Ścieżka nad jeziorem Długim oficjalnie nosi imię Zbigniewa Rojka

Oficjalnie otwarto ścieżkę rowerową im. Zbigniewa Rojka. To trasa nad jeziorem Długim - jedyny w mieście zamknięty ciąg rowerowy.

Zbigniew Rojek był to olsztyński artysta kabaretowy, muzyk, radny, a przy tym założyciel stowarzyszenia Kołodrom, działającego na rzecz popularyzacji aktywnych form wypoczynku poprzez m.in. organizowanie bezpłatnych rajdów rowerowych skierowanych do wszystkich grup wiekowych.

Rojek zmarł w lipcu 2011 roku po długiej chorobie. Już wtedy jego współpracownicy, działacze Kołodrom, znajomi wystąpili do prezydenta z inicjatywą nazwania ścieżki pieszo-rowerowej nad jeziorem Długim imieniem Zbigniewa Rojka. Ideę poparły olsztyńskie stowarzyszenia społeczno-kulturalne, sportowe i instytucje pozarządowe wśród nich: Towarzystwo Miłośników Olsztyna, Warmińsko - Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Warmińsko - Mazurski Związek Kolarski, Oddział Warmińsko - Mazurski PTTK.  Zebrano również blisko 1,5 podpisów mieszkańców Olsztyna.

Niestety, przeciwni nadawaniu jakiegokolwiek imienia tej ścieżce byli działacze Rady Osiedla Nad Jeziorem Długim. Ich zdaniem bowiem, ścieżka przyjęła się jako ''ścieżka nad jeziorem Długim'' i nie ma sensu zmiana tej nazwy. Z taką argumentacją rady, nie zgadzali się działacze Kołodromu. Sprawa pozostawała więc niezwiązania aż do marca tego roku, kiedy prezydent Olsztyna wydał zarządzenie o nadaniu tej trasie imienia Rojka.

W minioną niedzielę nastąpiło zaś symboliczne otwarcie traktu imienia Zbigniewa Rojka.

- Z odejściem sześć lat temu Zbyszka – od czasów wspólnej pracy w samorządzie byliśmy zaprzyjaźnieni – Olsztyn nie tylko stracił znakomitego muzyka i artystę kabaretowego, ale także osobę oddaną sprawom miasta i wykorzystującą swoje talenty do propagowania słusznych idei. Taką z pewnością był Olsztyn „rowerowy”, połączony siecią tras i ścieżek nie tylko rekreacyjnych, ale także komunikacyjnych. Jego pomysły i zaangażowanie miały konkretny wymiar, czego przykładem może być działalność stowarzyszenia „Kołodrom”, które współtworzył i działał w nim od samego początku. Środowisko rowerowe – i nie tylko – doceniło działalność Zbyszka, a pod petycją o nazwanie ścieżki nad Jeziorem Długim Jego imieniem podpisało się blisko półtora tysiąca osób. Cieszę się, że dzisiejsze spotkanie rowerowo-artystyczne miało tak przyjemną oprawę. Widać dobry duch Zbyszka czuwał, bo na czas spotkania przestało padać i wyszło słońce. To dowód, że dobre wspomnienia oddziałują nawet na aurę – skomentował prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Ścieżka to jedyny w mieście zamknięty ciąg rowerowy. Biegnie wzdłuż brzegu jeziora Długiego. Trasa nie otacza całego akwenu, jest wytyczona tylko do mostu. 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz