Telewizja Polsat w Olsztynie. Prezes SM Pojezierze sprzedaje tanie mieszkania wybrańcom, a uważa, że jest kryształowy

Telewizja Polsat w Olsztynie. Prezes SM Pojezierze sprzedaje tanie mieszkania wybrańcom, a uważa, że jest kryształowy
Prezes SM Pojezierze mieszkania sprzedawał pracownikom spóldzielni po zaniżonej cenie
Fot. Interwencja/Polsat

Kolejna telewizja zainteresowała się olsztyńską Spółdzielnią Mieszkaniową w Olsztynie. Tym razem chodzi o sprzedaż mieszkań w nowych blokach po zaniżonej cenie. Mogli je kupić wyłącznie osoby związane z prezesem spółdzielni. Ten z kolei uważa, że jest kryształowy i nie ma sobie nic do zarzucenia.

O kontrowersjach wokół Spółdzielni Mieszkaniowej Pojezierze pisaliśmy już wielokrotnie. Najpierw mówiono o ogromnych zarobkach prezesa Wiesława Barańskiego, który na rękę miesięcznie ma brać aż 40 tys. zł. Echem odbiła się też sprawa pana Artura Smolskiego, bohaterskiego strażaka, który walczył z władzami spółdzielni o budowę podjazdu dla wózka, jednak bezskutecznie. Pan Artur zmarł. Teraz Wiesławem Barańskim zainteresowała się telewizja Polsat.

W materiale „Interwencji” poruszono kwestię bloków, które należą do prezesa. W budynku przy ul. Kołobrzeskiej, wybudowanym w 2012 r. cena za metr była o 2 tys. zł niższa niż standardowa, obowiązująca wówczas w Olsztynie. Dodatkowo większość mieszkań kupili członkowie spółdzielni i ich rodziny.

- Jest nabór, który kończy się wyprowadzeniem z majątku spółdzielni 36 mieszkań według kryterium jednego: znajomych pana prezesa. Na ul. Kołobrzeskiej kupili mieszkania synowie prezesów – wszystkich trzech. Kupili członkowie Rady Nadzorczej. Kupili znajomi, paru pracowników, ale kupili też handlarze nieruchomościami – powiedział reporterowi Polsatu Maciej Janowski, radca prawny, były członek SM Pojezierze.

Z kolei w bloku przy al. Piłsudskiego lokale usługowe o powierzchni 400 metrów, bez przetargu kupił Barański. Cenę wspomnianych lokali również zaniżono, za metr trzeba było zapłacić 3800 zł, w tej lokalizacji cena powinna być co najmniej dwa razy wyższa. Co ciekawe, prezes spółdzielni twierdzi, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

- Pan się wzbogacił niewątpliwie – powiedział reporter do Barańskiego.

- Na czym? - pyta prezes.

- No, panie prezesie, ponad 400 metrów lokalu usługowego na Piłsudskiego…

- Tak.

- Pańskie.

- Tak.

- Ile pan ma z dzierżawy miesięcznie?

- A to jest moja sprawa.

- A nie mogłaby mieć spółdzielnia i spółdzielcy?

- Nie, nie mogłaby mieć. Bo spółdzielnia buduje dla swoich członków, a nie dla siebie.

- No, to jeśli dla członków, to dla wszystkich., ale jeśli lokal jest pański, to tylko dla pana.

- No, nie, ale lokal, w którym ktoś mieszka to jest dla kogo?

- Ale ja pytam pana o lokal usługowy.

- Nie, nie, nie.

- Pan nie ma sobie nic do zarzucenia.

- Nie.

- Pan jest kryształowy?

- Tak jest.

Obawy mieszkańców wzbudził też nabór chętnych na kupno mieszkania. Ogłoszenie pojawiło się wyłącznie na stronie Pojezierza, a po kilku dniach zniknęło. Kobieta, która chciała złożyć ofertę na kupno usłyszała, że pierwszeństwo mają pracownicy spółdzielni.

Zobacz materiał "Interwecji" telewizji Polsat

Więcej o kontrowersjach wokół SM Pojezierze:

Czy na terenie spółdzielni Pojezierze wolność prasy jest ograniczana?

''Alarm!'' TVP1 ponownie w olsztyńskiej spółdzielni mieszkaniowej ''Pojezierze''

Artur Smolski nie żyje. Bohaterski strażak do końca walczył o swoją godność z władzami spółdzielni Pojezierze

Komentarze (24)

Dodaj swój komentarz

 • Papi 2020-02-18 11:23:13 37.47.*.*
  Sami prokuratorzy i sędziowie mają lokale od prezesa ,ludzie ogarnijcie się i wywiescie tych złodzieje na teczkach do barczewa,współczuję emerytom tam mieszkającym, wstyd dziady wielkie prezes się znaleźli
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Daria 2019-12-18 10:00:36 37.47.*.*
  Dziwne sytuacje mają tu u was miejsce. Oglądałam ten cały materiał i jestem zaskoczona. Kolesiostwo i nic więcej, a tego to ja naprawdę nienawidzę. W sumie macie racje, prezydent powinien z nim coś zrobić. No, chyba, że tam są jakieś inne sprawy, o których nie wiemy. Naprawdę to przykre, bo wiele osób kupiłoby taniej mieszkanie.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • ol90 2019-12-17 10:17:36 178.36.*.*
  Co ten nasz ,,cudowny'' prezydent robi? Niech go odwoła. Tak to wypłate chce a nic nie robi
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • ftgyhujikk 2019-12-17 09:51:08 188.147.*.*
  Czemu go nie odwołali jeszcze?
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • JKey 2019-12-15 21:22:06 5.173.*.*
  Sprawdźcie inwestycje przy ul Żołnierskiej. Maja powstać nowe bloki. Prezes bierze wszystkie lokale usługowe po 2kpln za metr, a mieszkania znajomi kierownicy , dyrektorzy... kolejna granda.
  Odpowiedz Oceń: 7 0 Zgłoś treść
 • Członek spm 2019-12-15 08:27:26 89.228.*.*
  Tak się w tym kraju robi interesy , rodziny i znajomi posłów , ministrów dostają intratne i wysokopłatne posady w spółkach sp w fundacjach itp . Prezesi spółdzielń to udzielni książęta to dopiero kasta ! Są niedoruszenia jak Banaś ale takie mamy prawo wszyscy prezesi tak rządzą jak im wygodnie a raczej jak się można dorobić a są kryształowo czyści dopóki prawo będzie na to pozwalało tak będzie czas z tym skończyć ale komu na tym zależy
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • Prezes Baron 2019-12-14 22:23:03 88.156.*.*
  To jest tak, że gdy mam co chcę Wtedy więcej chcę Jeeeeszcze I Mrozu też, gdy już masz co chce Wtedy więcej chce Niż zje
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • Olsztyn 2019-12-14 19:34:44 88.156.*.*
  To jest przykład ludzi, którzy nie ważne ile by mięli to wiecznie im mało i chcą więcej. Zamiast w spokoju pobierać te 40tys zł miesięcznie i sobie żyć jak Pan bez afer to jeszcze kręci jakieś lewe numery. W przyszłości wyjdzie, że i tak pewnie on jest pionkiem w tym całym rozdaniu i ktoś inny pociąga za wszystkie sznurki.
  Odpowiedz Oceń: 7 0 Zgłoś treść
 • Zniesmaczony 2019-12-14 17:36:02 88.156.*.*
  Weźcie coś z nimi zróbcie bo to jest już przegięcie żeby prezes spółdzielni zarabiał trzy razy więcej jak prezydent Olsztyna. Coś tu jest nie halo. A już te wypowiedzi i te sprzedaże mieszkań po znajomości to zakrawa o kpine.
  Odpowiedz Oceń: 12 0 Zgłoś treść
 • Tyle 2019-12-14 11:13:40 89.228.*.*
  Pazerne świnie
  Odpowiedz Oceń: 13 0 Zgłoś treść