Radny zapytał prezydenta o połączenie drogowe między os. Generałów a Brzezinami

Radny zapytał prezydenta o połączenie drogowe między os. Generałów a Brzezinami
Droga łącząca os. Generałów z Brzezinami została zamknięta
Fot. UM Olsztyna

Jak podał w swojej interpelacji radny Paweł Klonowski, mieszkańcy tych dwóch osiedli, żyjący po sąsiedzku, zmuszeni są do „nadkładania wielu kilometrów drogi”.

Jak ustaliliśmy, w drugiej połowie listopada, radny Paweł Klonowski wystosował interpelację do prezydenta Piotra Grzymowicza z pytaniem dotyczącym połączenia drogowego między dwoma sąsiadującymi ze sobą osiedlami – Generałów oraz Brzezinami.

W związku ze zgłaszanymi do mnie jako radnego postulatami w zakresie konieczności pilnego drogowego połączenia osiedli Generałów i Brzeziny, pragnę dzieląc się nimi jednocześnie zawnioskować o przystąpienie do procedury wypracowania międzyosiedlowych komunikacyjnych rozwiązań w tym zakresie.

– możemy przeczytać w interpelacji.

Radny zwrócił uwagę, że w wyniku postępującej rozbudowy, zabudowa obu osiedli znacznie się do siebie zbliżyła – na kilkaset a nawet kilkadziesiąt metrów. Jednak dają o sobie znać komunikacyjne ograniczenia, często sztuczne, bowiem jest kilka „dzikich” dróg, jednak niezbyt nadają się do jazdy samochodem. Dlatego też mieszkańcy muszą nakładać drogi – nawet kilku kilometrów.

Jest to niespotykana w skali Olsztyna sytuacja, gdy dwa sąsiadujące ze sobą osiedla nie są ze sobą funkcjonalnie skomunikowane.

– dodał radny Klonowski.

Zdaniem Pawła Klonowskiego, miasto mogłoby przedłużyć kilka ulic, ustawić infrastrukturę spowalniającą, co pomogłoby skutecznie ograniczyć wykorzystanie tych połączeń wykraczając poza ruch międzyosiedlowy.

Wszelki pozostały ruch miejski powinien bowiem bez wątpienia być realizowany przez planowane od lat połączenie ulic Wilczyńskiego z Warszawską.

– możemy przeczytać w piśmie do prezydenta Piotra Grzymowicza.

Poniżej przedstawiamy pełną treść interpelacji:

INTERPELACJA

w sprawie drogowego połączenia osiedli Generałów i Brzeziny

W związku ze zgłaszanymi do mnie jako radnego postulatami w zakresie konieczności pilnego drogowego połączenia osiedli Generałów i Brzeziny, pragnę dzieląc się nimi jednocześnie zawnioskować o przystąpienie do procedury wypracowania międzyosiedlowych komunikacyjnych rozwiązań w tym zakresie. W związku z postępującą rozbudową obydwu osiedli ich zabudowy zbliżyły się w ostatnich latach do siebie na odległości sąsiedzkie. Z powodu jednak komunikacyjnych ograniczeń, częstokroć sztucznych, gdyż liczne dzikie połączenia osiedli Brzeziny i Generałów w terenie faktycznie funkcjonują, mieszkańcy zmuszeni są do nadkładania wielu kilometrów drogi zamiast przejechania odległości zaledwie kilkudziesięciu do kilkuset metrów. Jest to niespotykana w skali Olsztyna sytuacja, gdy dwa sąsiadujące ze sobą osiedla nie są ze sobą funkcjonalnie skomunikowane. Podkreślenia wymaga przy tym, że w przeciwieństwie do działań podejmowanych w poprzednich latach polegających na czasowym i warunkowym otwarciu jedynie jednego łącznika, wykonanie kilku naturalnych połączeń wraz z infrastrukturą spowalniającą ruch, pomogłoby skutecznie ograniczyć ich wykorzystanie poza potrzeby ruchu lokalnego osiedlowego i międzyosiedlowego. Wszelki pozostały ruch miejski powinien bowiem bez wątpienia być realizowany przez planowane od lat połączenie ulic Wilczyńskiego z Warszawską.

