Dziś jest: 22.04.2024
Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
Data dodania: 2020-12-01 15:30

Cezary Kapłon

Samorząd Olsztyna na znak protestu nie włączy iluminacji ratusza czy obserwatorium

Samorząd Olsztyna na znak protestu nie włączy iluminacji ratusza czy obserwatorium
1 grudnia miasto na znak protestu nie włączy iluminacji 10 obiektów, w tym m.in. obserwatorium czy ratusza
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

1 grudnia miasto nie włączy iluminacji świetlnych na niektórych budynkach, w tym na ratuszu, obserwatorium czy na katedrze. Jest to znak protestu przeciwko zabieraniu samorządom przez rząd dochodów z tytułu podatków.

reklama

Protest został zorganizowany przez stowarzyszenie Samorządy dla Polski. Weźmie w nim udział ponad 50 miast z całej Polski. Będą to m.in. Gdańsk, Gdynia, Elbląg, Warszawa, Wrocław, Katowice, Lublin, Kołobrzeg czy Łomianki.

Dlaczego miasta wyłączą miejskie oświetlenie? Samorządowcy chcą wyrazić sprzeciw wobec ustawy, którą wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości, która ogranicza udział samorządów we wpływach z PIT-u i CIT-u, ale również wobec planowanego przez polityków weta wobec budżetu Unii Europejskiej.

Główne źródło dochodów gmin to udział w podatkach, w tym przede wszystkim PIT. Każda kolejna zmiana, która odbiera nam w praktyce pieniądze z tego podatku oznacza, że czegoś nie będziemy mogli zrobić dla gdańszczanek i gdańszczan. Nasi mieszkańcy muszą o tym wiedzieć, że po prostu nie będziemy mieli z czego płacić np. za rachunki za prąd – powiedziała w rozmowie z portalem Trójmiasto.pl Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Olsztyn także weźmie udział w proteście. Miejskie iluminacje nie będą zapalone przez całą noc na 10 obiektach. Chodzi o nowy ratusz, obserwatorium astronomiczne, I Liceum Ogólnokształcące, pl. Jana Pawła II, Wysoką Bramę, kościoły: św. Józefa, Najświętszego Serca Pana Jezusa, garnizonowy, Matki Boskiej Różańcowej i katedrę św. Jakuba.

Zdecydowałem, że dołączymy do akcji bo uważam, że bez stabilnego rozwoju gmin nie będzie stabilnego rozwoju kraju. A do rozwoju potrzebne są fundusze, adekwatne do nałożonych na nas zadań – wyjaśnił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

I dodał: – Nie wyobrażam sobie tak szybkiego rozwoju Olsztyna, gdyby nie środki unijne. W zasadzie możemy powiedzieć, że gdziekolwiek się w Olsztynie nie obrócimy, niemal wszystko, co wykonaliśmy w ostatnich dziesięciu latach było współfinansowane przez Unię Europejską. To łącznie dużo ponad 100 projektów zarówno tych twardych, których efekty widzimy w przestrzeni miejskiej, jak rewitalizacja budynków, parków miejskich, budowa plaży miejskiej, basenu czy remonty i budowy dróg, ale także tych miękkich, dzięki którym nasi mieszkańcy mogli podnosić kwalifikacje i doskonalić swoje umiejętności. Łącznie otrzymaliśmy blisko dwa miliardy złotych unijnego wsparcia.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Młoda 2020-12-01 16:50:19 5.173.*.*
  Sądzę że najlepszym rozwiązaniem w wypadku braku w budżecie 100 mln. złotych nie jest wyłączanie światła na obiektach, ale złożenie mandatów przez radnych Rady Miasta Olsztyn i Grzymowicza. Ile to rowiążę problemów. Nie będzie krytyki tych osób na tym czy innym forum. Ludzie będą się uśmiechać i być życzliwymi na codzień. Grzymowicz pójdzie na emeryturę i zapomnimy o nim. Niech wyjedzie najlepiej do NML.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 8
 • raad 2020-12-01 16:30:08 81.190.*.*
  Wspaniała decyzja - a ile pieniędzy można na tym zaoszczędzić!. Wczoraj brak 100mln w budżecie - dziś szybka reakcja i pierwsze oszczędności. Kolejny krok - w geście protestu przeciw pisowskiemu zagrożeniu można wyłączyć całkowicie oświetlenie ulic. To im da do wiwatu! Nawet na stacji kosmicznej zobaczą, że demokracja w Polsce jest zagrożona. A kolejny pomysł to obcięcie zatrudnienia w miejskich urzędach i zamrożenie nagród nie wiadomo za co. A nie przepraszam, zagalopowałem się...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
 • Pan Jan 2020-12-01 16:25:43 188.146.*.*
  No tak władza musi mieć kasę na kolejne przekupstwa przed wyborami , na profity dla czarnej i niebieskiej bandy , na hejterow internetowych a na co miasta mają wydawać ? Na dziury w drogach itp ? To cele niższe
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 7

www.autoczescionline24.pl