Święto Niepodległości na Warmii i Mazurach

Już jutro w całej Polsce obchodzić będziemy Święto Niepodległości. Jakie uroczystości zaplanowano na Warmii i Mazurach?

Ponad 90 lat temu, 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim.

W 1937 roku dzień ten został oficjalnie ogłoszony Świętem Niepodległości, obchodzonym obecnie co roku ,,dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego”.

Przedstawiamy program obchodów w poszczególnych miastach naszego regionu.

OLSZTYN
Wojewódzkie Święto Niepodległości, organizowane przez Urząd Wojewódzki, rozpoczną się o godz. 10 Mszą św. w Kościele św. Józefa, następnie obchody odbędą się w Parku Jakubowym oraz w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, gdzie nastąpi wręczenie odznaczeń. W obchodach weźmie udział Jarosław Słoma – Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

BRANIEWO
W niepodległościowych obchodach weźmie udział Marszałek Jacek Protas. O godz. 9.30 w Bazylice Mniejszej pw. św. Katarzyny w Braniewie rozpocznie się Msza Święta w intencji Ojczyzny, na godz. 10.30 zaplanowany jest przemarsz i złożenie wieńców na Rondzie gen. Andersa i Skwerze Sybiraków. Uroczysta akademia odbędzie się w Braniewskim Centrum Kultury o godz. 11.

ELBLĄG
Obchody 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się 11 listopada. O godz. 10.30 rozpocznie się Msza Święta w intencji Ojczyzny w Katedrze pw. Św. Mikołaja. Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 12 na Placu Kazimierza Jagiellończyka. W programie m.in. Apel Poległych, składanie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Króla Kazimierza Jagiellończyka oraz pokaz musztry paradnej. Obchody Narodowego Święta Niepodległości uświetni koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, który odbędzie się o godzinie 18 w Bibliotece Elbląskiej (sala „U Św. Ducha”). W programie: Marcin Mielczewski, Tomaso Giovanni Albinoni, Arcangelo Corelli, Alessandro Marcello i Mieczysław Karłowicz.

EŁK
O godz. 16 w Katedrze św. Wojciecha w Ełku rozpocznie się Msza św., godzinę później odbędzie się Przemarsz Miejskiej Orkiestry Dętej OSP w Ełku, pocztów sztandarowych i delegacji pod obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zebrani goście i mieszkańcy uroczyście upamiętnią rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Plenerowe multimedialne widowisko artystyczne ,,Ta, co nie zginęła” w wykonaniu uczniów I LO, z udziałem 10 Pułku Ułanów Litewskich z Grabowa rozpocznie się o godz. 18.

GIŻYCKO
Obchody odbędą się 11 listopada w Sanktuarium św. Brunona, przy pomnikach pamięci narodowej oraz w Giżyckim Centrum Kultury. Udział wezmą: wojsko, Kompania Honorowa, Orkiestra Garnizonu Giżycko, przedstawiciele władz, związków kombatanckich, giżyckich instytucji i organizacji społecznych oraz politycznych, uczniów giżyckich szkół, ZHP oraz chóru. O godz. 10 w Sanktuarium św. Brunona rozpocznie się Msza św. w intencji Ojczyzny, następnie uroczystości przeniosą się pod pomnik Bojowników o Polskość Ziemi Mazurskiej przy pl. Grunwaldzkim (ok. 11.30) i pomnik poświęcony żołnierzom AK i Sybirakom w parku Rogera Goemaere’a przy ul. Moniuszki (ok. godz. 12). O godz. 18 odbędzie się Gala z okazji Święta Niepodległości (sala widowiskowa w Giżyckim Centrum Kultury). W programie występy muzyczne oraz wręczenie nagród burmistrza w dziedzinie kultury i sportu.
 
KĘTRZYN
Uroczystości 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostaną połączone z 653. rocznicą nadania Kętrzynowi praw miejskich. Obchody odbędą się w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego (pl. Zamkowy 1) oraz na Placu Armii Krajowej.

Źródło: własne/WWiM

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz