Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego. Na którym miejscu jest powiat olsztyński?

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego. Na którym miejscu jest powiat olsztyński?
Powiat olsztyński uplasował się na 1. miejscu w skali województwa
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie opracowali Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego, obejmujący wszystkie powiaty w Polsce. Powiat olsztyński znalazł się na wysokim miejscu.

W Polsce funkcjonuje prawie 2,8 tys. jednostek samorządu terytorialnego. Zespół badawczy krakowskich naukowców przeanalizował ich sposób gospodarowania pieniędzmi, pracując na danych przekazanych przez Regionalne Izby Obrachunkowe. W ocenie finansowej brano pod uwagę siedem wskaźników: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń, relację zobowiązań do dochodów ogółem oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

W województwie warmińsko-mazurskim, w kategorii powiat ziemski, wśród 19 powiatów najlepiej wypadł powiat olsztyński, który uplasował się na pierwszym miejscu. Natomiast w skali kraju zajął 27. miejsce. Uwzględniono tu 314 powiatów. W pierwszej setce znalazły się jeszcze dwa powiaty z regionu: elbląski - 83. miejsce i działdowski - 100. miejsce.

W kategorii miast na prawach powiatu uwzględniono 66 samorządów. Olsztyn znalazł się na 21. lokacie, a Elbląg na 46.

Nasz region dobrze też wypada w kategorii gmin wiejskich. Najwyższym miejscem może pochwalić się Stawiguda, która zajęła 2. miejsce w grupie 1546 gmin. W pierwszej setce znalazło się także Jonkowo – 13. pozycja oraz Dywity – 90. lokata.

Wśród 628 gmin miejsko-wiejskich na 46 pozycji znalazł się Biskupiec, a na 53. – Barczewo.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • hehe 2020-06-29 15:24:46 176.97.*.*
  tak wspaniale zarządzany jest Olsztyn, a jakość dróg to dramat, kultura leży, bo nie mamy nawet krytego miejsc ana koncerty, nie liczę filharmonii. jako stary mieszkaniec uważam, że to co się dziś dzieje to jakaś fikcja i kpina z mieszkańców
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Do redakcji i dupolizów 2020-06-27 08:19:04 37.248.*.*
  zajmijcie się tematem jeśli wam pozwoli wasz idol dlaczego drogi rowerowe do innych miejscowości zaczynają się za granicą miasta Olsztyna, i tak jadąc na Ostródę na wysokości Dajtek wpadamy między tiry i dopiero za Olsztynem wjeżdżamy na drogę rowerową, jechałem dzisiaj na Dywity i nie da się w tej chwili przejechać chyba że krosem i dopiero za granicami Olsztyna wjeżdżamy na piękną drogę rowerową, a może na Morag już w Gutkowie za szkołą wjeżdżamy miedzy tiry i dopiero jak odbijemy na Jonkowo wjeżdżamy na drogę rowerową no to może na Warszawę gdzie już na wysokości Kortowa jedziemy wśród tirów, na Barczewo od dworca-na Lubelskiej za wiaduktem nawet chodnika nie ma proszę jechać do innych miast np Koszalina i zobaczyć jak wyglądają drogi rowerowe i zaraz napiszecie tzn skłamiecie że Olsztyn ma najlepiej rozwiniętą sieć dróg rowerowych i prezydent otrzymał jakąś tam nagrodę
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • fer 2020-06-26 18:51:26 37.248.*.*
  wyczytałem że w rankingu szkół średnich najlepiej w naszym województwie wypadła jakaś szkoła z Elbląga zajmując uwaga 147 miejsce w kraju pozostałe szkoły z naszego regiony daleko daleko w tyle, czytałem też że Olsztyn wypadł najsłabiej w szybkości przemieszczania się samochodem gdzie średnia wyniosła 22, 6 km daleko nam do innych miast ale skundleni dziennikarze tego nie napiszą bo to godzi w samorządy-komu wy służycie?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 1