Rozbudowa przejścia granicznego w Gołdapi

Przejście graniczne w Gołdapi zostanie rozbudowane o część towarową przeznaczoną dla ruchu wszystkich samochodów ciężarowych. Umowę dotyczącą kolejnego etapu modernizacji drogowego przejścia podpisał właśnie wojewoda warmińsko-mazurski.

Rozpoczęcie realizacji rozbudowy przejścia uzależnione było od wybudowania zachodniej obwodnicy Gołdapi (która została ukończona w październiku 2010r.) oraz obwodnic Ełku i Olecka.

Kolejny etap rozbudowy będzie obejmował m.in. wybudowanie sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, sanitarnej, 3 budynki oraz parkingi i oświetlenie. Wartość tej umowy to ok. 8 mln złotych. Wartość całej inwestycji wyniesie ok. 58 mln złotych.

Drogowe przejście graniczne w Gołdapi jest przejściem całodobowym, przeznaczonym dla międzynarodowego ruchu osobowego oraz towarowego, dla samochodów o maksymalnej masie do 7,5 tony. Jest to jedyne przejście graniczne z Rosją, gdzie oprócz ruchu osobowego i towarowego odbywa się również ruch rowerowy.

Rozbudowa przejścia w przyszłości umożliwi odprawę tirów, które obecnie nie mogą w tym miejscu przekroczyć granicy. Zarówno strona rosyjska i polska mają nadzieję, że dzięki podpisanej umowie już za kilka lat tiry będą mogły wjeżdżać do Obwodu Kaliningradzkiego.

* Fot. jest tylko ilustracją do tekstu

Źródło: Urząd Wojewódzki/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz