Advertisement

Rozbili grupę przestępczą handlującą alkoholem etylowym

Rozbili grupę przestępczą handlującą alkoholem etylowym
Fot. KWP Olsztyn/CBŚ

Policjanci Centralnego Biura Śledczego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie prowadzą śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oczyszczaniem i dystrybucją skażonego alkoholu etylowego na terenie Warmii i Mazur. W sumie na przestrzeni siedmiu miesięcy grupy realizacyjne zatrzymały dwadzieścia osób.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie od października 2010 roku prowadzą śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oczyszczaniem i dystrybucją skażonego alkoholu etylowego. W sumie zatrzymano 20 osób. Z materiałów postępowania wynika, że 51-letni Jerzy B. z powiatu ostródzkiego kierował grupą. Mężczyzna w Łodzi zaopatrywał się w skażony alkohol tzw. przemysłowy, a następnie komponentami, pracujący na jego zlecenie ludzie, odkażali go. Kolejnym etapem procesu była sprzedaż oczyszczonego alkoholu hurtownikom, a ci rozprowadzali go pojedynczym odbiorcom. Sąd zastosował wobec organizatora nielegalnego procederu areszt tymczasowy, a wobec pozostałych członków grupy prokuratura zastosowała środki o charakterze wolnościowym. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie podejrzanych na łączną kwotę około 800 tysięcy złotych.

Do zatrzymań dochodziło w tzw. dziuplach i w miejscach zamieszkania podejrzanych. Część sprawców wpadało na gorącym uczynku, bezpośrednio podczas odkażania i rozlewania nielegalnego alkoholu. W sumie policjanci CBŚ przechwycili 3.100 litrów alkoholu etylowego o wartości rynkowej przekraczającej ćwierć miliona złotych. Zabezpieczono także prawie pięć ton podrobionego proszku do prania z logo znanej firmy oraz kilka tysięcy podrobionych flakonów markowych perfum. Z materiału dowodowego zebranego przez policjantów i prokuratorów wynika, że członkowie grupy przestępczej wprowadzili na rynek nie mniej niż 34.500 litrów nielegalnie odkażonego alkoholu etylowego.

Dzięki wspólnej pracy policjantów i prokuratorów zabezpieczone, nielegalne produkty nie przedostały się na rynek województwa warmińsko-mazurskiego.

Podejrzani to osoby między innymi karane za podobne przestępstwa, niepracujące, utrzymujące się z nielegalnego handlu. W sumie wszyscy usłyszeli zarzuty między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się oczyszczaniem i dystrybucją skażonego alkoholu etylowego oraz paserstwem. Z nielegalnego procederu podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodu. Podejrzanym grozi za to kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KWP Olsztyn/własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz