Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się

Szewczyk vs Abako o rozwoju Olsztyna. Poszerzanie granic czy "wyganianie"? [WIDEO]

Szewczyk vs Abako o rozwoju Olsztyna. Poszerzanie granic czy
Andrzej Abako, starosta olsztyński (z lewej) oraz prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk
Fot. Michał Stopierzyński / Olsztyn.com.pl

Polityka rozwojowa Olsztyna m.in. poprzez aneksję sąsiednich gmin nadal budzi emocje i wątpliwości. Wątek ten pojawił się pojawił się także podczas rozmów w studiu wideo Olsztyn.com.pl z prezydentem Olsztyna, Robertem Szewczykiem oraz starostą olsztyńskim, Andrzejem Abako. Kto ma rację? Czy owa racja istnieje?

reklama

Przypomnijmy, że na początku 2025 roku prezydent Olsztyna oświadczył, że miasto chciałoby przejąć 235 ha terenów gminy Purda. Na wskazanym obszarze miałoby powstać tzw. "miasteczko prawne", gdzie zostałyby przeniesione np. areszt śledczy czy sąd administracyjny.

Samorząd gminy Purda stanowczo przeciwstawił się planom rozwojowym Olsztyna, powołując się m.in. na patriotyzm lokalny mieszkańców, którzy nie chcą być częścią Olsztyna. Tego stanowiska do dziś trzyma się wójt gminy Purda, Teresa Chrostowska.

Oburzenie rozumie także starosta olsztyński, Andrzej Abako. Zarządca powiatu od początku zatargów próbował pełnić rolę swego rodzaju mediatora. Apelował o dialog, natomiast jako przedstawiciel aglomeracji Olsztyna, wspierał gminę Purda. Po stronie podolsztyńskiej gminy stanął również wojewoda warmińsko-mazurski, Radosław Król.

W sierpniu 2025 roku rząd zadecydował (mimo rekomendacji MSWiA), że Olsztyn nie przejmie terenów swojego sąsiada. Z kolei włodarz Olsztyna zapowiedział dalsze starania o powiększenie miasta. Atmosfera wśród lokalnych samorządów nadal jest napięta. Było to widoczne także podczas rozmów w studiu wideo Olsztyn.com.pl pod koniec lutego 2026 roku.

* * *

CZYTAJ: Gmina Purda triumfuje. Olsztyn bez terenów sąsiada

* * *

W ciągu ostatnich miesięcy zarząd Olsztyna rozpoczął wiele działań, które mają zachęcić mieszkańców do płacenia podatków Olsztynie. Pojawił się m.in. loteria z nagrodami czy kampanii "Warto mieszkać w Olsztynie". Do tego, dzieci i młodzież szkolna z Olsztyna może jeździć komunikacją miejską za darmo. Powstanie również aplikacja dla Olsztynian – mOKM.

- To jest jak najbardziej uczciwe. Transport publiczny kosztuje nas ok. 130 mln zł – 30 mln zł pochodzi z zapłaconych biletów, a 100 mln zł płaci miasto z podatków mieszkańców – tłumaczył Robert Szewczyk. - Jeśli już raz zapłacili za tę usługę, to teraz mogą za nią płacić znacznie mniej.

W kwestii poszerzania granic prezydent Olsztyna twierdził: - To jest jedyna ścieżka rozwoju dla Olsztyna, żeby nie utracił funkcji stołecznych.

I dodał: - Olsztyn rozlał się poza swoje granice. Osoby, które mieszkają tuż za jego granicami, czują się częścią Olsztyna. Tutaj mają swoje centrum życiowe.

Jak mówił prezydent, często jest to kwestia jednej ulicy czy bloku, które oddzielają Olsztyn od strefy podmiejskiej – jedni płacą za bilety autobusowe, a inni z bloku obok – nie. Zdaniem Roberta Szewczyka "tak musi być".

I dodał: - To jest przyszłość. Mówimy o kilkunastu latach, a nawet dekadach.

Innego zdania jest starosta olsztyński, który twierdził, że "Olsztyn niekoniecznie musi czerpać z zasobów innych samorządów".

- Miasto wojewódzkie ma dużo gruntów i jeśli ma dobry plan rozwojowy, to takiego rozwoju dokona – powiedział Abako.

I dodał: - Samorządy mają plany na rozwój, a mieszkańcy chcą się utożsamiać ze swoimi miejscowościami.

Starosta skrytykował podniesienie cen za parkowanie dla tych, którzy nie mieszkają w Olsztynie. Olsztynianom będą przysługiwać ulgi zarówno w komunikacji miejskiej, jak i w Strefie Płatnego Parkowania - za pierwszą godzinę postoju w podstrefie C przyjezdni poniosą koszt 6,90 zł, a mieszkańcy - 4,50 zł.

- To my – mieszkańcy powiatu olsztyńskiego – dajemy wam potencjał rozwoju gospodarczego i przywozimy wam pieniądze – podkreślał samorządowiec. - Dlaczego chcecie nas karać za to, że przyjeżdżamy do waszych sklepów. Jak chcecie, to zrobimy akcję "nie kupuj i nie buduj się w Olsztynie".

Jak mówił Andrzej Abako, nie tak powinna wyglądać samorządność. Podkreślał natomiast, że jest zwolennikiem współpracy między samorządami i wspólne działania w obszarze m.in. Szlaku Świętej Warmii są zadowalające.

 

Komentarze (24)

Dodaj swój komentarz
Odpowiadasz na komentarz.
Zaloguj się i odblokuj lepsze komentarze. Historia, wyróżnienie i dodatkowe opcje w Twoim profilu. Zaloguj się

  • mm2 2026-05-27 09:24:01 2a01:11cf:400b:*
    Pogodnić Abako. Ten facet ma tylko pretensje. Weź się chłopie za powiat a nie do Olsztyna wchodzisz
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 11
  • Sławomir Harry Puźmi 2026-05-27 03:14:15 2a02:2a40:45fe:*
    Kiedy refenerdum w sprawie odwołania Szewczyka ??? dlaczego redakcja usuwa mój komentarz ???? a tak wiadomo jesteście finansowani z ratusza......
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 13
  • Donald 2026-05-26 08:37:59 2a00:f44:474:*
    Ładna pogoda uśmiechnijcie się brygada😂🤣
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 8
  • Hugo 2026-05-25 20:41:41 79.162.*.*
    ...pogonić Prezydenta jak w Krakowie! A Panu Staroście dziękuję, że patrzy globalnie na powiat.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 25 14
  • mw031 2026-05-25 15:13:50 5.172.*.*
    A ja jestem pod wrażeniem wójta Stawigudy. Powiedział że gmina Stawiguda nie dołoży się do utrzymania szkół w Olsztynie w których uczą się dzieci z gminy Stawiguda bo Stawiguda to BIEDNA, ROLNICZA GMINA.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 4
  • Olsztyniak2027 2026-05-25 10:23:35 176.221.*.*
    Po sytuacji w Krakowie widać, że referendum czasami jest potrzebne by zweryfikować lokalnych polityków i pokazać nastroje mieszkańców/wyborców. W Olsztynie wydaje się być koniecznym referendum celem skonfrontowania Prezydenta z oczekiwaniami mieszkańców , niekoniecznie przychylnych Jego pomysłom i kierunków rozwoju Olsztyna. Niestety ja byłem wyborcą Pana Szewczyka ale dzisiaj z całą pewnością bym nie oddał na niego głosu. Jego polityka jest rozbieżna z tym co oferował w trakcie kampanii. Chaos w zakresie budownictwa nad jeziorem Ukiel (kiedyś przyjdzie taki moment że mieszkaniec Olsztyna nie będzie mógł skorzystać z jeziora chyba że zapłaci za udostępnienie do skrawka brzegu). Stolica regionu a tak naprawdę mało się dzieje kulturalnie ( nikt nie pyta młodzieży i starszej młodzieży co by chcieli w tym Olsztynie). Zajmowanie się pomnikiem tzw szubienicą , by ją zlikwidować w zamian za kolejny budynek pewnie nijak pasujący do otoczenia tak jak ma to miejsce przy zbiegu ulic partyzantów i 1 mają - każdy budynek inny, masakra. Turyści przyjeżdżają i narzekają na brak znaków informacyjnych w centrum gdzie i dokąd prowadzi dana ulica ( kierunki większych miast czy nawet obwodnicy). Koncerty odbywają się ale nie każdego stać by na nie pójść. Przeniesienie pchlego targu może i dobry pomysł ale jak planuje się jego przeniesienie to wcześniej chociaż powinno się przygotować infrastrukturę np parkingową ale i dla tych wystawców - nie wyobrażam sobie funkcjonowania w zimie. Można dużo wymieniać. Panie Prezydencie zmień Pan doradców politycznych na fachowców.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 45 48
