Ranking ''Perspektywy 2022''. UWM zanotował niewielki spadek

Ranking ''Perspektywy 2022''. UWM zanotował niewielki spadek
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Fundacja „Perspektywy” opublikowała ranking szkół wyższych, który co roku pojawia się na dwa tygodnie przed opublikowaniem wyników matur. W tym roku Uniwersytet Warmińsko-Mazurski odnotował niewielki spadek.

W tym roku w rankingu szkół wyższych UWM zajął 32. miejsce. Uczelnia odnotowała spadek, bo w ubiegłym roku zajęła 31. pozycję, a rok wcześniej 26. 32. lokatę zajęły także: Politechnika Lubelska, Politechnika Częstochowska, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej i Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki.

Najlepszą uczelnią akademicką w Polsce jest Uniwersytet Warszawski. Drugie miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a podium zamyka Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W kategorii uniwersytetów olsztyńska placówka uplasowała się na 11. miejscu. Rok wcześniej zajęła 10. pozycję, a w 2020 r. - 7. UWM lepszy okazał się m.in. od Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (12. lokata), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (15.) czy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (19.). W rankingu znalazło się 21 uniwersytetów z Polski.

UWM wysoko oceniony został za: warunki kształcenia (6. miejsce w kraju), potencjał naukowy (23.), efektywność naukową (46.) i wynalazczość (49.). W Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022 przełożyło się to na 32. pozycję wśród wszystkich uczelni akademickich oraz 11. wśród uniwersytetów.

Najwyżej ocenione kierunki studiów realizowane na UWM to: weterynaria i zootechnika (drugie miejsce w kraju). Kierunki rolnicze i leśne oraz kierunki o żywieniu i żywności zostały sklasyfikowane na czwartej pozycji. Na piątym miejscu w Polsce znalazła się architektura krajobrazu, na siódmym - geodezja i kartografia oraz inżynieria środowiska a na ósmym - politologia.

W najlepszej dziesiątce w swoich kategoriach są także: kierunek lekarski, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz teologia.

Ranking uczelni wyższych ukazuje się co roku. Zazwyczaj na dwa tygodnie przed opublikowaniem wyników matur.

- Najważniejszymi odbiorcami naszego rankingu są oczywiście maturzyści – mówi Waldemar Siwiński, założyciel fundacji „Perspektywy”, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – Nie przypadkiem ogłaszamy go na dwa tygodnie przed rozdaniem świadectw dojrzałości: chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju „fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach.

2147382000

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • oksssp 2022-06-23 07:49:45 5.173.*.*
  bardzo często słyszę w pociągu rozmowy studentów z całego kraju jadących do naszej UWM a więc jakąś marką ON jest.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • po Politechnice Warszawskiej 2022-06-22 20:21:54 188.47.*.*
  Co prawda UWM to sztuczny twór, ale nie myję rąk, tak dla zasady.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • po Politechnice Warszawskiej 2022-06-22 14:19:00 195.191.*.*
  UWM sztuczny twór, aby zatrudniać znajomych i osoby z rodzin. Kompletne dno.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 7
2147382000