Sprawa byłej wojewódzkiej konserwator zabytków została przełożona. Kiedy dojdzie do ogłoszenia wyroku?

Sprawa byłej wojewódzkiej konserwator zabytków została przełożona. Kiedy dojdzie do ogłoszenia wyroku?
W w piątek w Sądzie Rejonowym w Olsztynie miał zostać ogłoszony wyrok ws. Barbary Z., byłej wojewódzkiej konserwator zabytków, oskarżonej o przyjmowanie łapówek. Rozprawa została jednak przełożona na 31 stycznia
Fot. Screen z Google Street View

W piątek w Sądzie Rejonowym w Olsztynie miał zapaść wyrok ws. głośnej afery korupcyjnej w regionie. Główną oskarżoną jest Barbara Z., była wojewódzka konserwator zabytków. Oprócz niej, oskarżono także pięć innych osób. Na sali rozpraw nie było żadnej z tych osób. Sąd przełożył rozprawę na 31 stycznia argumentując, że musi przesłuchać jeszcze raz jednego ze świadków.

Uzasadniając swoją decyzję pragnę wskazać, że na ostatnim terminie rozprawy przez kilka godzin strony wygłaszały bardzo obszerne i wnikliwe mowy wskazując na wiele różnych aspektów tej sprawy, również w kontekście dowodowym. Sąd z wielką uwagą wszystkich tych głosów wysłuchał i po analizie tych wystąpień doszedł do przekonania, że aby wydać sprawiedliwe rozstrzygnięcie należy uzupełnić materiał dowodowy w ten sposób, że należy uzupełniająco przesłuchać panią Annę Krawczyńską. Dlatego na kolejny termin rozprawy świadek ten zostanie ponownie wezwany – powiedziała Anna Pałasz, sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Jak już wspomnieliśmy, rozprawa została przełożona na 31 stycznia.

Przypomnijmy, że Barbara Z., była wojewódzka konserwator zabytków, w 2016 roku została zatrzymana przez CBA pod zarzutem przyjęcia korzyści majątkowej, a następnie odwołana przez wojewodę Artura Chojeckiego, o czym pisaliśmy w tekście pt. „Wojewódzka konserwator zabytków straciła stanowisko”.

W kwietniu zeszłego roku ruszył jej proces. W sumie usłyszała sześć zarzutów. Zdaniem prokuratury, Barbara Z. miała m.in. przyjąć opłacony pobyt w SPA a także ufundowane wycieczki do Egiptu i Tunezji. Barbara Z. nie przyznała się do dokonania zarzucanych jej czynów i odmówiła złożenia wyjaśnień. Grozi jej kara do 10 lat pozbawienia wolności. Pisaliśmy o tym w artykule pt. „Była konserwator zabytków przed sądem. Brała łapówki?”.

Była wojewódzka konserwator zabytków nie jest jedyną osobą oskarżoną w tej sprawie. Na ławie oskarżonych zasiada jeszcze pięć innych osób, w tym m.in. Józef B., burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz