Śpiewali ''Odę do radości'' na olsztyńskiej starówce [ZDJĘCIA]

Śpiewali ''Odę do radości'' na olsztyńskiej starówce [ZDJĘCIA]
Kilkadziesiąt osób odśpiewało na starówce "Odę do radości"
Fot. Emil Marecki / Olsztyn.com.pl

W niedzielę przypada 61. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich, które dały podwaliny pod proces formowania się Unii Europejskiej. Z tej okazji w wielu miastach Polski Komitet Obrony Demokracji zorganizował akcje pod hasłem "Cała Polska śpiewa Odę do radości".

- Zwykle kiedy się spotykamy, czy to tutaj na starówce, czy przed sądem, czy pod ratuszem, spotykamy się, żeby wspólnie zaprotestować przeciwko kolejnemu zamachowi na naszą Konstytucję, na naszą wolność, na nasze prawa - rozpoczęła zgromadzenie Marta Kamińska z lokalnych struktur Komitetu Obrony Demokracji. - Dzisiaj jest inaczej. Dzisiaj spotykamy się, żeby świętować. Świętować kolejną, 61. już rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich. Traktatów, które dały podwalinę pod dzisiejszą zintegrowaną Europę. Rozpoczęły one proces formowania się Unii Europejskiej najpierw jako wspólnoty gospodarczej, a z czasem także wspólnoty o charakterze politycznym.

I dodała: - Będziemy dzisiaj śpiewać, że wszyscy ludzie będą braćmi. Braćmi w zjednoczonej Europie, gdzie nie patrzymy na innych jak na wrogów, ale jak na przyjaciół. Niestety, dzisiaj smutna prawda jest taka, że nie wszyscy te ideały podzielają.

Uczestnicy wydarzenia kilkukrotnie zaśpiewali hymn Unii Europejskiej. W przerwach, Jerzy Wądołowski z KOD-u przytoczył fragmenty Deklaracji Rzymskiej, która została podpisana rok temu w 60. rocznicę Traktatów Rzymskich.

Happening pod hasłem "Cała Polska śpiewa Odę do radości" odbył się w 29 miastach Polski. W naszym województwie również w Elblągu i Olecku.

W olsztyńskim śpiewaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Adik 2018-03-26 06:19:57 88.156.*.*
  Jak w 1920 armia czerwona wkraczała w celu zaboru naszego kraju to też grupki postępowych" Śpiewały im międzynarodówkę. Widzę tu dużą analogię tylko Pieśń trochę "bardziej postępowa" taka jewropiejska
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
 • Stefan 2018-03-25 23:41:45 88.199.*.*
  Ale tłumy!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 5
 • Co jest? 2018-03-25 21:51:22 94.254.*.*
  A co wy takie lewackie? Jak nie kody to macice przeklęte i tęczowe chłopco-dziewczynki...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3