Sąd Okręgowy w Olsztynie ''na łączach'' z zakładami karnymi. Rozpatrzono już 11 spraw

Sąd Okręgowy w Olsztynie ''na łączach'' z zakładami karnymi. Rozpatrzono już 11 spraw
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W związku z epidemią koronawirusa Sąd Okręgowy w Olsztynie do końca kwietnia zawiesił rozstrzyganie spraw. Jednak pilne są rozpatrywane zdalnie. W ten sposób rozstrzygnięto już 11 spraw, a w planach są kolejne.

Wczoraj, 7 kwietnia, Sąd Okręgowy w Olsztynie wraz z Zakładem Karnym w Kamińsku przeprowadził 11 pilnych spraw penitencjarnych. Dotyczyły one kwestii o warunkowe przedterminowe zwolnienie skazanego z odbycia reszty kary pozbawienia wolności oraz udzielenia przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności. Wykorzystano szyfrowane łącze internetowe. Jak wygląda takie posiedzenie?

- W sali rozpraw Sądu Okręgowego w Olsztynie przebywa sędzia i prokurator, którzy korzystają z laptopa. Po drugiej stronie, tj. w zakładzie karnym, znajduje się przedstawiciel tej jednostki oraz skazany także wyposażeni w laptopy. Po uzyskaniu szyfrowanego połączenia internetowego każda z osób, która uczestniczy w tym zdalnym posiedzeniu ma możliwość wypowiedzenia swojego zdania i zajęcia stanowiska – wyjaśnia sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy olsztyńskiego sądu.

Kolejne sprawy przewidziano na 9, 14 i 16 kwietnia. Będą one dotyczyły osadzonych z Zakładu Karnego w Barczewie, Zakładu Karnego w Dublinach i Aresztu Śledczego w Olsztynie.

Rzecznik dodał, że obecnie ze względów technicznych nie ma możliwości, aby zdalne rozpoznawanie spraw stosować powszechnie.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Dno 2020-04-08 18:00:42 5.173.*.*
    Nie dość że sądy opieszale działają, sprawy trwają latami, to teraz jeszcze mają wymówkę przez wirusa. Sądy są ostatnią instytucją, która powinna nie pracować!! To dramat dla ludzi którzy mają sprawy w sądach!! A zaraz wakacje, sędziowie zrobią sobie urlopy, a po urlopie już blisko 2021r to po co się spieszyć. Dno!!
    Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść