Słaby internet w domu? Poznaj możliwe przyczyny

Słaby internet w domu? Poznaj możliwe przyczyny
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Połączenie internetowe może być wolne z wielu powodów. W tym przewodniku wymieniliśmy najpopularniejsze z nich.

Dlaczego internet jest wolny? Jakie są typowe przyczyny?

Chociaż zawsze są jakieś sposoby, aby zwiększyć prędkość, należy skupić się na głównych przyczynach.

Pierwszą przyczyną wolnego połączenia internetowego jest zła jakość sieci. Istnieje wiele czynników, które mogą to powodować, a najczęściej:

  • modem lub router nie radzi sobie z ruchem z wielu podłączonych użytkowników,

  • połączenie internetowe jest przeciążone przez jednego lub kilku z użytkowników,

  • korzystasz z wi-fi i jesteś daleko od miejsca routera,

Połączenie internetowe jest szybsze, gdy jesteś bliżej routera lub modemu.

Pamiętaj, że jeśli pobierasz duży plik z serwera w innym kraju, to różnica może w szybkości może wynikać z Twojej lokalizacji.

Internet może spowolnić, gdy wielu użytkowników jest podłączonych do sieci. Ponadto, jeśli jesteś użytkownikiem mobilnym, Twoje połączenie może być niestabilne z powodu zmiany trybu połączenia z siecią np. z 3G lub 4G na LTE.

Jeśli w domu lub biurze jest kilka komputerów, można wykorzystać switche, aby połączyć je w jedną wewnętrzną sieć i sprawnie przesyłać dane pomiędzy komputerami, a nie pobierać oprogramowanie z osobna na każdy z nich, obciążając przy tym sieć.

Opóźnienie jest częstą przyczyną skarg na wolne połączenie

Opóźnienie występuje szczególnie wtedy, gdy dochodzi do ciągłej wymiany danych, a także przeciążenia połączenia. Odnosi się to do czasu, jaki urządzenie potrzebuje na wysłanie lub odebranie bitu informacji. Na opóźnienie połączenia ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze z nich to: sprzęt, szybkość połączenia, lokalizacja serwera. Nawet przy dobrym sprzęcie i połączeniu, opóźnienie może być wysokie. Jego wartość wyraża się w milisekundach (ms). Jeśli przekracza 100 ms, to będzie odczuwalne np. w grach komputerowych oraz w trakcie ładowania się stron internetowych.

Opóźnienie zależy również od jakości połączenia. Złe połączenie może spowodować duże opóźnienie wynoszące nawet do 1000 ms. Na opóźnienie ma również wpływ rodzaj serwera, z którego korzystasz. Serwer WWW jest zazwyczaj wolniejszy niż serwer plików. Również liczba jednoczesnych żądań kierowanych do serwera ma wpływ na opóźnienie. Pamiętaj, że wina nie zawsze musi leżeć po stronie Twojego internetu.

Wolny internet z powodu Wi-Fi

Możliwą przyczyną jest router, którego moc nie pozwala na wytworzenie odpowiednio silnego sygnału Wi-Fi. Jeżeli korzystasz z routera bezprzewodowego, sprawdź czy jakość połączenia jest lepsza w pobliżu routera. Jeżeli tak się dzieje, prawdopodobnie będzie konieczne wzmocnienie sygnału.

Wolny internet z powodu wirusa

Możliwe, że na komputerze znajdują się wirusy. Można sprawdzić czy dany komputer jest zainfekowany wirusem przez darmowe programy antywirusowe. Warto się upewnić, że nie pokazują się żadne okienka tzw. pop-up lub inne komunikaty o błędach. Warto sprawdzić, czy program antywirusowy działa prawidłowo.

Wolny Internet z powodu wolnego komputera

Jest możliwe, że przyczyna wolnego połączenia leży w powolnym komputerze. Dużo zależy od płyty głównej, procesora. Czasem problemem jest dysk twardy. Należy się upewnić, że komputer posiada odpowiednio szybką kartę sieciową, a także, że jej sterowniki są kompatybilne z obecną wersją systemu operacyjnego.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz