Nad Jeziorem Długim powstaną toalety publiczne? Projekty są, pieniędzy brak

Nad Jeziorem Długim powstaną toalety publiczne? Projekty są, pieniędzy brak
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Firma Koło z Geberit Group przeprowadziła konkurs na zaprojektowanie ogrodu zabaw nad Jeziorem Długim wraz z budynkiem toalety publicznej. Właśnie zakończyło się głosowanie, a we wtorek zostanie ogłoszony zwycięzca. Jednak inicjatywa wzbudza wśród mieszkańców spore kontrowersje.

Nad Jeziorem Długim już wkrótce może stanąć toaleta publiczna. Forma Koło z Grupy Geberit przeprowadziła konkurs na stworzenie projektu koncepcyjnego ogrodu zabaw nad Jeziorem Długim wraz z budynkiem toalety publicznej. Architekci w swoich pracach kierowali się ekologicznym podejściem, koncepcje przewidywały wykorzystanie materiałów przyjaznych naturze, źródeł energii odnawialnej oraz stworzenie rozwiązań na rzecz ochrony roślin i zwierząt, np. schronienia dla nietoperzy, ule dla pszczół, sadzenie drzew sprzyjających ptakom.

Urząd Miasta w Olsztynie jest partnerem projektu, jednak tu pojawia się pytanie, czy w budżecie znajdą się pieniądze na ten cel.

- To inicjatywa firmy Koło, która zorganizowała konkurs na projekt. Oczywiście odbyło się to przy współudziale Urzędu Miasta. Nasi przedstawiciele z Wydziału Urbanistyki i Architektury, byli w jury. Ponadto nasi pracownicy byli współautorami regulaminu i opisu przedmiotu projektowania. Był to nasz ukłon w stronę studentów, którzy dzięki temu mogli się wykazać i wziąć udział w ogólnopolskim konkursie. W zamian otrzymamy koncepcję, która będzie bazą do tego, by w przyszłości przygotować na jej podstawie projekt budowlany. I dopiero wtedy będziemy znali koszty budowy takiego obiektu. A mając tę wiedzę będziemy mogli poszukać ewentualnego źródła finansowania tego przedsięwzięcia – wyjaśnia Marta Bartoszewicz, rzeczniczka ratusza.

Projekt wzbudza wiele kontrowersji. W internecie pojawiły się komentarze, że teren nad Jeziorem Długim zostanie zniszczony.

- W jakim celu nad Jeziorem Długim miałby powstać cały pawilon mieszczący prysznice, szafki? Dostępna tu w otoczeniu infrastruktura nie sugeruje potrzeby powstania takiego „klubowego” zaplecza – sugerował Mirosław Arczak, olsztyński radny.

Na jego komentarz odpowiedziała jedna z internautek, która ma odmienne zdanie na ten temat.

- Nie popadajmy w skrajności. Z tego, co widzę celem jest wybór koncepcji toalety publicznej, która (z moich obserwacji) na pewno się przy tak uczęszczanym szlaku spacerowym przyda. Mam nadzieję, że wybrane zostanie coś najmniej inwazyjnego i wtopionego w krajobraz – pisała internautka.

Do konkursu zgłoszono wiele projektów. Zwycięzca zostanie ogłoszony we wtorek, 18 czerwca.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • Nicram 2019-06-13 22:33:14 95.160.*.*
  Zawsze można iść obok do lasu
  Odpowiedz Oceń: 0 1 Zgłoś treść
 • Real 2019-06-13 20:28:49 88.156.*.*
  To jest inwestycja zrobiona "mniej-więcej" czyli podobnie jak Jacek Placek jeździ na nartach. Jeździ mniej-więcej, czyli mniej na nartach a więcej na d.....e. I tak też zrobiono tę inwestycję bez klopów i bez porządnie utwardzonego parkingu (nie musi być zaraz kostka!!!!). Inwestycja pod wodzą pana betonowicza, vide pętla tfu....przesiadkowa, vide tramwajowa lipa czy vide plaża Skanda-l.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Falisty 2019-06-13 16:50:03 37.8.*.*
  Tak, zrobia parking dla tramwajów. Po co samochody?
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • hegemon 2019-06-13 13:46:07 88.156.*.*
  Czy można tak przy okazji poprosić o parking z kostki dla aut?
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna