Strajk klimatyczny. Młodzież przemówiła głosem dorosłych [ZDJĘCIA]

Strajk klimatyczny. Młodzież przemówiła głosem dorosłych [ZDJĘCIA]
Na Międzynarodowy Strajk Klimatyczny w Olsztynie przybyło kilkadziesiąt osób, głównie dzieci i młodzieży, które protestowały przeciwko zmianom klimatycznym
Fot. Cezary Kaplon / Olsztyn.com.pl

W piątek odbył się Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Dzieci i młodzież w wielu krajach świata wyszły na ulice, aby protestować przeciwko niewłaściwym decyzjom rządów. Kilkadziesiąt osób, w tym politycy i radni, uczestniczyło w wydarzeniu w Olsztynie.

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny w Olsztynie został zorganizowany przez młodzież ze szkół. I to właśnie młodzi ludzie dzisiaj mieli decydujący głos.

Z dwojga złego wolałabym walczyć, żeby potem się okazało, że nie trzeba było, niż nie robić nic, kiedy coś powinno być robione. Głos każdego z nas liczy się tak samo. A najgłośniej dziś rozbrzmiewa głos młodzieży – powiedziała jedna z organizatorek olsztyńskiego wydarzenia nt. protestów przeciwko zmianom klimatycznym.

Widzowie co i rusz wtórowali przyśpiewki, jak np. „środowisko ponad wszystko” czy „dzieci i ryby mają głos”.

Były i gorące przemówienia. Młodzież, która przyszła na spotkanie, okazała się świadoma zagrażających naszemu istnieniu zmian klimatycznych.

Rodzice i koledzy pytali się, po co to robić? Po co się tym martwić? A ja odpowiadam, żeby żyć. Nie ma drugiej planety. Jesteśmy sami. Musimy działać teraz. To wasza generacja zniszczyła planetę, a my staramy się, żeby jakoś żyć. Cieszę się, że tyle młodzieży tu przyszło. Widzę codziennie zmiany klimatyczne. Musimy coś z tym zrobić, bo za kilka lat nas nie będzie – powiedziała 15-letnia Milena.

Na wiecu obecni byli także politycy, m.in. Małgorzata Matuszewska-Boruc, Bartosz Grucela czy Janusz Cichoń.

Manifestacje odbyły się nie tylko w Olsztynie, ale również w dziesiątkach innych miasta na terenie Polski oraz w tysiącach na świecie. Protestowano i w Londynie, i w Nowym Jorku, w Rio de Janeiro i w Tokio. Ludzie, coraz młodsi, zaczynają zauważać zmiany klimatu w naszym otoczeniu.

Fot. Cezary Kaplon / Olsztyn.com.pl

Protestujący wybrali datę 20 września nieprzypadkowo. To ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ, który odbędzie się w Nowym Jorku, gdzie politycy będą obradowali o przyszłości świata.

Nasze POSTULATY: 1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone...

Opublikowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - Olsztyn Czwartek, 19 września 2019
Galeria

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • Andrzej 2019-10-21 07:23:16 95.160.*.*
  Cieszy mnie fakt, że my lgbt łączymy się we wspólnych chwilach. Nie dla PIS, klimatu i braku demokratycznych wyborów.
  Odpowiedz Oceń: 1 1 Zgłoś treść
 • racjonalista 2019-10-21 06:58:00 178.17.*.*
  Umówić się na demonstrację przez laptopy i smartfony (metale ciężkie, toksyczne odpady), ubrać się w ciuchy ze sztucznego tworzywa (ropa naftowa, gazy cieplarniane), przyjechać na demonstrację volkswagenem TDI rodziców (sadza, cząstki stałe, dieselgate) i krzyczeć o ochronie ziemi przed dewastacją i efektem cieplarnianym - BEZCENNE!!!
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • aneta123 2019-09-23 19:10:05 81.190.*.*
  Dlaczego ciągle na mieście widzę młodzież ,która pije róże płyny z plastykowych kubków
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • IjoIjo 2019-09-21 20:03:24 88.156.*.*
  Biedne loszki ani wyglądu ani mózgu. szkoda ze przegapiłem, chciałbym ich zapytać ską wiedzą że globalne ocieplenie to nie proces naturalnego ocieplania się planety i normowania temperatur po epoce lodowcowej.
  Odpowiedz Oceń: 2 16 Zgłoś treść
 • curwer ecu 2019-09-21 18:10:29 5.173.*.*
  " To wasze pokolenie zniszczyło naszą planetę " .
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • Dorosły 2019-09-21 18:02:11 79.184.*.*
  Brawo młode pokolenie, Jesteście nadzieją, że w Sodomie będzie więcej niż trzech sprawiedliwych...
  Odpowiedz Oceń: 7 2 Zgłoś treść