Transport autobusowy do poprawki. Urszula Pasławska: w tym temacie będę działać do skutku

Transport autobusowy do poprawki. Urszula Pasławska: w tym temacie będę działać do skutku
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Posłanka z ramienia PSL, Urszula Pasławska złożyła do Ministerstwa Transportu interpelację w sprawie funkcjonowania linii autobusowych na trasach wojewódzkich. Jak mówi, coraz więcej mieszkańców zgłasza jej, że autobusy się spóźniają, a na przystankach brakuje aktualnych rozkładów jazdy.

Urszula Pasławska, posłanka z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, uważa, że sytuacja transportu autobusowego w Polsce wymaga naprawy. Coraz częściej dostaje sygnały, że przewoźnicy za nic mają rozkłady jazdy. W związku z tym złożyła w Ministerstwie Transportu interpelację i czeka na odpowiedź.

- Od dłuższego czasu do mojego biura poselskiego zgłasza się wiele osób, prosząc o pomoc w sprawach takich jak: autobusy jeżdżące niepunktualnie, brak aktualnych rozkładów jazdy autobusów na przystankach i stronach internetowych, brak informacji o odwołaniu autobusu albo likwidacji linii, za małe busy na długich trasach. Przygotowałam więc w tej sprawie drugą już interpelację poselską, prosząc o jak najszybszą poprawę sytuacji – tłumaczy Urszula Pasławska.

Posłanka jedną z przyczyn takiego stanu upatruje w fakcie, że rząd odwleka wejście w życie przepisów nowelizacji ustawy o transporcie zbiorowym, która mogłaby wejść w życie dopiero pod koniec roku. Mają się w niej znaleźć zapisy, m.in. uporządkować sposób funkcjonowania autobusów na liniach międzypowiatowych i międzywojewódzkich.

- Nie ma wątpliwości, że transport autobusowy powinien funkcjonować na miarę XXI wieku. Wielu mieszkańców naszego regionu korzysta z przewozów do pracy, szkoły, niepunktualne autobusy czy brak informacji o likwidowanych liniach mocno utrudnia im życie. Czekam na odpowiedź Ministerstwa Transportu, w tym temacie będę działać do skutku – zapewnia posłanka z Warmii i Mazur.

Pytania, jakie posłanka Pasławska zadała w interpelacji:

1. Na jakim etapie legislacyjnym są prace procedowanej ustawy o transporcie zbiorowym ?

2. W jaki sposób ministerstwo planuje zobowiązać przewoźników do aktualizacji rozkładów jazdy?

3. Czy są przygotowywane przepisy dotyczące standaryzacji przewozu pasażerów?

4. Czy planowana jest zmiana przepisów, która doprowadziłaby do wskazania głównego jednego zbiorczego miejsca odjazdów autobusów, np. zwyczajowo na dworcach, tak aby usytuowanie przystanków nie było chaotyczne i przypadkowe?

Więcej o transporcie zbiorowym:

Marszałek zlikwiduje bezpośrednie połączenia z Olsztyna do Braniewa

Urząd marszałkowski skomentował decyzję o likwidacji połączeń z Olsztyna do Braniewa

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • sikawkowy 2020-03-12 08:30:04 89.228.*.*
    pasławska działała tak jak strażak podpalacz najpierw podpala a potem gasi
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Xx 2020-03-08 08:24:09 94.254.*.*
    A czemu ta pani nie była taka aktywna w kwestii transportu jak przez 8 lat rządziła, co zrobiła??????😆
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0