Radny zaapelował do aktywistów o zrezygnowanie z blokowania budowy dworca PKP

Radny zaapelował do aktywistów o zrezygnowanie z blokowania budowy dworca PKP
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Łukasz Łukaszewski utworzył petycję, w której zwrócił się do społeczników z Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i Stowarzyszenia Architektów Polskich o zakończenie ich starań dotyczących wpisania dworca PKP Olsztyn Główny do rejestru zabytków. Związane jest to z tym, że po raz kolejny aktywiści zapowiedzieli, że złożą wniosek o objęcie ochroną budynków dworca.

Po raz kolejny aktywiści z Forum Rozwoju Olsztyna oraz olsztyński oddział Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków postanowili wytknąć błędy w decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotyczącej niewpisywania olsztyńskiego dworca na listę zabytków. Zdaniem społeczników uzasadnienie merytoryczne konserwatora zostało skopiowane z poprzedniego rozstrzygnięcia. Tym samym, zawiera ono te same błędy.

Dlatego po raz kolejny musimy przygotować odwołanie, które rozpatrzy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mamy nadzieję, że tym razem sprawa znajdzie finał w ministerstwie i nie będzie musiała wracać do Olsztyna z powodu ewentualnych błędów popełnionych przez wojewódzkiego konserwatora.

– możemy przeczytać na profilu facebookowym FRO.

Stowarzyszenia aktywistów postanowiły obrać nieco inną strategię. Do tej pory ich wniosek dotyczył ochrony zespołu architektonicznego. Teraz jednak starają się o indywidualny wpis dworca do rejestru zabytków. WKZ po raz kolejny będzie musiał rozpatrzyć wniosek, więc będziemy musieli poczekać na zakończenie kolejnego długotrwałego postępowania.

Doszło do tego, że nie tylko prezydent, ale nawet miejscy radni zaapelowali do społeczników, aby ci spuścili z tonu. Radny Łukasz Łukaszewski stworzył petycję, w której napisał, że mieszkańcy chcą budowy nowego dworca.

Treść petycji zamieszczamy poniżej:

Wizytówką każdego miasta dla przyjezdnych jest pierwsze wrażenie, jakie odniosą wysiadając z pociągu w naszym mieście. Jakie odniosą wrażenie wysiadając na dworcu w Olsztynie? Takie, które na długo pozostanie mu w pamięci. Niestety, będą to złe wspomnienia. Szkoda, że w ten sposób turyści i mieszkańcy innych miejscowości mają wciąż postrzegać nasze miasto, stolicę województwa. Dworzec PKP w Olsztynie nie jest miejscem na mapie podróżnych, w którym chcieliby się spędzić czas pomiędzy kolejnymi pociągami. Nie jest też dumą samych mieszkańców. Nie chcemy dłużej wstydzić się naszego dworca. Dlatego, jeżeli rozwój naszego miasta leży nam na sercu, musimy walczyć o przyśpieszenie przebudowy obecnego obiektu, który czasy swojej świetności ma już dawno za sobą. Dlatego apelujemy do lokalnych aktywistów, którzy do tej pory blokowali przebudowę dworca chcąc wpisać go do rejestru zabytków, by nie odwoływali się od kolejnej decyzji wojewódzkich służb konserwatorskich, które po raz kolejny odrzuciły wnioski społeczników.

– możemy w niej przeczytać.

W chwili opublikowania tego artykułu, petycję podpisało 155 mieszkańców.

Komentarze (27)

Dodaj swój komentarz

 • Nivea 2019-07-02 23:32:53 89.64.*.*
  Wyczuwam zapach zwierzęcia korporacyjnego.
  Odpowiedz Oceń: 5 1 Zgłoś treść
 • Liam Czesny 2019-07-02 22:23:05 37.248.*.*
  Podobno Eferło wyniosło wniosek o ujęcie jako zabytki wszystkie bloki z wielkiej płyty. To nie żart. Teraz jak będziecie chcieli położyć płytki w klatkach schodowych na lastryko to tylko za zgodą konserwatora. Hahahahaha , co za chory kraj, gdzie banda nieudaczników może zablokować wszystko i wszystkich. Panie Grzymowitz , to kto tu rządzi, miastem ? Pan czy ktoś z tylnego fotela?
  Odpowiedz Oceń: 5 4 Zgłoś treść
 • Alejaja 2019-07-02 18:00:42 188.146.*.*
  Kupa wariatów !!! Paru ludzi blokuje zmiany na jakie Olsztyn zasługuje . Pewnie tęsknią za czasami słusznie minionymi ? Żenada !!!
  Odpowiedz Oceń: 7 4 Zgłoś treść
 • tw kaczor 2019-07-02 17:48:59 5.173.*.*
  Ten dworzec powinien być skansenem stylu prymitywistycznego w architekturze,ale żeby tak się stało trzeba go najpierw uznać za zabytek. A zabytkiem zostanie tylko wtedy gdy FRO przez dwieście lat będzie blokowało jego wyburzenie.
  Odpowiedz Oceń: 7 3 Zgłoś treść
 • Ciocia Genia 2019-07-02 10:15:55 213.73.*.*
  Brawo FRO i reszta organizacji walczących o wyremontowanie dworca. On jest po prostu brudny bo PKP i Retail Provider nie dbają o swoje części. Należy dworzec wyczyścić i dbać o niego. Jak zburzą to dostaniemy albo mały kurnik albo galerię z aneksem dworcowym. Brawo stowarzyszenia, które jako jedyne NAPRAWDĘ dbają o mieszkańców.
  Odpowiedz Oceń: 15 13 Zgłoś treść
 • MP. 2019-07-02 00:31:05 88.156.*.*
  FRO- Frakcja Reorganizacji Olsztyna lekarz chirurg i niedouczony student architekt budownictwa.Bicie piany pod chęcią być radnym .Przypomnijmy sobie jak zbudowali rondo turbinowe na OKS i ile zrobili szkody na podobnych propozycjach.
  Odpowiedz Oceń: 13 8 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2019-07-01 22:49:29 83.6.*.*
  Przepychanki, udowadnianie racji, blokowanie, odwołania, a na dworcu w Olsztynie nadal czuć uryną z każdego kąta. Ciagle blokowanie inwestycji to w mojej ocenie jest tylko chęć udowodnienia swojej racji, z dobrem mieszkańców i podróżnych nie ma to nic wspólnego n
  Odpowiedz Oceń: 9 10 Zgłoś treść
 • Mietek z Olsztyna 2019-07-01 21:50:50 37.8.*.*
  Fro ma to miasto i ludzi w d...pie. Można sobie pisać petycję... Może zamiast tego, zbojkotowac cwaniaczkow z FRO? Odmówić obsługi w sklepie itp powołując się na klauzulę sumienia. Kto tworzy FRO? http://fro.olsztyn.pl/o-nas/
  Odpowiedz Oceń: 5 10 Zgłoś treść
 • Gigu 2019-07-01 21:43:34 37.30.*.*
  Konserwator chyba widzi , jeżeli nie jest głupcem, że FRO starą się w perfidny sposób wykorzystując biurokrację w naszym kraju przeciągnąć sprawę w nieskończoność. W tym momencie powinni pójść na skróty i szybko odrzucić odwołanie FRO. Dość robienia z nas pośmiewiska!
  Odpowiedz Oceń: 6 11 Zgłoś treść
 • edrftgyhjkjhgtfrededfghj 2019-07-01 17:02:58 77.111.*.*
  Petycja bez peselu i podpisu jest nic nie warta. Można oszukać.
  Odpowiedz Oceń: 9 2 Zgłoś treść