Dziś jest: 26.02.2024
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Data dodania: 2023-07-16 17:31

Redakcja

Stacja Olsztyn Główny zmienia się dla pasażerów. Zwiększa się dostępność do kolei w województwie [ZDJĘCIA]

Stacja Olsztyn Główny zmienia się dla pasażerów. Zwiększa się dostępność do kolei w województwie [ZDJĘCIA]
Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., podczas konferencji prasowej na peronie nr 4 na Dworcu Głównym w Olsztynie
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Zmodernizowana stacja Olsztyn Główny zachęci do podróżowania koleją ze stolicy regionu. Nowe przystanki powstały także w Nikielkowie i Kolnie.

reklama

Na stacji Olsztyn Główny podróżni od kwietnia korzystają z przebudowanego peronu nr 4. Aktualnie prace koncentrują się m. in. na peronie nr 3, którego oddanie do użytku planowane jest do końca sierpnia tego roku.

Postępują też prace przy przebudowie przejścia podziemnego od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej, które będzie szersze i wyższe. Gotowych jest 6 z 10 segmentów tunelu. Z przejścia na perony prowadzić będą windy i schody ruchome, co ułatwi dostęp osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Stacja stanie się dostępniejsza także mieszkańcom osiedla Zatorze. Na stacji gotowych jest ponad 21 km torów (z 28 km) oraz 84 rozjazdy (ze 116) wraz z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym i siecią trakcyjną. Wykonawca zrealizował prace rozbiórkowe peronu nr 3, połowy peronu nr 2 oraz torów nr 1 i 3, co umożliwi budowę kolejnych segmentów przejścia pod torami oraz nowych torów i peronów. Rozpoczęły się prace przy budowie nastawni.

Zadanie o wartości ok. 400 mln zł realizowane jest przy współudziale środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Zakończenie przebudowy stacji Olsztyn Główny zaplanowano w 2024 roku.

- Modernizacja stacji Olsztyn Główny zapewni oczekiwany komfort obsługi wszystkim podróżnym, w tym osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Kolej w woj. warmińsko-mazurskim zmienia się także dzięki środkom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Modernizujemy stacje i przystanki, aby zachęcić do wyboru kolei w codziennych podróżach do pracy lub szkoły, jako przewidywalnego i najbardziej ekologicznego środka transportu. W Łankiejmach podróżni już wsiadają do pociągów bezpieczniej i wygodniej –- powiedział podczas weekendowej konferencji prasowej Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Z kolei inne inwestycje z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na terenie woj. warmińsko-mazurskiego zostały już zrealizowane. Podróżni korzystają już z nowych przystanków w Nikielkowie i Kolnie, na trasie z Olsztyna do Korsz (linia kolejowa nr 353) oraz w Wietrzychowie na trasie z Olsztyna do Działdowa (linia kolejowa nr 216). Przebudowano także peron w Pasłęku oraz wydłużono trzy perony w Działdowie.

Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. W programie uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 207 lokalizacji, a na liście rezerwowej 107.

Norbert Maliszewski, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera

Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski

Komentarze (44)