  • Mkm 2026-05-25 08:41:55 46.205.*.*
    Szewczyk nie umie zadbać o Olsztyn, a grunty gmin ościennych są mu potrzebne tylko po to, żeby przehandlować je z deweloperami. Ciekawe komu obiecał już teren po areszcie śledczym i sądzie. Jęczy, że trzeba dopłacać do komunikacji miejskiej, to po co wprowadzili darmowa komunikację dla uczniów, a teraz sponsorować mają to podwójnie inni mieszkańcy, w podatkach i cenach biletów. Nie dawno, chwalił się, że Olsztyn nie podniósł cen za wywóz odpadów, to teraz zapłacimy prawie 20 procent więcej. Znowu ludzie będą oszczędzać wodę, to zaczną narzekać wodociągi i mpec, że nie mają pieniędzy. I tak jedna podwyżka napędza kolejną a w Olsztynie pozostanie tylko smród. Inwestycje, na które nie ma pieniędzy, bierze kredyt, który my będziemy spłacać. Ja naprawdę wierzyłam, że on zmieni miasto na lepsze, a on kontynuuje tylko politykę kolesiostwa.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 49 53
  • Nie DLa Bonżura 2026-05-24 22:26:10 164.127.*.*
    Kiedy, wzorem Krakowa, będzie zorganizowane referendum za odwołaniem Szewczyka i rady miejskiej Olsztyna? Krakowianie mieli dość nieudacznego prezydenta I nieudolnych radnych. Pokazali im środkowy palec. Zarzuty wobec odwołanego prezydenta : rosnące zadłużenie miasta, nieudolna polityka finansowa,brak wizji rozwoju miasta, nepotyzm w spółkach miasta. Wypisz wymaluj obraz Olsztyna. Co nam po rządach platformiarzy w Olsztynie skoro klepiemy od 2008 biedę. Wyszczurzonych kolesi mamy już dosyć.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 31 54
  • Janusz Pisiewicz 2026-05-24 22:26:08 37.31.*.*
    Tilko że panie Abako, stanie okoniem albo nawet szczupakiem, przeciw naturalnym procesom rozrostu aglomeracji, przipomina kopanie się z koniem lub zawracania kijem Łyny. A dla pana Szewczyka mam radę - póki co, skoro Olsztin nie może budować się horyzontalnie, niechaj buduje się wertikalnie. Trzeba budować wyżej. A tak czi inaczej, z biegiem czasu, gminy o ambicjach niepodległościowich, staną się jeśli nie formalną, to fakticzną częścią downtown, czi tego chcą czi nie. Dziękuję za uwagię.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 62 26
  • Dr. Prof. Hab. UWM 2026-05-24 21:35:52 146.70.*.*
    Brawa dla Prezydenta. Pomimo późnej reakcji z odśnieżaniem czemu winne jest Zarząd Dróg Zieleni i Mostów oraz w większości Spółdzielnie i Wspólnoty Mieszkaniowe które zwalają winę na miasto zaś to nie miasta teren. Prezydent wywiązuje się z obietnic wyborczych. Dzieci maja bezpłatna komunikację miejska. Ogłoszono już budowę Nowobaltyckiej oraz zasypanie i aranżacje dziury pod Wyosoka Brama. Również wyremontowano ulice np Dąbrowszczaków czy Mroza i liczne chodniki np żołnierską itp miasto stara się na kredyt na budowę stadionu. Ocena 8/10. Życzymy by spełnił wszystkie obietnice wyborcze!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 51 26
  • Rodowity Olsztyniani 2026-05-24 21:32:25 2a02:2a40:45e3:*
    PO...lecisz jak miszalski...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 47
  • MT 2026-05-24 21:09:29 78.30.*.*
    Panie Prezydencie - wyobrazi Pan sobie, że pewnego dnia "teren" nie przyjeżdża do pracy. Czekam na odpowiedź - jakie skutki.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 46
  • Nie DLa Bonżura 2026-05-24 20:59:20 164.127.*.*
    Ble, ble, ble Panie Szewczyk. Komunizm się skończył w Olsztynie. Zarząd w Olsztynie już nie może decydować jak za PZPR o losach sąsiednich gmin. One mają swoje zarządy i rządzą się samodzielnie. Pora to zrozumieć. Pan jak Trzaskowski w swojej kampanii prezydenckiej. Stale pan o tym samym. To już jest niebezpieczne.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 29 57

Proponowane artykuły