- Podjęliśmy pracę nad jak najszybszym przywróceniem zlikwidowanych przez rząd PiS delegatur ABW w większości miast wojewódzkich - pisze na Twitterze koordynator służb specjalnych, Tomasz Siemoniak. Minister dodał, że "szczególnie priorytetowe" jest przywrócenie delegatur w Rzeszowie oraz Olsztynie.
Decyzja ta ma odwrócić restrukturyzację jaka dotknęła Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pierwszym krokiem była likwidacja delegatury stołecznej, na której - według przeciwników reform - spoczywał główny ciężar osłony kontrwywiadowczej centralnych instytucji państwa.
Następna "transza" restrukturyzacji w sierpniu i wrześniu 2017 roku dotyczyła likwidacji kolejnych delegatur. Tą w Olsztynie zastąpił zamiejscowy oddział delegatury w Białymstoku - jednej z pięciu pozostałych. Według ówcześnie rządzących taka restrukturyzacja miała na celu uporządkowanie i zwiększenie efektywności pracy służby.
Przeciwnicy uważali, że decyzje PiS prowadzą do osłabienia polskiego wywiadu. Zmiana delegatur w oddziały zamiejscowe pozwoliła na zmianę statutu instytucji - a to pozwoliło na zmiany kadrowe z pominięciem obowiązującego ABW kodeksu. W ten sposób z pracą pożegnać mieli się doświadczeni oficerowie, którzy byli "niewygodni" dla ówczesnej władzy.







Komentarze (26)
Napisz komentarz-
Młodzieniec Bis
2023-12-31 16:31
Prezydent Grzymowicz odpowiada za to głową aby Green Festiwal wjechał na Platformie Obywatelskiej do Kanału Angielskiego . La Manche nie La Mancza.
Odpowiedz
5 8
-
MŁODA1
2023-12-31 12:21
Utrzymywanie aparatu przemocy wobec swojego społeczeństwa wymaga wielu funkcjonariuszy i bardzo dużo pieniędzy z podatków. Liczba policjantów i funkcjonariuszy to dziesiątki tysięcy osób. Zazwyczaj są wykorzystywani do represjonowania obywateli w ,,imię ochrony bezpieczeństwa państwa"'. W rzeczywistości chroni aktualną władzę i zabezpiecza jej dalsze trwanie. Już książęca drużyna Mieszka I liczyła 3 tys. wojów. Część z nich stacjonowała przy księciu, reszta - w największych grodach. Władza boi się utraty wpływów stąd naszym kosztem tworzy aparat represji.
Odpowiedz
8 14
-
iks
2023-12-31 08:46
A ja Wam wszystkim życzę wszystkiego dobrego w NOWYM ROKU.
Odpowiedz
18 0
-
Niestety olsztyniak
2023-12-31 01:31
Oj w ratuszu czuć zapach gówna
Odpowiedz
4 13
-
ik,
2023-12-30 17:03
11.01.2024 w Warszawie odbędzie manifestacja pisowskich milionerów pod wodzą Konusa.
Odpowiedz
33 8
-
Ładnie pięknie ale są waznkeksze rzeczy
2023-12-30 16:58
A kiedy 60 tysięcy wolne od podatku? A kiedy akademik za złotówkę? A kiedy kredyt 0%?
Odpowiedz
14 19
-
PAUL MARK
2023-12-30 16:48
Rozumiem całkowicie zlikwidowanie ABW w Olsztynie, Przesłanką oczywistą była ruska agentura umiejscowiona w tych instytucjach,
Odpowiedz
10 27
-
Janusz Pisiewicz
2023-12-30 14:54
Od razu uprzedzam, że nie mam nic wspólnego PiSancjum ani też z TVPiS i jej lukratywnymi posadami jak również z fruktami pochodzącymi ze Sp. Skarbu Państwa. Dziękuję za uwagię. 😗
Odpowiedz
7 5
-
Wielki LORD NO.
2023-12-30 14:26
Czy rząd Polski z siedzibą w Warszawie mógłby oddelegować jakieś sily specjalne (najlepiej na wzór PRLowskiego ZOMO i UB) które by przybyły tu na Olsztyńskie ziemie i pałowały oraz wywoziły do katowni esbeckich wszystkich zawszonych powiatowych NOLi ?
Odpowiedz
6 25
-
wyborca Prezesa Tysiąclecia
2023-12-30 13:52
Brawo, brawo, bravissimo! To nasz wspólny sukces, bo gdyby Nasza Partia nie zlikwidowała, to Wasza Partia nie miałaby czego przywracać!
Odpowiedz
7 15
Napisz komentarz