Sąd zajmie się sprawą nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia ''Helper''

Sąd zajmie się sprawą nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia ''Helper''
Sprawa Helpera, którą zajmie się olsztyński sąd, liczy niemal 500 tomów akt i załączników
Fot. Sąd Okręgowy w Olsztynie

Do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 42 osobom oskarżonym w związku z nieprawidłowościami w działalności stowarzyszenia „Helper”, które pozyskało z budżetu państwa wielomilionowe dotacje na prowadzenie środowiskowych domów samopomocy.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku przesłała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko 42 osobom oskarżonym w związku z nieprawidłowościami w działalności stowarzyszenia „Helper”, które na przestrzeni lat 2010-2017 uzyskało dotacje celowe przeznaczone na finansowanie zadań publicznych polegających na prowadzeniu środowiskowych domów samopomocy (ŚDS) w gminach: Purda, Reszel, Jedwabno i Olsztyn.

Główne osoby oskarżone w tej sprawie to Katarzyna K. (27 zarzutów) oraz Marzena H. (18 zarzutów). Prokurator przedstawił im zarzut stworzenia i kierowania w latach 2010-2017 zorganizowaną grupą przestępczą, która pod pozorem realizowania zadań publicznych z zakresu pomocy społecznej – prowadzenia przez stowarzyszenie „Helper” środowiskowych domów samopomocy w wyżej wymienionych gminach , miała wyłudzić z budżetu państwa oraz budżetu jednostek samorządu terytorialnego łącznie ponad 71 mln złotych dotacji celowych, udzielonych na podstawie fikcyjnych faktur i innych poświadczających nieprawdę dokumentów. W skład tej zorganizowanej grupy przestępczej mieli wchodzić w różnych okresach czasu także Arkadiusz S. (8 zarzutów), Jacek H. (9 zarzutów), Henryk C. (15 zarzutów) oraz mąż Katarzyny K. – Tomasz K. (19 zarzutów). Wspomniana grupa przestępcza z wyłudzonych dotacji miała przywłaszczyć sobie pieniądze w łącznej kwocie przekraczającej 33 mln zł.

Oskarżeni swoim działaniem mieli doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości na szkodę gminy Purda w łącznej kwocie ponad 20,1 mln zł, na szkodę gminy Olsztyn – w łącznej kwocie blisko 25 mln zł, na szkodę gminy Jedwabno – w łącznej kwocie ponad 7,3 mln zł oraz na szkodę gminy Reszel – w łącznej kwocie 17,5 mln zł. Według ustaleń prokuratora oskarżeni z pobranych dotacji opłacali w znacznej części koszty zakupu i usług, które nie miały związku z prowadzeniem ŚDS-ów (przykładowo: zakupu markowych kosmetyków i odzieży, drona, czy wynajmu luksusowych pojazdów). Oskarżeni mieli również przedstawiać nierzetelne rachunki i faktury wystawiane przez różne podmioty na rzecz stowarzyszenia. Dotyczyły one usług, które nie miały miejsca w rzeczywistości lub wartość wykonanych faktycznie prac była niższa.

Oprócz działania w zorganizowanej grupie przestępczej na oskarżonych ciąży również wiele innych zarzutów. W szczególności są to zarzuty oszustwa, przywłaszczenia mienia, poświadczania nieprawdy w wystawianych dokumentach, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy, nakłaniania świadków do składania fałszywych zeznań, czy też prania brudnych pieniędzy.

Aktem oskarżenia objętych zostało także kilkunastu przedsiębiorców, którym przedstawiono zarzuty pomocnictwa w popełnieniu oszustwa przez głównych oskarżonych poprzez wystawienie nierzetelnych rachunków i faktur na rzecz stowarzyszenia „Helper”.

O pomocnictwo w popełnieniu oszustwa zostało oskarżonych także osiem osób (głównie pracowników ŚDS-ów), które miały nakłaniać podopiecznych środowiskowych domów samopomocy do poświadczania nieprawdy na listach obecności w danym dniu.

