Tęczowo pod ratuszem. Duża grupa wsparcia na demonstracji przeciw dyskryminacji [ZDJĘCIA]

Tęczowo pod ratuszem. Duża grupa wsparcia na demonstracji przeciw dyskryminacji [ZDJĘCIA]
Na demonstrację przeciwko dyskryminacji przyszło ponad 100 osób, głównie ludzie młodzi. Był też poseł Marcin Kulasek (z lewej)
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

W czwartek w godzinach popołudniowych pod olsztyńskim magistratem odbyła się demonstracja przeciw dyskryminacji. Jej hasłem przewodnim było „Prawa człowieka to nie ideologia”.

Wydarzenie zorganizowały cztery lokalne grupy: Komitet Obrony Demokracji, Olsztyński Marsz Równości, Ostra Zieleń czy partia Lewica Razem.

Na demonstrację przyszło ponad 100 osób, głównie młodych, aby zaprotestować przeciwko dyskryminacji osób LGBT+. Obecny był także m.in. poseł Marcin Kulasek.

Demonstranci przynieśli ze sobą tabliczki z różnymi hasłami: „Za miłość waszą i naszą”, „Don’t Duda’t”, „Dominik, Milo, Kacper, Michał. A ilu imion nie znamy?” (była to aluzja do imion osób, które popełniły samobójstwa z uwagi na dyskryminację ze względu na orientację seksualną), „Miłość jest zbyt piękna żeby chować ją w szafie”, „Nie chcę walczyć z ostrym cieniem homofobii” czy „Każdy inny, wszyscy równi”.

Na początek głos zabrała Marta Kamińska, działaczka KOD-u.

Chcemy pokazać naszą solidarność z osobami LGBT. Chcemy powiedzieć wprost – to nie jest jakaś ideologia, to są nasi bliscy, nasi znajomi, członkowie naszych rodzin, nasi współobywatele. I warto przypomnieć, że na przestrzeni historii wiele razy pojawiały się różne opinie, że ludzie nie są sobie równi. I do czego te opinie doprowadziły, wszyscy doskonale wiemy. Dyskryminacja często zaczyna się od tego, że powiemy, że ktoś się od nas gorszy. I dzisiaj tak się nam próbuje wmówić. I nie możemy na to pozwolić – powiedziała Marta Kamińska.

Następnie przemówiła Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości i członkini zarządu okręgu partii Lewica Razem w Olsztynie.

W kwietniu albo maju wyszedł raport ogólnoeuropejski, w którym Polska została umiejscowiona na ostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o przestrzeganie równości ze względu na orientację seksualną(…) Po słowach prawicowych polityków, w tym kandydującego prezydenta Dudy o tym, że osoby LGBT nie są osobami, tylko ideologią, mamy do czynienia z odczłowieczaniem. Jednocześnie wczoraj doszła do nas informacja, że kolejna młoda osoba popełniła samobójstwo z uwagi na prześladowanie ze względu na orientację seksualną – powiedziała Agata Szerszeniewicz.

Dodała, że mija rocznica śmierci Dariusza, który pomagał organizować zeszłoroczny marsz równości.

Nagłaśniałyśmy sprawę dlatego, że proboszcz nie chciał odprawić dla niego mszy, jeżeli chodzi o pogrzeb – dodała działaczka Lewicy Razem.

Ewelina Soroka, przewodnicząca Ostrej Zieleni na Warmii i Mazurach i współorganizatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Olsztynie, przemówiła następna.

Podczas wiecu wyborczego pana Andrzeja Dudy doszło do tego, że aktywistki i aktywiści MSK byli wyzywani i opluwani przez osoby, które przyszły poprzeć swojego kandydata. Nie chcę przytaczać tych wulgarnych słów. Najgorsza była jednak sytuacja, w której do jednej z dziewczyn, która trzymała baner, podszedł mężczyzna i podciągnął jej koszulkę tak wysoko, że obnażył jej pierś. Każdego dnia obawiam się o życie ludzi, znanych i nieznanych – powiedziała Ewelina Soroka.

I dodała: – Kto tu jest zagrożeniem dla społeczeństwa – osoby, które nie robią nikomu krzywdy swoim zachowaniem, a mają inne preferencje seksualne czy agresywni ludzie, którzy mogą bezkarnie krzywdzić innego człowieka? – zapytała zgromadzonych.

Krótkie przemówienie wygłosiła Irmina.

Wielu z nas pozwala sobie na tzw. miękką homofobię. Jestem tolerancyjna, dopóki jakieś dwie fajne laski trzymają się za ręce. Ale jeżeli jakaś laska ma spodnie i wygląda bardziej na faceta – fu. Jeżeli dwóch facetów trzyma się za ręcę – fu. Chcę, żebyście wiedzieli, że my tu jesteśmy i was naprawdę wspieramy – zwróciła się do demonstrantów.

Jako ostatnia wypowiedziała się Michalina Chraplewska.

Zostaliśmy ideologią, pozbawiono nas człowieczeństwa. Jako osoba biseksualna mam jedno pytanie. Kim jestem i czy w ogóle jestem człowiekiem? Może jestem nim ledwie w 50 proc.? Nie zgadzam się na bycie hybrydą. Wszyscy jesteśmy ludźmi, niezależnie od orientacji i tożsamości – powiedziała Michalina Chraplewska.

2147382000

Komentarze (38)

Dodaj swój komentarz

 • gość 2020-06-27 18:59:24 88.156.*.*
  pedały wykorzystują niepełnosprawnych intelektualnie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • Emeryt 2020-06-27 13:54:40 176.221.*.*
  Wyznawana religia i orientacja seksualna są prywatnymi sprawami każdego człowieka i nie ma potrzeby robić z tego widowiska. O jakiej nietolerancji i nierówności mowa skoro Biedroń staruje na najwyższy urząd w państwie?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
 • Dno/dna 2020-06-26 22:23:57 37.47.*.*
  Wybory tuż tuż, czs sprawdzic gospodarza domu Puszkina 9/46. Jest posiadaczem broni, zakupionej bez pozwolenia na pchlim targu. Teren poszukiwań to mieszkanie, garaż, piwnice oraz działka na Myki. Oprócz broni gaz.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • do paw 2020-06-26 18:45:42 37.248.*.*
  a kloszard chciał ci dać obciągnąć tylko że śmierdzisz jak skunks i nie dał ci tej satysfakcji
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Paw 2020-06-26 14:27:25 85.219.*.*
  Prezydent duda chciał wam powiedzieć że dla niego i jego partyjnych kumpli jesteście gorszymi ludźmi, nie dla was prawa człowieka, pozdrawiam, życzę rozsądnych decyzji wyborczych, póki jeszcze prawa wyborcze macie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 10
 • jjj 2020-06-26 12:49:15 37.47.*.*
  Ale kto komu i czego zabrania bo nie wiem przeciw komu/czemu demonstrują??
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
 • Kasia Orneta 2020-06-26 10:40:03 5.173.*.*
  Pani Marto! Telefon nie odpowiada! Kiedy otrzymamy przelewy za uczestnictwo? Listę podpisałyśmy, pieniążki miały być już wieczorem, a najpóźniej po 8 rano ! Żadna z nas nie otrzymała jeszcze nic! Kolejny raz !!! Ani za poprzedni marsz, ani za Roberta, ani teraz !!! Więcej tam nie przyjedziemy. Proszę do nas nie dzwonić dopóki nie zostaną uregulowane należności !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 4
 • . 2020-06-26 08:04:56 81.190.*.*
  Najlepszym argumentem obalającym mit prześladowań społeczności LBGT w Polsce jest ta oto demonstracja. Nikt ich nie rozpędził, żaden nie dostał pałą po plecach, żaden nie spadł z dachu, wszyscy spokojnie wrócili cali i zdrowi do domu. A może to właśnie jest dyskryminacją?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 8
 • Rodowity Olsztynianin 2020-06-26 06:00:48 95.160.*.*
  Ciągle te same mordy wyrażające tęsknotę za rozumem. Cyrk obwoźny i tyle w temacie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 8
 • Nie inaczej 2020-06-26 00:21:01 95.160.*.*
  Postępowość i nowoczesność do niedawna znaczyły zupełnie co innego. Teraz pod tymi pojęciami ukrywają się wynaturzenia, zboczenia, odraza ludzi w sferze publicznej, obraza uczuć religijnych, niszczenie wartości rodzinnych itd.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 11
2147382000
2147382000