Strefa Płatnego Parkowania - jednak będą zmiany

W październiku radni miejscy zrezygnowali z planowanych podwyżek za parkowanie w płatnej strefie. Teraz szykują się kolejne zmiany korekta granic strefy.

Na początku funkcjonowania Strefa Płatnego Parkowania w Olsztynie obejmowała obszar Starego Miasta i okolice ratusza.  W 2000 roku, 5 lat po utworzeniu, w jej skład włączono także tereny od dworca głównego do zachodniego. Niedługo potem za parkowanie trzeba było zapłacić także w okolicach hali targowej „Zatorzanka” oraz na ul. Głowackiego.

W październiku pojawił się pomysł podwyższenia opłat za parkowanie w płatnej strefie. Zmianie miał ulec koszt postoju godzinnego, jednak radni wycofali projekt i zaproponowali, by zróżnicować  opłaty w zależności od odległości do centrum miasta. Pomysły te uświadomiły konieczność analizy funkcjonowania strefy.

Grzegorz Smoliński zauważył, że opłaty za parkowanie  w dużej odległości od centrum są zbyteczne i nie rozwiązują problemów w najbardziej oblężonych przez kierowców obszarach miasta. Radny zaproponował zmiany na Zatorzu i wykluczenie  ze strefy m.in. ulic Struga, Okrzei, Żeromskiego i Prusa. Drogowcy, na prośbę Smolińskiego, przygotują dokument, w którym przedstawią jak kształtuje się wykorzystanie miejsc parkingowych na poszczególnych ulicach. Według wstępnych ustaleń wynika, że kierowcy  najmniej chętnie parkują  na ulicach: Wyspiańskiego, Struga i Żołnierskiej, gdzie zajętych jest jedynie 20-25% miejsc.

Decyzja w sprawie zmian w Strefie Płatnego Parkowania będzie należała do olsztyńskich radnych, którzy najprawdopodobniej opowiedzą się za korektą granic strefy.

Źródło: własne/ MZDiM

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • kiler 2011-01-18 21:15:17 46.134.*.*
  dlaczego na ulicach nie ma znaków że jest strefa płatnego parkowania a bilety w kiosku którego trzeba szukać
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • ren 2009-11-10 08:09:28
  do vierd- teren po Koperniku nie jest miasta, tam będą mieszkania.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • vierd 2009-11-09 11:24:12
  Dokładnie zgadzam się z przedmówcą. Jak do tej pory w centrum Olsztyna znalezienie wolnego miejsca parkingowego graniczy z cudem. Należy wpierw wybudować parking a dopiero zastanowić się nad podnoszeniem ewentualnych opłat. Do dnia dzisiejszego tereny na których stało Kino Kopernik straszą blaszanym ogrodzeniem. Czy nie można w tym miejscu wybudować parkingu wielopoziomowego. Na pewno znalazłoby się wiele chętnych instytucji z niego korzystających, jak róznież byłaby to ciekawa propozycja dla osób prywatnych.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Kierowca 2009-11-09 09:37:31
  A czy jakieś miejsca do parkowania powstaną w końcu? Bo kasę to jest brać komu, ale wybudować parking to nie. Miasto zarobiłoby 3 razy tyle na opłatach (bez potrzeby podnoszenia opłat) gdyby było więcej miejsc parkingowych. Co z tego, że trzeba płacić, skoro nie ma za co. Zapłaciłbym za to parkowanie, ale nie ma wolnych miejsc, więc stawiam samochód dużo dalej i nie płacę.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść