego proporcji opartych o zasadę złotego podziału, czy roli obiektu jako dominanty przestrzennej. Ponadto, porównując treść uzasadnienia najnowszej decyzji organu I instancji oraz odwołania FRO z 18 lutego 2019 r., łatwo dostrzec że WKZ pominął argumenty dotyczące powiązań przestrzennych budynków, które mają zasadnicze znaczenie w ocenie wartości historycznego zespołu budowlanego. Co więcej, WKZ w ogóle nie uzasadnił, jakie są powody nierozpatrzenia poszczególnych argumentów przedstawionych w odwołaniu, a jedynie ogólnikowo stwierdził, że „argumentacja zawarta w odwołaniach ma charakter polemiczny i nie znajduje się w niej argumentacji mogącej przekonać tut. Organ do zmiany stanowiska”. Działanie organu I instancji wpisuje się w jego dotychczasowy sposób podejmowania decyzji, który polega na dopasowywaniu argumentów do z góry założonej tezy lub świadomego pomijania faktów, które zaprzeczają wcześniej obranemu stanowisku

- czytamy w uzasadnieniu odwołania.

Sprawa olsztyńskiego dworca ciągnie się już od kilku lat. Społecznicy domagają się wpisania bryły do rejestru zabytków. Kilka tygodni temu prezydent miasta Piotr Grzymowicz apelował do organizacji, aby już nie odwoływały się od decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jednak apele nie poskutkowały, w związku z tym na zakończenie tej sprawy przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Komentarze (34)

Dodaj swój komentarz

 • kr68 2019-07-17 11:54:24 37.47.*.*
  Wojewódzki Konserwator blokuje rewitalizację dworca z uporem godnym lepszej sprawy (dlaczego???). Gdyby nie jego zajadły upór na dworcu trwałyby już prace przywracające porządny wygląd i dodatkowe funkcje, których brakuje.
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • PETYCJA W SPRAWIE BUDOWY NOWEGO DWORCA 2019-07-16 13:25:51 185.246.*.*
  Proszę wszystkich którzy chcą budowy nowego dworca głównego w Olsztynie o podpisanie petycji w tej sprawie petycję podpisało już ponad 2000 osób:) https://secure.avaaz.org/pl/c ommunity_petitions/Forum_Rozwoju_Olsztyn a_Chcemy_nowego_dworca_PKP_w_Olsztynie/
  Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść
 • EKU 78 87 400 2019-07-16 13:07:18 5.173.*.*
  Jeśli ktoś ma wątpliwości co do tego że olsztyński dworzec główny należy uznać za zabytek niech przyjrzy się szybom w dziesięciopiętrowym biurowcu stanowiącym jego trzecią bryłę. Gdyby były choć raz myte od czasów Bismarcka to by były domywalne. PKP żebra w naszym Ratuszu o dopłaty na Przewozy Regionalne, a w ogóle nie myśli o czystości okien.
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść
 • mm2 2019-07-16 12:03:57 79.184.*.*
  nie popieram fro i nigdy nie będę ich bronił ale jedno muszę im przyznać. jeśli obecny dworzec zostałby zmodyfikowany wg ich wizualizacji zamieszczonych na ich stronie internetowej to niech pkp tak to zrobi. on jest po prostu śliczny
  Odpowiedz Oceń: 9 0 Zgłoś treść
 • pf 2019-07-16 10:56:04 77.237.*.*
  Dyskusja dotyczy ewentualnej budowy nowego dworca, a jak znam życie- marketu z dworcem przy okazji (patrz Kraków, Poznań). Nie wiem dlaczego ma to zależeć od Konserwatora? Jeżeli istniejący dworzec jest wartościowy, to go zmodernizujcie tak, żeby tych wartości nie stracił. Przy okazji- dzisiejsze dworce kolejowe wymagać powinny mniejszych powierzchni, niż dawniej, to mogą być tylko wygodne dojścia do peronów i zredukowane kasy. A przy okazji - ile pociągów dziennie przejeżdża przez Olsztyn i ilu ludzi w nim dziennie wsiada/wysiada?
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • Młoda 2019-07-15 22:23:52 5.173.*.*
  Proszę nie zajmować się petycją bo jest to zmarnowany głos, gdyż Minister Kultury zadne petycje nie bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Tak stanowi prawo przy tego typu sprawie. Głos proszę oddać przy wyborach do Sejmu. W żadnym przypadku proszę nie oddawać głosu na Popapranców. To ich nieudolne rządy w kraju i w Olsztynie są najlepszym przykładem że nic się nie zmieniło. Przykład to dworzec.
  Odpowiedz Oceń: 2 5 Zgłoś treść
 • PETYCJA W SPRAWIE BUDOWY NOWEGO DWORCA 2019-07-15 20:26:39 185.246.*.*
  Proszę wszystkich którzy chcą budowy nowego dworca głównego w Olsztynie o podpisanie petycji w tej sprawie petycję podpisało już ponad 2000 osób:) https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/Forum_Rozwoju_Olsztyna_Chcemy_nowego_dworca_PKP_w_Olsztynie/
  Odpowiedz Oceń: 4 6 Zgłoś treść
 • PETYCJA W SPRAWIE BUDOWY NOWEGO DWORCA 2019-07-15 20:26:15 185.246.*.*
  Proszę wszystkich którzy chcą budowy nowego dworca głównego w Olsztynie o podpisanie petycji w tej sprawie petycję podpisało już ponad 2000 osób:) https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/Forum_Rozwoju_Olsztyna_Chcemy_nowego_dworca_PKP_w_Olsztynie/
  Odpowiedz Oceń: 3 4 Zgłoś treść
 • rambo2 2019-07-15 20:19:22 176.221.*.*
  to że obecny dworzec zabytkiem nie jest to wiadomo nie od dzisiaj. Ale tak na chłopski rozum weźmy to że PKP chce przeznaczyć 20 mln na nowy dworzec. Przy obecnych cenach materiałów i robocizny to postawią co najwyżej drugi obiekt wielkości dworca zachodniego (bo przecież trzeba jeszcze wyburzyć ten istniejący). Nie żebym popierał fro ale nie wydaje mi się że PKP zafunduje nam coś sensowego. Fakt na modernizację 20 mln to też mało.
  Odpowiedz Oceń: 8 2 Zgłoś treść
 • henry k 2019-07-15 19:40:17 195.136.*.*
  Tak grupa oszołomów blokuje rozwój naszego miasta
  Odpowiedz Oceń: 6 4 Zgłoś treść