Rząd ma plan, aby zwiększyć dzietność

Rząd ma plan, aby zwiększyć dzietność
Barbara Socha i Artur Chojecki opowiedzieli o Strategii Demograficznej 2040
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

W ciągu kilkunastu miesięcy powstał dokument o nazwie Strategia Demograficzna 2040, który ma za zadanie wskazać obszary, które polski rząd, do spółki z samorządowcami, powinien wdrożyć, aby zmniejszyć negatywny trend w polityce demograficznej. W tym celu do Olsztyna przyjechała Barbara Socha, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

Nie jest tajemnicą, że Polska, ale też nasz region – Warmia i Mazury – z roku na rok się wyludniają. Statystyki są nieubłagane. Tylko w zeszłym roku populacja naszego kraju zmalała o 119 tys., czyli średniej wielkości miasto.

Rząd ma jednak plan, jak można by było przynajmniej zahamować ten proces. W tym celu do Olsztyna przyjechała Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej, która na spotkaniu z samorządowcami omówiła zagadnienia tzw. Strategii Demograficznej 2040.

Najpierw jednak odbyło się krótkie spotkanie prasowe z dziennikarzami. Jako pierwszy głos zabrał wojewoda Artur Chojecki.

Chcę wyrazić swoją wielką radość z uwagi na to, że trwają konsultacje, że przygotowywana jest strategia demograficzna dla naszego kraju. Możemy mówić o wielkich projektach, o budowie gospodarki, o odbudowie naszego społeczeństwa po pandemii, ale bez tej perspektywy długofalowej rozwoju demograficznego, czyli stworzenia m.in. właściwych warunków dla stworzenia rodziny, te wszystkie kwestie schodzą na dalszy plan – powiedział Artur Chojecki.

Artur Chojecki

Dodał, że na tym polu musi się odbywać współpraca między administracją rządową a samorządową.

W rozmowie z samorządami chcemy posłuchać ich pomysłów i przedstawić założenia wynikające ze strategii – przyznał Chojecki.

Następnie głos zabrała Barbara Socha. Wspomniała o dokumencie pt. Strategia Demograficzna 2040.

To jest dokument, który powstał w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. To wynik analiz wszelkich badań dotyczących dzietności, wpływu różnych czynników na dzietność. Chcemy, żeby ten dokument, po szerokich konsultacjach, został przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze we wrześniu i mógł zacząć być realizowany – przyznała Socha.

Barbara Socha

Dodała, że sytuacja demograficzna Polski nie jest łatwa, ponieważ od ok. 30 lat Polska znajduje się w tzw. zimie demograficznej, czyli współczynnik dzietności jest daleko odbiegający od poziomu zastępowalności pokoleń. Oznacza to, że w perspektywie najbliższych lat Polskę czeka gwałtowny spadek liczby ludności.

W najbliższych latach będzie nas ubywało mniej więcej w tempie jedno 200-tysięczne miasto co roku. To jest potężny problem, który dotyczy całego zachodniego świata. Wiele krajów UE podjęło to wyzwanie już dawno, dzięki czemu odnosi sukcesy. A sukcesem jest zbliżenie się do poziomu zastępowalności pokoleń – wyjaśniła pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

I dodała: – Cieszę się, że dzięki wysiłkom rządu pana premiera Morawieckiego i pani premier Szydło polityka prorodzinna od 6 lat jest realizowana w Polsce bardzo intensywnie. Po wprowadzeniu pierwszych instrumentów, czas podjąć dalsze kroki.

Do priorytetów zdaniem Barbary Sochy należy m.in. polityka mieszkaniowa czy kwestie związane z rynkiem pracy, np. stabilność i pewność zatrudnienia oraz elastyczność. Są to także kwestie opieki nad dziećmi do lat 3., opieki zdrowotnej, w tym leczeniem niepłodności.

I tak wg Strategii Demograficznej 2040 cele szczegółowe zostały podzielone na 3 kierunki:

- wzmocnienie rodziny (wsparcie w zakresie potrzeb mieszkaniowych, zabezpieczenie finansowe rodzin, wsparcie trwałości rodzin, popularyzacja kultury sprzyjającej rodzinie i wzmocnienie współpracy z III sektorem).

- znoszenie barier dla rodziców chcących mieć dzieci (rozwój rynku pracy przyjaznego rodzinie, rozwój form opieki nad dziećmi, rozwój opieki zdrowotnej, poprawa jakości edukacji, rozwój infrastruktury i usług potrzebnych rodzinom.

- podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk na szczeblu centralnym i samorządowym.

Rola lokalnych włodarzy jest nie do przecenienia. Moją misją dzisiaj w Olsztynie jest zainspirowanie samorządowców do tego, by składając wnioski, ubiegając się o finansowanie dla inwestycji, by myśleli o inwestycjach z perspektywy rodzin. O tym wszystkim, co pomoże rodzinom w osiedlaniu się w województwie warmińsko-mazurskim i zapewni lepsze warunki życia – dodała Barbara Socha.

 

Galeria

Komentarze (52)

Dodaj swój komentarz

 • HGWXIX 2021-07-07 21:07:12 178.42.*.*
  Niech nie sterylizują szczepionkami, a na Warmii to dadzą państwowej pracy tyle aby mieć w głębokim poważaniu prywaciarza.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 8
 • Janusz Pisiewicz 2021-07-07 20:33:35 95.160.*.*
  Pytał ktoś bociany o zdanie?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Bezrobocie, ubóstwo 2021-07-07 20:01:27 5.184.*.*
  Nasz region się wyludnia, ale nie dlatego, że rodzi się za mało dzieci. Dzietność mamy jedną z najwyższych w Polsce. Tylko te dzieci w większości stąd wyjeżdżają, bo brakuje pracy i perspektyw do życia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 0
 • Ja 2021-07-07 18:32:48 79.191.*.*
  Takie plany to można o kant du** rozbić. Zapewnijcie ludziom darmowe żłobki, zajęcia pozalekcyjne i to już 50% sukcesu, nie rozdawanie kasy. Normalni chodzą do pracy i nie mają co zrobić z dzieciakami i tu jest problem, że wielu wybiera karierę zamiast bycia rodzicem. A patola nie pracuje, produkuje kolejne patologie, zero w tym inwestycji na przyszłość, zero produktywności. Albo dajcie porządnie zarabiać bo dziecko kosztuje, żłobek kosztuje szkoła kosztuje itp.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 0
 • tewu 2021-07-07 18:10:38 82.139.*.*
  kogo wyznaczą do zapładniania z rządu do naszego województwa?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 0
 • Szafa 2021-07-07 17:51:38 93.105.*.*
  Ja mam inny pomysł. Pozabierać bydłu ropłodowemu zasiłki z moich podatków, niech sami utrzymują swoje gówniaki i odpieprzą się od publicznych pieniędzy. Nie stać? To nie robisz dzieci, a jak chcesz to żyj se z nimi pod mostem i żryj korę z drzew, ale ani grosza na takie patologie nie dawać!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 2
 • ddddd 2021-07-07 17:44:41 89.64.*.*
  To kiedy nastąpi zapłodnienie Krystyny Pawłowicz? Oczywiście naturalnie, jak bozia przykazała!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 0
 • Rząd udaje że pomaga - każdy widzi nie jest ślepy 2021-07-07 17:44:25 5.149.*.*
  Nie trzeba dawać, wystarczy nie zabierać ponad 70% podatków i wciąż nakładanie nowych.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 0
 • Justyna 2021-07-07 17:35:59 5.173.*.*
  Dzienki PIS mam za co wychować pięcioro dzieci, bo zaden z ojców nie poczuwa się do odpowiedzialności finansowej. Mam nadzieję, że zostanie zwięnkszona pomoc z 500+ na chociażby 800+ na jednego dzieciaka oraz pomoc społeczna będzie wypłacać większe zasiłki. Jeżeli znajdę nowego partnera to będę chciała mieć kolejne dzieci, ale rząd musi pomagać. Łaski nie robi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 22
 • to jakiś żart? 2021-07-07 17:32:38 88.156.*.*
  wykańczacz nas szczpionkami? nie przebadanymi preparatami eksperymentalnymi,za które nikt nie chce brać odpowiedzialności. nikt juz nie wierzy w ta wasza propagandę. zmuszanie do eksperymentu medycznego to sprawa karalna. dobieracie się nie tylko do dorosłych ale i do dzieci. nie zapomnimy wam tego.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 8