Rzeczy, które musisz zrobić przed zakupem mieszkania

Rzeczy, które musisz zrobić przed zakupem mieszkania
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Jesteś o krok od spełnienia marzenia o posiadaniu własnych 4 ścian? Planujesz kupić mieszkanie od  dewelopera? W takim razie przeczytaj poniższy artykuł z którego dowiesz się, co powinieneś wiedzieć jako nabywca mieszkania z rynku pierwotnego!

Cena, cena i jeszcze raz cena…

Zdarza się, że sprzedawca  znacznie zawyża cenę rynkową mieszkania. Dobrze jest być na to przygotowanym i poprosić o indywidualną wycenę rzeczoznawcę. W ten sposób uchronisz się przed nieuczciwością sprzedawcy i będziesz mieć pewność, że płacisz za mieszkanie tyle, ile jest ono warte. Na rynku mieszkaniowym nieruchomości do wzięcia nie brakuje, dlatego nie ma co przepłacać.

Nie bój się negocjować ceny!

Prawie zawsze cena mieszkania podlega negocjacji, dlatego nie bój się próbować! Ceny podane w ofercie często różnią się od cen transakcyjnych o nawet kilkadziesiąt procent, dlatego negocjacje są jak najbardziej wskazane. Jak skutecznie negocjować? Przede wszystkim przygotuj się do rozmowy - sprawdź ceny nieruchomości w okolicy i porównaj je z ceną interesującego Cię mieszkania. Jeżeli deweloper nie zgodzi się na obniżenie ceny, to być może zgodzi się na darmowe zmiany lokatorskie, układ grzejników czy lokalizację gniazdek elektrycznych.

Księga wieczysta to podstawa

Przed zakupem mieszkania istotne jest sprawdzenie księgi wieczystej - wystarczy poprosić sprzedawcę o podanie numeru do księgi wieczystej zarówno gruntu, jak i mieszkania. Dzięki przeanalizowaniu treści księgi będziesz mieć pewność, że zabezpieczyłeś się przed hipoteką dewelopera. Jeżeli nie masz doświadczenia w analizowaniu tego typu dokumentów - poproś o pomoc kancelarię prawną.

Umowa deweloperska

Wbrew przekonaniom niektórych umowa deweloperska nie jest tylko i wyłącznie dodatkiem do umowy, która przenosi własność. Umowa deweloperska chroni zarówno dewelopera, jak i nowego nabywcę, określając wszystkie zobowiązania względem przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego istotne jest sprawdzenie zapisów umowy i dokładne przeanalizowanie umowy punkt po punkcie. Najlepiej przekazać ten dokument profesjonalnej firmie lub kancelarii prawnej specjalizującej się w tej dziedzinie. W ten sposób zadbasz o swoje interesy i zapobiegniesz wysokim karom umownym.

Zacznij szukać już teraz! Ekipa remontowa

Obecnie czas oczekiwania na ekipę remontową wynosi nawet kilka lat! Aby przestrzec się przed nieuczciwymi ekipami, warto znaleźć fachowców odpowiednio wcześnie, przed odbiorem technicznym mieszkania. Profesjonalne ekipy budowlane oferują możliwość darmowej wyceny remontu na bazie rzutu mieszkania, dlatego nie musisz się o nic martwić. Pamiętaj jednak o tym, aby podpisać umowę z ekipą remontową i opisać w niej zakres usług, termin ukończenia prac i dokładny koszt remontu.

Wybierz doświadczonego dewelopera
 
Budowa mieszkania nie należy do najprostszych procesów, dlatego staraj się wybrać firmę, która posiada doświadczenie w branży nieruchomości i zatrudnia najlepszych projektantów, konstruktorów i budowlańców. Uchroni Cię to przed nieuczciwym sprzedawcą, opóźnieniami w odbiorze kluczy do mieszkania czy jakości wykończenia. Przykładem dewelopera, któremu można zaufać jest Dombud S.A. Sprawdź ich nowe mieszkania w Katowicach https://www.dombud.pl/oferta/mieszkanie/katowice i ciesz się pięknym mieszkaniem przez lata!

Odbiór techniczny - co musisz wiedzieć?

W trakcie budowy mieszkań często dochodzi do różnego rodzaju usterek i niedociągnięć. Pęknięcia na ścianach, nierówno położony tynk czy braki w doprowadzeniu instalacji nikogo z branży budowlanej nie dziwią. Co istotne -  deweloper w umowie zobowiązuje się do tego, że odda nieruchomość bez jakichkolwiek usterek czy wad. Moment, w którym deweloper przekazuje klientowi gotowe mieszkanie jest właśnie odbiorem technicznym. Jest to czas, w którym możesz poinformować dewelopera o zauważonych niedociągnięciach. Warto na odbiór techniczny wybrać się ze specjalistą inżynierem, który wprawionym okiem będzie mógł ocenić stan techniczny mieszkania.

2147382000

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

2147382000