Oskarżonymi w tej sprawie są również urzędnicy i samorządowcy z Warmii i Mazur. Pełniąc w swoich gminach określone funkcje publiczne mieli oni nie dopełnić ciążącego na nich obowiązku w związku z zawartymi ze stowarzyszeniem „Helper” umowami na prowadzenie ŚDS-ów i tym samym działać na szkodę tych gmin. Według prokuratora to niedopełnienie obowiązków miało polegać na braku dbałości o prawidłową gospodarkę finansową gminy oraz braku kontroli oceny realizacji zleconego zadania, w szczególności stopnia realizacji, efektywności, rzetelności i jakości realizacji, prawidłowości wykorzystania środków publicznych na realizację zadania i prowadzenia dokumentacji związanej z wykonywanym zadaniem.

I tak na liście oskarżonych o nie dopełnienie obowiązków znaleźli się: Jerzy L. jako wójt Purdy miał wyrządzić gminie wielką szkodę majątkową w kwocie ponad 14 mln zł, Piotr P. jako wójt Purdy miał wyrządzić gminie wielką szkodę majątkową w kwocie ponad 6 mln zł, Piotr G. jako prezydent Olsztyna miał wyrządzić gminie wielką szkodę majątkową w kwocie prawie 25 mln zł, Małgorzata B.-B. jako trzeci zastępca prezydenta Olsztyna miała wyrządzić gminie wielką szkodę majątkową w kwocie ponad 18 mln zł, Monika M. jako dyrektor w Urzędzie Miasta w Olsztynie oraz pełnomocnik prezydenta Olsztyna ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi miała wyrządzić gminie wielką szkodę majątkową w kwocie ponad 16 mln zł, Jarosław S. jako pierwszy zastępca prezydenta Olsztyna miał wyrządzić gminie wielką szkodę majątkową w kwocie ponad 8 mln zł, Krzysztof O. jako wójt Jedwabna miał wyrządzić gminie wielką szkodę majątkową w kwocie ponad 5 mln zł, Sławomir A. jako wójt Jedwabna miał wyrządzić gminie wielką szkodę majątkową w wysokości 2 mln zł, Marek J. jako burmistrz Reszla – miał wyrządzić gminie wielką szkodę majątkową w kwocie 17,5 mln zł.

Jednym z zarzutów w tej sprawie jest także niedopełnienie obowiązków przez wojewodę warmińsko-mazurskiego Mariana P. w okresie od 2010 do 2015 roku. Przewinienie Mariana P. miało polegać na nienależytym wykonywaniu zadań w zakresie przyznawania i rozliczania dotacji dla jednostek samorządu terytorialnego oraz zaniechaniu podejmowania działań mających na celu zabezpieczenie prawidłowej realizacji zadań i prawidłowego wydatkowania środków publicznych.

Listę oskarżonych zamyka sześć osób związanych ze stowarzyszeniem „Helper”, a którym przedstawiono pojedyncze zarzuty dotyczące pomocnictwa w wyłudzeniu poświadczenia nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, jak również podrabiania i posługiwania się podrobionymi dokumentami przy rejestracji stowarzyszenia „Helper”.

Jest to najobszerniejsza sprawa, jaka do tej pory wpłynęła do rozpoznania do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Liczy ona niemal 500 tomów akt i załączników, co stanowi około 100 tys. kart dokumentów. Sam akt oskarżenia w tej sprawie wraz z uzasadnieniem i listą świadków wnioskowanych do przesłuchania na rozprawie (ponad 900 osób) ma ponad 2000 stron. Obejmuje on 42 osoby oskarżone i opisuje łącznie ponad 140 zarzutów.

Czytaj również:

Afera Helpera. Prokuratura w Białymstoku skierowała do sądu akt oskarżenia m.in. przeciw prezydentowi Olsztyna

Stowarzyszenie byłego ''agenta Tomka'' wraca do gry? Prezydent przydzielił mu środki, a wojewoda je wstrzymał

''Działanie na szkodę interesu publicznego''. Prezydent Olsztyna z prokuratorskimi zarzutami

''Proszę nie zasłaniać mi oczu, jestem niewinny'' – apeluje prezydent

Afera wokół Stowarzyszenia Helper: urząd wojewódzki wydał oficjalny komunikat

Słynny agent Tomek także usłyszał zarzuty

Prezydent Piotr Grzymowicz złożył zażalenie dotyczące poręczenia majątkowego

Kolejny samorządowiec z zarzutami ws. afery Helpera

Afera Helpera. To pewne – „Agent Tomek” musi zapłacić 500 tys. zł poręczenia!

''Spotykam się z coraz większą falą dezinformacji''. Prezydent wydał kolejne oświadczenie

''Agent Tomek'' został zatrzymany

Sąd aresztował ''agenta Tomka'' na trzy miesiące [AKTUALIZACJA]

Do sądu wpłynęło zażalenie ws. aresztowania ''agenta Tomka''

''Agent Tomek'', decyzją sądu, zostanie zwolniony z aresztu

Afera Helpera. Prezydent Piotr Grzymowicz nie uniknie wpłacenia poręczenia

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • Nx 2022-01-04 15:30:17 31.60.*.*
  Czy przestępca Piotr G. odpowie kiedyś za wyłudzenie 25 milionów?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • Tom 2022-01-04 09:13:03 145.237.*.*
  Większość stowarzyszeń i fundacji działa w ten sam sposób. Tylko nieliczne pomagają. Zawsze taką fundacją kieruje osoba z dojściem do władzy. Albo żona posła, albo radnego. Za mało jest kontroli nad tymi wyłudzaczami.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 0
 • chłopina za napis 2022-01-04 09:07:02 79.191.*.*
  na murze kościelnym został aresztowany na 3 miesiące, a tu złodzieje 70 mln chodzą wolno wraz ze swą mecenaską arent
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 0
 • Młoda 2022-01-03 19:11:09 5.173.*.*
  Chyba wszystko już wiemy (no może nie wszystko) na ten temat. Teraz wypada śledzić przebieg procesu (niestety nie dla wszystkich sala będzie dostępna). Przesłuchanie 900 osób będzie troszkę trwało. Wielu nie doczeka finału procesu (covid, zawały, szpital psychiatryczny itp.). Ważne że zobaczymy na sali rozpraw tuzy olsztyńskiej polityki. Jestem ciekawa czy pod sądem okręgowym w ich obronie będzie protestować KOD i przystawki. Wiem jak się zachowa PO. Skulą ogony i będą siedzieć cicho? Czy będą szukać pomocy u zaprzyjażnionych adwokatów? Oby nie skończyło się jak w przeszłości z ich towarzyszem z rady miasta.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 14
 • .R.O. 2022-01-03 14:58:36 31.60.*.*
  Ale co tam kto sobie odłożył z tego „interesiku” to już jego.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • 4toibjrjbnpdofv 2022-01-03 14:55:31 88.156.*.*
  autor zna zasady języka polskiego? Czy jest po gimbazie? Niedopełnienie piszemy łącznie gamoniu!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Kasia 2022-01-03 14:33:55 83.24.*.*
  Dopóki nie zmieni się zasad kontroli nadużycia będą się powtarzać. Kontrolerzy rozmawiają z szefostwem i wszystko gra. Gdyby porozmawiali z podopiecznymi i ich rodzinami dopiero by się zdziwili, że w opłacanych zajęciach podopieczny nigdy nie uczestniczył !! I tak jest nadal. Pieniądze zarabiają nieuczciwi a niepełnosprawny dalej oszukiwany. PFRON płaci za zajęcia nie sprawdzając czy dane stowarzyszenie ma gdzie je przeprowadzić ! Płaci za zajęcia na basenie na , które nikt nie uczęszcza albo prawie nikt. Zła kontrola prowadzi do nadużyć!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 0
 • argo 2022-01-03 14:21:40 195.191.*.*
  Gdy zwykly człowiek ukranie chleb ze sklepu to winny, skazany praktycznie na śmierć! Gdy polityk ukradnie lub źle gospodarzy pieniędzmi to nie ma winnych. Witamy w Polsce.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 0
 • Hollie Doyle 2022-01-03 13:58:26 185.48.*.*
  Piotr G. Buahahaha. Poleci teraz PO ratunek do trzaskowskiego i tuska🤣🤣🤣 Piotr G. dobre
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 12
2147382000