Advertisement

Szpital Uniwersytecki otworzy Centrum Medycyny Eksperymentalnej

Szpital Uniwersytecki otworzy Centrum Medycyny Eksperymentalnej
Centrum Medycyny Eksperymentalnej
Fot. Materiał prasowy

Dziś odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa, nowej placówki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Obiekt otrzyma imię profesora Emila Behringa, pierwszego w historii laureata nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny, pochodzącego z Prus Wschodnich.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11 przed budynkiem Centrum Medycyny Eksperymentalnej na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. W nadaniu imienia uczestniczyć będą władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dziekani oraz m.in.: Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia i opieki społecznej, Wojciech Wrzecionkowski, honorowy konsul Niemiec; Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski; Gustaw Brzezin, marszałek województwa; Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna; Wojciech Ziemba, arcybiskup warmiński; prof. dr hab. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium Medicum; lek. Marek Zabłocki, prezes Izby Lekarskiej, Ewa Błaszczyk, założycielka Fundacji „Akogo?”.

Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego rodzaju w Polsce. Umożliwia kształcenie studentów medycyny i prowadzenie badań naukowych z zakresu: biologii molekularnej, farmakologii, patofizjologii, mikro przepływów krwi w siatkówce, toksykologii, hemofizjologii klinicznej, badań eksperymentalnych w zakresie neurologii i neurochirurgii

- Długo pracowaliśmy, aby otworzyć w Olsztynie tę innowacyjną placówkę - mówi prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan wydziału medycyny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. - Wokół tej idei udało się zgromadzić najlepszych specjalistów. Podejmujemy się niełatwego zadania, które da nadzieję na leczenie wielu osobom. W naszym centrum będziemy prowadzić eksperymentalne badania, które pozwolą opracować nowe metody terapii. Wiedzę będą w niej zdobywać przyszli lekarze z takich dziedzin jak biologia molekularna, farmakologia, patofizjologia, toksykologia, hemofizjologia kliniczna, neurologia i neurochirurgia.

W budynku zlokalizowane są: Katedra Farmakologii i Toksykologii oraz Katedra Patofizjologii. W Centrum Medycyny Eksperymentalnej swoją siedzibę ma również Zakład Innowacyjnej Neurochirurgii i Neurofizjologii im. Adolfa Becka i Napoleona Cybulskiego należący do Katedry Neurologii i Neurochirurgii. Dodatkowo, Centrum jest połączone konstrukcyjnie i funkcjonalnie z istniejącym już Laboratorium Badań nad Komórkami Macierzystymi wchodzącym w strukturę Zakładu Innowacyjnej Neurochirurgii i Neurofizjologii.

Źródło: własne, UWM Olsztyn, Centrum Medycyny Eksperymentalnej

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz