Dziś jest: 21.06.2024
Imieniny: Alicji, Alojzego
Data dodania: 2010-03-02 09:48

Natalia

Ruszyły konkursy promujące Mazury

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zaprasza uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w dwóch konkursach promujących akcję ''Mazury Cud Natury'. Dodatkowo, Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia organizuje regionalny konkurs recytatorski ''Literackie Mazury Cud Natury''.

reklama
Konkursy rozpoczęły się 1 marca 2010 roku i związane są z udziałem Mazurskich Jezior w konkursie Fundacji New7Wonders na nowe 7 cudów natury. – Mazury to jeden z 5. najpiękniejszych zakątków w Europie i jedno z 28. najpiękniejszych miejsc na świecie – mówi Marszałek Jacek Protas. – Dzięki konkursom dzieci i młodzież nie tylko poszerzą swoją wiedzę o tym wyjątkowym miejscu, lecz  będą też zachęcać swoich bliskich – rodzinę, przyjaciół i znajomych – do oddania głosu na Mazurskie Jeziora w światowym plebiscycie. Ważny jest każdy głos oddany na Mazury.
 
Pierwszy z konkursów dotyczy pomysłów na kampanię promocyjną ''Mazury Cud Natury''. Jego uczestnicy będą mieli za zadanie zachęcić mieszkańców danej miejscowości, regionu czy województwa do oddania głosu na Mazurskie Jeziora w plebiscycie szwajcarskiej Fundacji „New7Wonders”. Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego (formularz do pobrania na stronie www.wrota.warmia.mazury.pl, w zakładce ,,Do pobrania”) i przesłanie go pocztą elektroniczną na adres: [email protected] do 22 marca 2010 r. Swoje prace uczestnicy muszą ukończyć do 24 maja. Spośród nadesłanych prac jury wybierze laureatów poszczególnych województw (po jednym laureacie z każdej kategorii – bez nagród), z których wybrani zostaną główni laureaci konkursu.

Kolejną okazją do współzawodnictwa jest ogólnopolski konkurs na eko-plakat. Jego celem jest pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży na temat ochrony dziedzictwa przyrodniczego Polski ( w sposób szczególny ochrony Mazurskich Jezior), kreowanie wśród dzieci i młodzieży postaw proekologicznych oraz zachęcenie uczniów do udziału w życia społeczeństwa obywatelskiego. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazjalne. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest stworzenie plakatu zachęcającego do ochrony polskiej przyrody, a zwłaszcza Mazurskich Jezior, jako jedynego, polskiego finalisty światowego konkursu szwajcarskiej Fundacji „New7Wonders” na 7 Nowych Cudów Natury.

Trzeci konkurs o nazwie ''Literackie Mazury Cud Natury'' organizuje Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa ,,Borussia”. Jest to konkurs o zasięgu regionalnym, wszystkie szkoły, które chcą w nim uczestniczyć powinny przeprowadzić szkolne eliminacje. Eliminacje centralne odbędą się w Olsztynie 26 maja 2010 roku. Uczestnicy konkursu będą musieli zaprezentować fragmenty dwóch utworów: jeden dowolnie wybrany fragment prozy na podstawie utworu Siegrfieda Lenza ,,Muzeum ziemi ojczystej” oraz dowolnie wybrany fragment literatury regionalnej (utwory o tematyce dowolnej autorów urodzonych na Warmii i Mazurach, pochodzących z Warmii i Mazur, w tym autorów zarówno współczesnych, jak i dawnych).

 

Źródło: WWiM/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl