Rehabilitacja seniora – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Rehabilitacja seniora – odpowiedzi na najczęstsze pytania
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pexels

Osoby starsze, aby zachować sprawność i samodzielność, nierzadko potrzebują efektywnej rehabilitacji. Jej systematyczne podejmowanie jest kluczowe w kontekście wzmacniania mięśni, usprawniania układu ruchu i budowania sprawności psycho-ruchowej. Wśród podejmowanych ćwiczeń i terapii bardzo często pojawiają się pytania, które wzbudzają szereg wątpliwości i niejasności. Zebraliśmy te najczęściej powtarzane i odpowiemy na nie zbiorowo w poniższym materiale.

Kiedy warto skorzystać z rehabilitacji dla seniorów?

Seniorzy mogą mieć obniżoną sprawność ruchową z różnych przyczyn – chorób przewlekłych, urazów, wypadków lub operacji, takich jak wstawienie endoprotezy. Często brakuje im sił albo motywacji do samodzielnego wykonywania ćwiczeń, dlatego we wszystkich tych przypadkach warto skorzystać z rehabilitacji, która pomoże odzyskać sprawność lub zachować ją na dłużej.

Gdzie się zgłosić, aby skorzystać z rehabilitacji dla osób starszych?

Stopniowe obniżenie sprawności u seniorów jest zazwyczaj wynikiem przewlekłych chorób. Dlatego skierowanie na rehabilitację wypisuje odpowiedni specjalista (najczęściej lekarz prowadzący), który ma podpisaną umowę z NFZ albo pracuje w placówce z takim kontraktem. Osoba starsza może skorzystać m.in. z rehabilitacji ogólnoustrojowej, neurologicznej, kardiologicznej czy pulmonologicznej. To samo dotyczy rehabilitacji po urazie lub operacji – to chirurg lub ortopeda kieruje pacjenta na zabiegi.

Gdzie mogą się odbywać zabiegi rehabilitacyjne dla seniorów?

Zabiegi rehabilitacyjne dla seniorów mogą odbywać się:

 • w placówkach państwowych (np. sanatoryjnych),

 • w placówkach prywatnych,

 • na oddziałach szpitalnych,

 • w domach opieki dziennej,

 • w domu prywatnym osoby starszej.

Poza tym niektóre zabiegi trzeba wykonywać indywidualnie (np. masaże), a inne grupowo (np. aqua aerobik, ćwiczenia gimnastyczne).

Czy rehabilitacja domowa dla seniora jest refundowana?

Tak. Osoby na stałe unieruchomione, po udarach oraz z poważnymi uszkodzeniami układu ruchu, mogą skorzystać z rehabilitacji domowej, która również podlega refundacji. Aby tak się stało, umów wizytę domową lekarza, a następnie zgłoś się do placówki rehabilitacyjnej, zaznaczając, że chcesz skorzystać z zabiegów domowych. Pacjent może skorzystać z maksymalnie 80 dni wizyt w roku, a jeśli zachodzi potrzeba większej liczby, lekarz POZ powinien złożyć w tej sprawie wniosek do dyrektora oddziału NFZ. Należy jednak pamiętać, że świadczenie usług w ramach domowego hospicjum i domowa rehabilitacja wykluczają się nawzajem.

Czy rehabilitacja domowa osób starszych może być uzupełnieniem rehabilitacji w placówkach?

Tak, a nawet powinna. W czasie sesji rehabilitacyjnych z fizjoterapeutą senior nauczy się wielu praktycznych wzmacniających ćwiczeń. Jednak cykl wizyt zazwyczaj trwa około 2 tygodni, dlatego po jego zakończeniu warto regularnie wykonywać je w domu. W tym celu dobrze zaopatrzyć się w akcesoria i sprzęty, z których senior korzystał w placówce (najczęściej są to różnego rodzaju piłki rehabilitacyjne, rollery/masażery, taśmy, maty do ćwiczeń itd.).

W jakie sprzęty warto się zaopatrzyć, jeśli rehabilitacja seniora będzie się odbywać w domu?

W doborze sprzętu, z którego senior będzie korzystał w czasie domowej rehabilitacji, z pewnością pomoże fizjoterapeuta. Najbardziej popularne urządzenia dla seniorów to:

 • rotory – pomagają w ćwiczeniu kończyn górnych i dolnych (działają na podobnej zasadzie, co rowerek stacjonarny),

 • piłeczki do rehabilitacji dłoni – usprawniają mięśnie, pobudzają krążenie i czucie, pomagają w niwelowaniu przykurczy i dysfunkcji,

 • chodziki i balkoniki – ułatwiają przemieszczanie się zarówno po domu, jak i poza nim,

 • wałki, poduszki rehabilitacyjne i kliny – ułatwiają utrzymanie ciała w prawidłowej pozycji.

Przyrządy do domowej rehabilitacji znajdziesz tutaj: https://www.pomocedlaseniora.pl/17-rehabilitacja.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

 • Kufel 2021-10-11 17:56:18 37.30.*.*
  Recabilitanci to cwele i nieudacznicy ale dochodowy zawód ciężko udowodnić zaniechanie a robią to nagminnie .mogę polecić dwóch w Olsztynie na wszystkich sprawdzonych .kasują jełopy więcej niż lekarze a h. Ja się znają
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0