Dodaj swój komentarz

 • Jaki 2023-07-29 13:05:53 5.173.*.*
  Ależ ten chojecki z pisu wygląda. Obwisłe, krzywe ramiona, nieogolony, długie i brudne panokcie, nieobcięte włosy. Tak go współpracownicy i rodzina nie lubią, że nikt mu nic nie mówi na ten temat?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • wyborca PiS 2023-07-19 14:01:33 176.221.*.*
  Wszystko pięknie, ale czy znajdzie się tam miejsce na kaplicę dworcową?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • wszystko to ładnie ale 2023-07-19 09:48:00 88.156.*.*
  bardzo dziwne, ze dworce w całej Polsce są remontowane, czy na potrzeby wojenne? by tory oraz platformy na dworcach wytrzymały transport czołgów? czy politycy wszystkich opcji chcą nas wrobić w wojnę z rosją? gdy sami już siedzą na walizkach gotowi do wyjazdu, tak jak w 1939 roku?taki rest w postaci wojny wielu osobom z sejmu, by się pewnie przydał? nie dajmy się podburzać na sąsiadów ze wschodu, wojna to pożoga i dramat niewinnych. trzeba uruchomić dyplomację jak w normalnych krajach się robi. poza tym unia europejska uchwaliła przepisy, że należy za wszelką ceną dążyć do pokoju, jeżeli jakiś kraj tak jak np. Polska będzie zaogniać konflikt wysyłając tam bez porozumienia wojsko czy sprzęt wojskowy to będzie traktowana jak agresor i zostanie z tym sama, jeżeli do konfliktu dojdzie na terenie Polski. Polityków w ich zapędach wojennych trzeba blokować.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • abcdhene 2023-07-17 22:30:56 5.173.*.*
  A ja chciałbym środkowym palcem pozdrowić grupę FRO - Forum Rozwoju Olsztyna, chociaż bardziej pasuje Fajnie Ruchamy Olsztynian, która tyle lat blokowała budowę nowego dworca, twierdząc ze będzie to mały kurnik. Jak widać inwestycja zarówno budynku dworca głównego jak i druga inwestycja, mordernizacja calej stacji wyglada imponująco. Gdzie się podziali Ci szczekacze, a za rok będą przychodzić zdjecia robić, podziwiać i pociągami jeździć. Gdyby nie te banda nieudaczników z FRO to Olsztyn już dawno miałby dworzec z prawdziwego zdarzenia. Gdzie tam się poc
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 2
 • Jdjdjd 2023-07-17 22:02:09 79.191.*.*
  Taniej samochodem jest jechać w 2-3 osoby wiec zostaje nadal przy aucie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
 • Muszą🙂 2023-07-17 19:22:27 2a00:f41:81d:*
  Polaćki tylko naziekaja a mi Ukraińcy dobrze u Waś zijemy🙂
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 5
 • Anna Kruszka 2023-07-17 18:45:18 195.136.*.*
  A co to ma do rzeczy jeśli Polacy wpłacaja też pieniądze do kasy unii a to że ten rząd realizuje przebudowę to chwała im za to bo jak do tej pory rządy lewactwa doprowadzić ly takie stacje do ruiny a ten w Olsztynie był paskudny i kiepski w obsłudze oraz brudny teraz będzie miło korzystać z nowoczesnego obiektu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 4
 • NIE CHCEMY WAS TUTAJ I W CAŁEJ POLSCE 2023-07-17 15:53:27 37.248.*.*
  A większość pieniędzy z finansowania unii europejskiej ale wam to jajka opadną pizowi jak o tym powiecie. Na słowo finansowanie z funduszu UNII EUROPEJSKIEJ to wam ręce się trzęsą a jajka opadają. KŁAMSTWO KŁAMSTWO KŁAMSTWO NON STOP. Pizz to nie partia a grupa ludzi którzy znaleźli sobie sposób na grabież pieniądze z naszych podatków każdego dnia. OLSZTYN wolny od pizowskiej patologii. !!! Kłamczuchy jedne. Gdyby nie Unia Europejska to dalej byśmy byli drugą Białorusią i Ukrainą a tak Polska i Unia Europejska ma z tego zyski pod każdym względem. Ok trzeba rozmawiać, są interesy ale Unia Europejska to instytucja rozmowy,kompromisu a nie pizowskiej patologii. NIE NIE NIE DLA PIZOWSKIEJ PATOLOGII W OLSZTYNIE JAK I POLSCE. Nie chcemy was tutaj. !!! Gdyby nie Unia Europejska i NATO byśmy już dawno byli w Ukrainie. Do UNII EUROPEJSKIEJ weszliśmy też dlatego ,że byliśmy już w NATO bez tego by nas nie było w Unii EUROPEJSKIEJ ale pizowskiej karmienie ideologią zła,hejtu ciągle wbijanie ludziom zło,jaka ta Unia Europejska jest zła ( dla PIZ U jest zła bo w Unii EUROPEJSKIEJ obowiązuje prawo a Pizz nie lubi przestrzegać zasad prawa i konstytucji) piz to propaganda aby kraść ile wlezie a ludziom wbijać kłamstwa i złodziejską propagandę hejtu ile się da. My was tu nie chcemy nigdzie!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 3
 • popis 2023-07-17 12:15:20 77.115.*.*
  ponad rok dłubią i wybudowali jeden peron, a z tunelem się babrają jakby robili metro do centrum... SUKCES
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 5
 • Tom 2023-07-17 10:15:31 145.237.*.*
  piSS = PRL bis.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 4

www.autoczescionline24.pl