Rower miejski zwykły czy elektryczny - jakie są różnice?

Rower miejski zwykły czy elektryczny - jakie są różnice?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Planujesz kupno roweru miejskiego i nie wiesz, jaki wybrać? Zastanawiasz się, czy wystarczy Ci tradycyjny rower? A może jednak lepiej kupić elektryczny? Pokażemy Ci różnice między nimi i pomożemy dokonać wyboru.

Rower miejski na dojazdy do pracy? Tak! Zaoszczędzisz i zadbasz o zdrowie

Czy liczyłeś kiedyś, ile pieniędzy wydajesz rocznie na paliwo do auta? Plus jeszcze ubezpieczenie, przegląd techniczny i naprawy? A ile czasu tracisz, stojąc codziennie w ulicznych korkach? A gdybyś tak przesiadł się z samochodu na rower? Zaoszczędziłbyś i pieniądze i czas, a przy okazji zadbał o kondycję. W tygodniu codziennie kilka kilometrów w drodze do pracy i do domu, albo na uczelnię. W weekendy na wycieczkę rowerową za miasto, dotlenić się i złapać kontakt z przyrodą. Pomyśl tylko, jak poprawiłoby się Twoje zdrowie, kondycja i samopoczucie? A wystarczy tak niewiele, znaleźć dobry sklep rowerowy i kupić rower miejski. Do wyboru masz rowery tradycyjne i elektryczne. Czym się różnią i czy warto kupować elektryczny rower miejski? Sprawdźmy.

Poznaj różnice między rowerem zwykłym, a elektrycznym

Przede wszystkim rower zwykły jest tańszy i lżejszy od elektrycznego. Nic dziwnego. W końcu akumulator, silnik i elementy układu napędowego swoje ważą i kosztują. Taki rower ma po prostu większą wartość, a różnicy w wadze nawet nie poczujesz w czasie jazdy. Silnik w rowerze elektrycznym ma moc 250W i wspomaga siłę mięśni rowerzysty podczas pedałowania. Pozwala też rozwinąć większą niż normalnie prędkość bo aż do 25 km/h. Jest to wygodne, bo nie zmęczysz się tak jak na zwykłym rowerze, a przyjemność ta sama. Wiatr we włosach i ciekawe widoki dookoła. Jest też druga strona medalu. Nie spalisz tyle kalorii i nie wytrenujesz mięśni tak jak na rowerze zwykłym.

Zastanawiasz się, czy rower elektryczny jest łatwy w użytkowaniu? Wystarczy pamiętać o naładowaniu litowo-jonowej baterii. Zrobisz to przy pomocy gniazdka elektrycznego w ciągu 4 godzin. Regularnie czyść rower z błota i innych zabrudzeń, które mogły dostać się do układu napędowego. W brudnym rowerze szybciej zużywa się akumulator. W razie awarii nie próbuj naprawiać samodzielnie. Oddaj rower do naprawy do serwisu rowerowego. Warto tu nadmienić, że rowery elektryczne to nie tylko te miejskie. Są też rowery trekkingowe i rowery górskie ze wspomaganiem elektrycznym.

Dla kogo rower zwykły, a dla kogo elektryczny?

Jazda na tradycyjnym rowerze to rodzaj sportu. Sposób na zrzucenie nadwagi, wzmocnienie mięśni i poprawę kondycji. Dlatego zalecana jest przez lekarzy osobom bez dużych problemów ze zdrowiem. Rower zwykły wybiorą więc wszyscy, którzy mają siłę, chcą i lubią ten rodzaj wysiłku fizycznego. Z kolei rower elektryczny będzie odpowiedni dla osób starszych, które borykają się z różnymi schorzeniami, a mimo to chcą pozostać aktywne. Z miejskich rowerów elektrycznych zadowoleni są ludzie, którzy dojeżdżając do pracy pokonują długie dystanse. Wspomaganie elektryczne w rowerze pozwala im zachować siłę i świeży wygląd w pracy nawet po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów. Ten rodzaj rowerów sprawdza się też w trudniejszych warunkach terenowych. Elektryczny rower trekkingowy to dobry wybór dla osób, które wybierają się na wielodniową wycieczkę rowerową, ale nie do końca ufają swoim siłom. Z kolei elektryczny rower górski wspomoże osoby mieszkające w rejonie górzystym i przy drogach gruntowych. Tam nawet dojazd do sklepu czy urzędu wymaga nie lada wysiłku.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz