Stowarzyszenie byłego ''agenta Tomka'' wraca do gry? Prezydent przydzielił mu środki, a wojewoda je wstrzymał

Stowarzyszenie Helper, którego prezesem jest były agent CBA Tomasz Kaczmarek, ponownie dostanie środki na prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi. Stowarzyszenie zostało wybrane w otwartym konkursie ofert, mimo sprzeciwu wojewody, którego służby wykazały nieprawidłowości w gospodarowaniu przez Helper środkami publicznymi. Dlatego wojewoda wstrzymał dotację.

Przypomnijmy, fundacja Helper od przeszło sześciu lat działa na Warmii i Mazurach prowadząc domy samopomocy, w tym olsztyńskie ''Centrum Alzheimera-Dar Serca''. Przez lata domami zarządzała Katarzyna Sztylc, obecnie Kaczmarek. W ostatnim czasie władze w fundacji przejął jej mąż Tomasz Kaczmarek, znany jako ''agent Tomek'' (były agent CBA i poseł PiS-u – red.).

Stowarzyszenie od początku działa i utrzymuje środowiskowe domy samopomocy z dotacji pozyskanych z publicznych środków przyznawanych przez samorządy.

Czarne chmury zebrały się nad stowarzyszeniem po jednej z kontroli przeprowadzonej przez urzędników wojewody.

Urzędnicy wojewody stwierdzili liczne nieprawidłowości w wydatkowaniu tych środków. Wojewoda zakwestionował wydatki fundacji opiewające na kwotę około 2 mln złotych. Część publicznych pieniędzy miała być wydawana między innymi na ekskluzywne kosmetyki, zabawki dziecięce, zakup drona, czy markową odzież. Fundacja miała również wynajmować auta od firmy, której współwłaścicielką jest żona Kaczmarka, była prezes stowarzyszenia Helper. Po tej kontroli wojewoda nakazał samorządom – dotąd dotującym działalność Helpera – by rozwiązały z tym podmiotem umowy. Taki nakaz otrzymało również miasto Olsztyn.

Termin związania umową miasta ze stowarzyszeniem „Helper” upływa 31 grudnia 2017. Do tego czasu miasto miało szansę wybrać nowego wykonawcę dla zadania na 2018 rok.

Nowy konkurs został rozstrzygnięty w minioną środę. Okazało się, że w konkursie ofert zwyciężyło stowarzyszenie Helper. To ono miałoby w 2018 roku prowadzić Środowiskowy Dom Samopomocy ''Dar Serca'' opiekujący się osobami cierpiącymi na Alzheimera.

Wojewoda postawił jednak na swoim. Wstrzymał finansowanie Środowiskowych Domów Samopomocy Społecznej HELPER w Olsztynie i gminie Jedwabno. 

Były agent CBA komentuje te okoliczności wyboru jego stowarzyszenia w konkursie ogłoszonym przez miasto Olsztyn. Jak twierdzi doszło do nielegalnego wpływania i wywierania nacisków przez wojewodę Artura Chojeckiego na prezydenta Olsztyna w trakcie trwających czynności konkursowych oraz wpływania i wywierania nacisków na zmianę wyników konkursu już po jego rozstrzygnięciu.

Prezes Helpera, Tomasz Kaczmarek od początku twierdzi, że zakwestionowane przez kontrolerów wydatki to zemsta wojewody za konflikt z kolegami z PiS.

2147382000

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • marand 2017-12-31 16:18:04 88.156.*.*
  Mam tam tatę i wiem że obsługa oraz co oferuje ośrodek jest naprawdę na wysokim poziomie , ludzie pomyślcie,co dzięki wojewodzie mają zrobić opiekunowie ponad setki ludzi którzy uczęszczają do Daru Serca ???? Wspaniały pan wojewoda nie ogłosił wcześniej przetargu (choć już wiedział że chce uziemić ten ośrodek), tu chodzi przecież o ludzi starszych niedołężnych .Tylko pan Prezydent spróbował coś zrobić (choć nie jestem jego zwolennikiem ale szacun dla niego) , nie schował głowy w piasek .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 12
 • zbulwersowany 2017-12-30 12:34:20 87.205.*.*
  Miasto otrzymuje od Wojewody nakaz rozwiązania umowy z Helper, a mimo tego dalej chce z fundacją współpracować. Jak zwykle chodzi o kasę, kwestia kto (z urzędników) i ile chciał na tej umowie extra sobie przyciąć do wypłaty. Sprawa ewidentnie do prokuratury powinna iść.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 1
 • wertyk 2017-12-30 08:54:37 88.156.*.*
  Grunt to dobrze urządzić się na państwowym.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 1
 • xnx 2017-12-29 18:28:36 188.146.*.*
  jak widać agent Tomek znowu nadaje tzn pobiera
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 1
 • Milena12 2017-12-29 12:31:13 80.52.*.*
  woj. - chyba agent Tomek. To jest dno moralne, żeby ludzi oskarżonych o tak duże wyłudzenia ponownie dofinansowywać. Głosowałam na Grzymowicza i już NIGDY tego nie zrobię. Wiele osób w Olsztynie wie, że Helper nie jest taki czysty. Ale widać mają odpowiednie dojścia. SZOK TOTALNY !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 29 4
 • woj. 2017-12-29 12:22:25 213.73.*.*
  jak mi wiadomo z działalności Daru Serca poza wojewodą wszyscy sa zadowoleni.Jest więc bardzo dziwne, że wywiera on naciski przy przetargach, tym bardziej, ze do dnia dzisiejszego nie ma wyroku Sądu w tej sprawie, a więc "oskarżeni" są niewinni. Typowe dyktatorskie zagrywki, uczeń godny mistrza
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 29