Skuter nie mógł przejechać skrzyżowania na os. Wojska Polskiego. Źle stanął czy zepsuł się system sterujący światłami?

Skuter nie mógł przejechać skrzyżowania na os. Wojska Polskiego. Źle stanął czy zepsuł się system sterujący światłami?
Skrzyżowanie al. Wojska Polskiego z ul. Jagiellońską
Fot. Monika Smolik / Olsztyn.com.pl

W czwartek napisał do nas czytelnik, który był świadkiem tego, jak kierowca skutera czekający na zielone światło na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej z al. Wojska Polskiego stał przez kilka zmian świateł, a za nim utworzył się korek. W końcu zniecierpliwiony mężczyzna przejechał na czerwonym.

Do zdarzenia doszło w zeszłym tygodniu. Czytelnik jechał ul. Jagiellońską, aż stanął w gąszczu pojazdów ok. 50 metrów od skrzyżowania z al. Wojska Polskiego. Przyznał, że czekał dość długo.

– Minęły ze cztery zmiany świateł, a kierowcy z ul. Jagiellońskiej, ani razu nie mieli zielonego. Na samym przodzie zauważyłem osobę na skuterze, która chciała skręcić w lewo. Widocznie czujnik jej nie złapał. W końcu zniecierpliwiony mężczyzna przejechał na czerwonym świetle. Ale to chyba nie tak powinno działać? – zapytał nas.

Zwróciliśmy się z pytaniami do Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. Jak się okazało, każde skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną na terenie miasta jest wyposażone w pętle indukcyjną. Zatem w jaki sposób kierowcy jednośladów powinni się zachować w takich sytuacjach?

– Przypominam, że pętle indukcyjne znajdują się około półtora metra od linii warunkowego zatrzymania. W omawianym przypadku pętla indukcyjna najprawdopodobniej nie wykryła skutera, ponieważ kierujący nie najechał na nią albo ją przejechał. Jeśli kierowca ma pewność, że nie to było przyczyną, każdy taki przypadek powinien zgłosić ZDZiT w Olsztynie, celem weryfikacji – poinformował nas Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

To jednak nie koniec przygód ze światłami. Mieliśmy także informację od czytelnika, który w poniedziałek ok godz. 13 chciał przejść na drugą stronę ul. Śliwy na skrzyżowaniu ul. Śliwy/Niepodległości/Szrajbera/Mochnackiego, jednakże w tym czasie wyjechał na sygnale wóz straży pożarnej i wszyscy uczestnicy ruchu na krzyżówce mieli czerwone światło.

– Przez 2-3 minuty nikt nie mógł przejechać, bo mieliśmy czerwone. Nie znam się na tych światłach. Czy w takich przypadkach ktoś nimi steruje? – pyta czytelnik.

Jak się okazuje, podczas wyjazdu na akcję strażacy mogą wyłączyć światła na wyżej wymienionym skrzyżowaniu, aby uniknąć przypadkowych zdarzeń drogowych.

– Straż pożarna podczas wyjazdu na sygnale może przełączyć sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu Śliwy/Niepodległości/Szrajbera/Mochnackiego w tzw. tryb ALL RED. To czerwony sygnał dla wszystkich uczestników ruchu, który umożliwia pojazdom straży pożarnej szybki i bezpieczny wyjazd z remizy na interwencję – dodał Michał Koronowski.

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz

 • olsztyniakkkkk 2019-08-25 21:50:18 88.156.*.*
  Wystarczy wymalować miejsca na jezdni gdzie ta pętla jest,żeby kierowcy jednośladów wiedzieli gdzie się zatrzymać i po sprawie. Znany problem w Olsztynie np. w nocy lub wcześnie rano kiedy jest mały ruch bo sam jeżdżę motocyklem. Wybory się zbliżają można naciskać "obiecywaczy" niech coś z tym robią. Może zwrócić się do tych od Łynostrady....
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Piotrek 111 2019-08-24 15:50:37 188.146.*.*
  To barany trzeba namalować linie i po problemie ale ciężko na to wpaść .
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Blakuś 2019-08-23 19:43:56 92.247.*.*
  Taka sytuacja ma miejsce w wielu miastach. Nie raz stałem pierwszy na światłach motocyklem i nie nastąpiła zmiana przez dłuuugi czas. Wtedy wjeżdżam bliżej przejścia dla pieszych i pokazuję samochodowi za mną stojącemu żeby się przybliżył. Wtedy zadziała. Raz jak nie było samochodu prosiłem kolegę co siedział z tyłu żeby wcisnął przycisk przejścia dla pieszych żeby się zmieniło światło. Jadąc samochodem na tych skrzyżowaniach sygnalizacja działa poprawnie.
  Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść
 • Kongo 2019-08-23 17:46:10 89.228.*.*
  Światła. W Olsztynie to porażka
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • Krzchu990 2019-08-23 16:08:30 83.31.*.*
  Uważam że to jest głupota oraz stan umysłu upośledzonej osoby ktora wymyśliła kolizyjne lewoskrety oraz dodatkowo ktorzy piesi wchodza na zielonym. W innych miastach takich cudów nie widziałem. Ale widać ze to upośledzona osoba chciała to usprawnić zeby byly kolizyjne lewoskrety wraz z udziałem pieszych. Kiedys bylo lepiej....
  Odpowiedz Oceń: 6 6 Zgłoś treść
 • sin 2019-08-23 13:55:08 83.5.*.*
  Te ich pętle, guziki przy sygnalizatorach i ITS...
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • werfwerfg 2019-08-23 10:30:58 77.111.*.*
  1. Dyskryminacja. 2. Głupota - te pola powinny być wymalowane na powierzchni. Kierowca skutera też nie był jasnowidzem. Chyba niekompetentne osoby zajmują się tymi sprawami w miescie?...
  Odpowiedz Oceń: 14 3 Zgłoś treść
 • Tadedeusz 2019-08-23 10:04:16 5.173.*.*
  Zdzit kłamie bo wie że pętlę są źle ustawione i nie wykrywaja nawet czasami motorów, a co mówić o skuterach czy rowerach. Ale lepiej rżnąć głupa.
  Odpowiedz Oceń: 15 2 Zgłoś treść
 • Piotro 2019-08-23 09:02:55 213.184.*.*
  Proponuję, aby redakcja i ZDZiT zainteresował się przejściem przy przystanku autobusowym Uniwersytet Stadion, póki jeszcze nie ma studentów. Od dwóch miesięcy nie działa przycisk na zielone światło dla pieszych, przez co system nie widzi potrzeby zapalenia zielonego światła dla. Tylko czekać, aż studenci będą przebiegać na czerwonym, aby zdążyć na autobus
  Odpowiedz Oceń: 9 1 Zgłoś treść