''Proszę nie zasłaniać mi oczu, jestem niewinny'' – apeluje prezydent

''Proszę nie zasłaniać mi oczu, jestem niewinny'' – apeluje prezydent
Na czwartkowej konferencji prasowej Piotr Grzymowicz wydał oświadczenie w sprawie prokuratorskich zarzutów, które nad nim ciążą. W konferencji udział wzięli również: Paweł Łobacz, adwokat i Ewa Kaliszuk, wiceprezydent
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

Wczoraj wieczorem Olsztyn obiegła informacja, że prezydent Piotr Grzymowicz usłyszał zarzuty postawione przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku w sprawie niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego. Chodzi o aferę związaną ze Stowarzyszeniem Helper, wobec którego toczy się postępowanie. W czwartek prezydent zwołał konferencję prasową, na której przedstawił swoje stanowisko.

Najpierw przeczytał swoje oświadczenie, które opublikowaliśmy w artykule pt. „''Działanie na szkodę interesu publicznego''. Prezydent Olsztyna z prokuratorskimi zarzutami”. Poprosił także, aby media przedstawiające go z opaską na oczach, tego nie robiły, bo jest niewinny. Następnie odniósł się do tego, że nie tylko on, ale także wójtowie z Jedwabna, Purdy i Reszla także usłyszeli zarzuty.

Nie tylko ja, ale także inni samorządowcy zostali posądzeni, czy też zostali osobami podejrzanymi w sprawie, która toczy się co najmniej od 2014 roku. Media podawały w 2016 roku, że główny inspektor informacji finansowej zauważył i jednocześnie podjął działania związane ze Stowarzyszeniem Helper w zakresie nieprawidłowości finansowych. Na podstawie tej informacji, jak wyczytałem w mediach, wojewoda warmińsko-mazurski w roku 2015 otrzymał notę sygnalizacyjną z Urzędu Kontroli Skarbowej, gdzie podane zostały informacje, które powinny były dotrzeć do wszystkich samorządowców, bo nie po to są organa państwa i odpowiednie służby, ażeby stwierdzając fakty, szczególnie przestępstwo w zakresie defraudacji środków publicznych, nie informować tych, za których pośrednictwem te środki przekazywane są na szczytną działalność – wyjaśnił Piotr Grzymowicz.

Prezydent dodał, że środowiskowych domów samopomocy jest 10 w samym Olsztynie. Działalność prowadzą różne stowarzyszenia.

Nigdy nie mieliśmy sytuacji, żeby jakiekolwiek stowarzyszenie rozliczyło się w sposób nieprawidłowy, a jednocześnie ukradło jakieś pieniądze. To dopiero wyszło w przypadku Helpera poprzez działania służb państwowych, które informowały wojewodę o tej sytuacji – tłumaczył prezydent.

Piotr Grzymowicz odniósł się także do działania pełnomocnika rządu – wojewody Artura Chojeckiego – który, jego zdaniem, nie poinformował samorządów o zagrożeniu związanym z działalnością przestępczą prowadzoną przez Stowarzyszenie Helper.

W roku 2015 pan wojewoda przyznawał kolejne środki, wskazując jakie to stowarzyszenia mają te środki otrzymać. Te środki były przekazane w roku 2015 i 2016. Jest ciągłość funkcjonowania zadań gminy, które kierowane są do osób ze schorzeniami Alzheimera czy innych potrzebujących pomocy, które powinny mieć całodobową czy dzienną opiekę. Skoro służby wiedziały od kilku lat o tym, tym bardziej jest to zastanawiające i zaskakujące, że samorządy nie zostały poinformowane – wyjaśnił prezydent.

Powiedział także, że ratusz nie pozostał bezczynny na działania Helpera, ponieważ podjął działania prawne w tej sprawie. Jakie to działania? O tym opowiedziała Ewa Kaliszuk, wiceprezydent.

Pan prezydent Piotr Grzymowicz wydał wobec Stowarzyszenia Helper decyzje administracyjne w sprawie określenia wysokości dotacji podlegającej zwrotowi z uwagi na wydatkowanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem lub nadmiernej wysokości. Ponadto zostały złożone stosowne wnioski do prokuratury, pozwy cywilne – powiedziała Ewa Kaliszuk.

Czy pomimo ciążących na nim zarzutów, prezydent będzie sprawował nadal swoją funkcję? Paweł Łobacz, adwokat Piotra Grzymowicza, stwierdził, że nie ma najmniejszych przeszkód, żeby prezydent miał zrezygnować.

Prokurator nie zdecydował o tym, ażeby prezydenta zawiesić w obowiązkach. Zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 80 tys. zł – powiedział obrońca.

Dodał, że postępowanie jest w początkowej fazie. Prezydent nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Zarzuty zostały przedstawione niedawno, a prokuratura nie udostępniła jeszcze materiału dowodowego.

Gmina Olsztyn była traktowana przez prokuraturę i wszystkie inne organy państwowe przez 5 lat jako pokrzywdzony w tej sprawie. A to się zmieniło z dnia na dzień. Złożymy oświadczenie na pewno pod koniec roku albo na początku przyszłego, po tym jak dostanę akta tej sprawy – tłumaczy Paweł Łobacz.

Adwokat dodał, że prezydentowi nic ni grozi, bo jest niewinny. I dziwi się, że tylko jemu postawiono zarzuty, podczas gdy kontrolami tego stowarzyszenia zajmował się cały sztab ludzi.

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • Nie inaczej 2019-11-22 13:18:58 94.254.*.*
  Barczewski orszak czeka na Piotra. G. D**pa pęknie pod celą.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • antygrzym 2019-11-22 08:19:18 185.220.*.*
  Dobrze mu tak, za te cholerne tramwaje i podwyżki za śmieci.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • obeznany 2019-11-22 07:53:48 213.184.*.*
  zarzuty z politycznego prikazu... tak to widze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
 • Piotrek 111 2019-11-22 06:51:53 188.147.*.*
  Tera to Piotr G . wkoncu się doigral może wyjdą przy okazji inne rzeczy .To może być zbawienne dla Olsztyna bo nie zdąży zniszczyć całkiem .Brawo prokuratura !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • Ryszard Ochódzki 2019-11-21 23:29:41 83.6.*.*
  Szkoda, że prokuratura jest w pełni upolityczniona w naszym kraju, bo to niestety nakazuje mi mieć to na względzie w zaistniałej sytuacji. Nie darzę Pana Prezydenta jakąś specjalną sympatią, ale równolegle jeszcze mocniejsze mam mieszane uczucia i dystans do działań prokuratury.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • xnx 2019-11-21 20:09:37 5.173.*.*
  W życiu tak nie kibicowałem prokuraturze jak teraz żeby mocne dowody na tego typa znaleźli i na pana agenta też , a tak swoja drogą ciekawe komu podpadł ten pisowski pupil ,że mu ochronkę zabrali
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4
 • In 2019-11-21 19:44:51 37.47.*.*
  Wszystkie kadencje to działanie na szkodę miasta poprzez nieudolne działanie i pomysły od czapy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4
 • wex 2019-11-21 17:02:09 95.160.*.*
  No Grzymowicz!! Barczewski orszak niech twoją duszę niesie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
 • tow.Janusz Pisiewicz 2019-11-21 16:21:15 88.156.*.*
  Tow. WiesławZbaw nie zapomni zasług tow. Tomka...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Nie inaczej 2019-11-21 14:10:38 5.173.*.*
  Niech NIK, prokuratura, CBA lepiej zajmą się pseudo inwestycjami Grzymowicz m.in fuszerką torowo-tramwajową,parkiem centralnym itd. Gdzie był nadzór ze atrony miasta jak były robione te inwestycje? Kasa była brana,a nadzoru nie było.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 7