Dziś jest: 24.06.2024
Imieniny: Danuty, Jana
Data dodania: 2024-06-10 08:30

Aleksandra Sawczuk

„Stawiamy na jakość nauczania, a nie liczbę uczelni”. Zapowiada się ewolucja szkolnictwa wyższego?

„Stawiamy na jakość nauczania, a nie liczbę uczelni”. Zapowiada się ewolucja szkolnictwa wyższego?
Od lewej: wojewoda Radosław Król, minister nauki Dariusz Wieczorek i rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski
Fot. Aleksandra Sawczuk / Olsztyn.com.pl

W piątek (7 czerwca) w siedzibie Rektoratu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa, dotycząca współpracy uczelni z władzami samorządu lokalnego, a także wyzwań czekających szkolnictwo wyższe w Polsce. W wydarzeniu wzięli udział minister nauki Dariusz Wieczorek, rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski, wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król, członkini zarządu województwa Maria Bąkowska oraz rektorzy lokalnych uczelni publicznych i niepublicznych.

reklama

Głównym tematem podjętym podczas konferencji było omówienie strategii na efektywny rozwój szkolnictwa wyższego w Polsce. Minister nauki zaznaczył, iż poznanie problemów, z którymi boryka się edukacja, da większe pole do działania przy planowanej nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.

- Odwiedzamy wszystkie regiony w Polsce, rozmawiamy o nauce, chcemy poznać aktualne problemy. Szykujemy się do nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Plan zakłada, że zostanie przyjęta w tym roku. To będzie ewolucja a nie rewolucja. Wraca dialog. Strategicznym celem naszego działania jest to, że obecnie stawiamy na jakość nauczania a nie liczbę uczelni. Zmieniamy o 180 stopni założenia naszych poprzedników – mówił Wieczorek.

Minister posłużył się również przykładem nierzetelnego działania słynnego Collegium Humanum, chcąc przedstawić problem „oszukiwania młodych Polaków reklamami szkół online”.

Podczas konferencji poruszone zostały także kwestie istotności dbałości o studentów, m.in. poprzez zapewnienie im komfortowych warunków do życia i nauki, promując program budowy akademików, czy skupienia uwagi na potencjale kół naukowych; większej swobody dla rektorów przy przyznawaniu stypendiów, czy zadbania o środowisko doktorantów.

Spotkanie dotyczyło również pozyskiwania środków zewnętrznych na rozwój uczelni. Wieczorek stwierdził, iż skokiem cywilizacyjnym mogło być przeznaczenie na rozwój nauki części środków z KPO, do czego w efekcie nie doszło.

- Straciliśmy Krajowy Plan Odbudowy dla polskiej nauki. To 270 mld zł. Jeżeli 10 procent tych środków byłoby przeznaczonych na naukę, badania i rozwój, otrzymujemy kwotę 27 mld zł. Byłby to skok cywilizacyjny. Dzisiaj mamy kilka projektów realizowanych na poziomie 800 mln zł. Staramy się poszerzać katalog tych środków – tłumaczył.

Jak wynika ze wstępnych założeń, plan nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym ma zostać zrealizowany w tym roku.

Następnie głos zabrał prof. UWM, prof. Jerzy Przyborowski, odwołując się do coraz lepszej pozycji uczelni w międzynarodowych rankingach.

- To piękny prezent na 25-lecie naszej uczelni. Awansowaliśmy o 200 pozycji w jednym z najważniejszych międzynarodowych rankingów, QS World University Rankings. Mamy aspiracje, żeby być jedną z najlepszych uczelni w kraju, ze światową rozpoznawalnością. Możliwości są uzależnione od chęci, ale i od pieniędzy. Chcemy upraszczać procedury, a zarazem stwarzać studentom bezpieczeństwo – podsumował Przyborowski.

Co ciekawe, wobec planów łączenia szkół wyższych, dotyczących głównie województwa mazowieckiego, przepełnionego wskazanymi placówkami, nastąpić ma 10-procentowe zwiększenie subwencji. Minister nauki podpisał w tej sprawie rozporządzenie.

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • husarz 2024-06-11 14:59:15 185.103.*.*
  Wcześniej likwidowano jednostki wojska, posterunki policji, ale przyszli i naprawili. To teraz trzeba ogłupić naród - zlikwidować uczelnie, zminimalizować program nauczania oraz odstąpić od prac domowych. No cóż już nasi przodkowie mawiali że: GŁUPIMI SIĘ ŁATWIEJ RZĄDZI.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
 • peper 2024-06-11 12:30:33 2a00:f41:184f:*
  Dydaktyka na Humamum jest ok więc proszę nie pisać bajek. Platforma ma masę ludzi po tej uczelni więc ugryzła własny ogon. Podobno jest lista polityków i samorządowców Platformy. Zresztą reszta politycznych ugrupowań też. Dziś też studiują tam ludzie różnych opcji. Oczywiście nikt nie myśli o studentach bo to mało medialne i można hejt uprawiać dalej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • MT 2024-06-10 13:21:39 78.30.*.*
  :.......Od lewej: wojewoda Radosław Król, minister nauki Jerzy Przyborowski i rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski......." Jeden, a w dwóch osobach....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Rychu 2024-06-10 12:23:32 88.156.*.*
  UWM i jakość... dobre
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
 • Ewa567 2024-06-10 09:44:20 176.221.*.*
  Zspowiedź likwidacji uczelni? Takie gadanie to ściema, cel jest zapewne inny! Już nie mają kasy? Szybko!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 2

www.autoczescionline24.pl