– napisał Paweł Klonowski.

To nie pierwsza taka interpelacja radnego dotycząca łącznika między sąsiednimi osiedlami. Wcześniej proponował także pozostawienie tymczasowej drogi jednokierunkowej biegnącej od os. Generałów do Brzezin, gdzie łączyła się z ul. Kalinowskiego, skąd łatwo można było dotrzeć do al. Warszawskiej.

– Droga okazała się dobrym skrótem dla mieszkańców południowych osiedli. Natomiast obecna interpelacja to taka próba podjęcia dyskusji nt. połączenia os. Generałów z al. Warszawską, bo wiemy, że w najbliższym czasie na połączenie ul. Wilczyńskiego do al. Warszawskiej nie mamy co liczyć, bo nie będziemy dysponować odpowiednimi środkami – powiedział w rozmowie z nami Paweł Klonowski.

Radny stwierdził, że po części rozumie mieszkańców Brzezin, którzy sprzeciwiali się temu tymczasowemu połączeniu drogowemu między os. Generałów a al. Warszawską.

– Rozumiem mieszkańców Brzezin. Nikt nie chciałby mieć wielkiego ruchu pod swoimi oknami, ale jeżeli byłoby to kilka ulic, ruch zostałby odpowiednio rozłożony – wyjaśnił Klonowski.

Komentarze (25)

Dodaj swój komentarz

 • Olsztyn K 2020-12-08 06:50:58 37.47.*.*
  Jest kilka miejsc gdzie brakuje paru metrów drug wewnętrznych aby odblokować powstające w szczycie korki. Wyjazdy ze Srebrnej do Antonowicza i w kierunku Dorantta. Niebezpieczny wlot Bartąskiej w Wilczyńskiego. Gdzie 500 m wcześniej można zrobić dojazd do Popiełuszki itd.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • D 2020-12-06 19:40:29 88.156.*.*
  Brawo Paweł. Takich radnych nam trzeba. trzymam kciuki
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Senior 2020-12-06 01:40:29 188.146.*.*
  Do każdej praktycznie nowej drogi dofinansowywała Unia Europejska, teraz przez frajerów którzy głosowali na pis to nie będzie drogi między Brzezinami a genaralów ani nawet żadnej innej. Nie będzie dofinansowania niczego już. I witamy w PRL i Białoruś bis
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Sąsiad z Zatorza 2020-12-05 13:13:51 5.184.*.*
  Po sąsiedzku to możecie się przespacerować, po co jechać samochodem. Chyba że nie o to tu chodzi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • Zofia 2020-12-05 04:33:08 81.190.*.*
  Panie Pawle! Dziękujemy za podjęcie zgłoszonej interwencji! Będziemy pamiętali, że można na Pana liczyć.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 5
 • DarioPiorun 2020-12-04 20:27:22 88.156.*.*
  Jeden z dwóch radnych (oprócz Arczaka) który naprawdę walczy o interesy mieszkańców a nie tylko swoje koryto. W tej radzie miasta potrzeba więcej społeczników. A pan Klonowski to mój kandydat na prezydenta Olsztyna.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • Miras 2020-12-04 19:55:08 188.146.*.*
  Pan Prezydent mieszka w Brzezinach i po co mu duży ruch samochodów po osiedlu!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • ET czyli E Tam 2020-12-04 17:04:52 188.146.*.*
  Baju -baju, chcę tramwaju. A jak nie, to trolejbusu po Warszawskiej dla luksusu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • nik 2020-12-04 15:06:01 176.221.*.*
  Klonowski jak zwykle mydli oczy. Spotyka się z Grzymowiczem biznesowo więc niech załatwi sprawę po męsku a nie bije publicznie pianę aby wkupić się w tyłki wyborcy. Pozdrawiam nieświadomych wyborców.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • Kolor 2020-12-04 10:39:00 37.30.*.*
  Grzymowicz odpowiedział przez 10 lat będziemy budować tylko tramwaje na nic innego nie mamy pieniędzy, zmierzamy do tego żeby Olsztyn był jak najbardziej przyjazny tylko emerytom
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 6