Przy Centaurusie powstanie kolejny hotel, a tuż obok park?

Przy Centaurusie powstanie kolejny hotel, a tuż obok park?
Basen przy ulicy Głowackiego
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Jak już poinformowaliśmy we wrześniu, miasto wystawiło na sprzedaż działkę, na której znajduje się basen przy ul. Głowackiego. Jak się okazuje, mogą w tym miejscu powstać bloki lub hotel.

Przypomnijmy, że o tym, że miasto chce sprzedać teren, na którym znajduje się pierwszy olsztyński basen, napisaliśmy już we wrześniu w artykule pt. „To koniec pewnej epoki. Basen i hala sportowa przy Głowackiego idzie na sprzedaż”.

– Potwierdzam, że planujemy sprzedaż obiektu przy ulicy Głowackiego. Ma on już ponad 50 lat i jest mocno wyeksploatowany. Wymaga pilnego remontu, bo jego stan z roku na rok się pogarsza - przyznała mediom rzeczniczka olsztyńskiego ratusza, Marta Bartoszewicz.

Miasto szuka w ten sposób środków na wkład własny wymagany do rozpoczęcia modernizacji Hali Widowiskowo-Sportowej „Urania”.

Z kolei w październiku interpelację do prezydenta Piotra Grzymowicza skierował radny Paweł Klonowski, o czym poinformowaliśmy w artykule pt. „Sprzedaż basenu przy ul. Głowackiego zostanie wstrzymana?”.

Radny uważa, że sprzedaż powinna nastąpić po opracowaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

W kontekście wspomnianych planów nie mam wątpliwości, że wszelkie tego typu działania powinny być bezwzględnie podejmowane kompleksowo w stosunku do większych terenów oraz na bazie uchwalonych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, szczegółowo określających kryteria zabudowy, w tym w szczególności ich wysokość i kształt oraz realizowane funkcje i wpływ na otoczenie. Dopiero natomiast w momencie określenia tych zasad powinny być natomiast podstawą dyskusji na temat ewentualnego zbycia jakichkolwiek terenów. W przypadku decyzji punktowych dokonywanych z pominięciem właściwej procedury urbanistycznej, konsekwentnie pozbywamy się jako miasto najważniejszych narzędzi wpływu na kształt danej części miasta, doprowadzając do jej w dużej mierze przypadkowej zabudowy.

– stwierdził radny i dodał, że jest to jego zdaniem istotna sprawa, bo dotyczy ścisłego centrum Olsztyna.

Na interpelację odpowiedział prezydent Piotr Grzymowicz. Decyzję o sprzedaży gruntów argumentuje tym, że na terenie miasta znajdują się jeszcze 4 baseny: Aquasfera, zespół krytych obiektów przy ul. Mariańskiej, basen OSW przy ul. Bydgoskiej i pływalnię uniwersytecką przy ul. Tuwima.

– W związku z powyższym oraz z uwagi na brak w budżecie miasta środków finansowych na ewentualny remont basenu, podjąłem decyzję o sprzedaży terenu składającego się z ww. działek położonego praktycznie w centrum miasta, dobrze skomunikowanego, co powinno jeszcze bardziej zwiększyć zainteresowanie jego nabyciem. Zgodnie ze studium zagospodarowania tego terenu, w grę wchodzą, oprócz zabudowy mieszkaniowej, także m.in. obiekty hotelowe – przyznał prezydent Piotr Grzymowicz.

Zapytaliśmy radnego, czy odpowiedź go satysfakcjonuje. Przyznał, że jest zmartwiony faktem, że miasto nie planuje stworzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, aby go lepiej zabezpieczyć.

– Inwestor zawsze kieruje się prostym kryterium – maksymalizacji zysku, a my jako miasto powinniśmy się kierować, żeby w danym miejscu panował ład przestrzenny. Dobre skonstruowanie planu jest ważne, bo w przypadku kompleksów wielofunkcyjnych, występuje ruch naprzemienny, np. mieszkańcy rano wychodzą do pracy, a wtedy przyjeżdżają pracownicy do biur. W przypadku zabudowy mieszkaniowej, pojawia się problem jednokierunkowych potoków pasażerskich. To ma istotne znaczenie w przypadku tworzenia się korków – powiedział w rozmowie z nami Paweł Klonowski.

Radny jest bowiem przekonany, że w tym miejscu powstaną bloki. Jego zdaniem lepiej byłoby, aby potencjalny nabywca postawił tam albo kompleks wielofunkcyjny (podobny do Centaurusa) albo biurowiec.

– Jeżeli chcielibyśmy, aby w mieście tworzyły się dobrze płatne miejsca pracy, jak np. w korporacjach, to planując zabudowę musimy takie powierzchnie uwzględniać. Chciałbym, aby na miejscu basenu powstał nie tyle wysoki budynek mieszkalny, co wielofunkcyjny, gdzie byłyby i mieszkania, i biura, i inne przestrzenie – wyjaśnił radny.

Co ciekawe, prezydent Piotr Grzymowicz zasugerował w odpowiedzi, że teren sąsiadujący z tą działką od strony wschodniej, mógłby w przyszłości stać się parkiem i naturalnym, zielonym przejściem chociażby do parku Kusocińskiego czy parku Jar.

– Jest to teren zielony (o powierzchni 29 673 mkw.), stanowiący przestrzeń publiczną o parkowym charakterze, który będzie się cieszyć popularnością mieszkańców Olsztyna. W uchwalonym w czerwcu 2015 roku Zintegrowanym programie rozwoju przestrzennego Śródmieścia Olsztyna, określającym główne kierunki działań przestrzennych w olsztyńskim Śródmieściu, teren ten jest jednym z elementów programu dotyczącego zieleni miejskiej, wskazanym w programie do funkcjonalnego połączenia z parkiem Jar – dodał prezydent Grzymowicz.

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz

 • Wonzsamorzadani 2020-11-05 10:02:09 195.136.*.*
  Dlaczego Betonowicz sam podejmuje decyzje? Ten teren nie ma prawa być zabudowany z racji co jest pod spodem. Sprzedaż jest od początku robiona pod hiltona i centaurusa bo i tam nie można było kopać pod podziemne parkingi. Zamiast pluć na PiS powiezmy na taczkach radnych miejskich, bo tutaj chyba jest największy problem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Bona 2020-11-05 01:21:04 178.235.*.*
  Centaurus a obok park z pięknymi fontannami dla mieszkańców i gości hotelowych to cudowna wizja dla tego terenu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • itp 2020-11-04 16:12:51 81.190.*.*
  Kolejny pusty hotel,na ul,Bema wiatr hula,centrum biznesu pusty
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Młoda 2020-11-04 14:09:19 5.173.*.*
  Panie P. Klonowski jest Pan prawnikiem?. Jest Pan radnym z ramienia PO co w moich oczach dyskwalifikuje Pana jako obywatela. Dostając się do rady miasta zgodził się Pan na sojusz z klubem Ponad Podziałami. Dzięki temu Olsztyn przez kolejne lata skazany jest na marazm cywilizacyjny. Wchodząc do sojuszu z Grzymowiczem stał się Pan maszynką do głosowania. Jest tak od 2018r. Chyba Pan nie zaprzeczy? Pana interpelacje są zatem krzykiem na puszczy! Musi Pan głosować tak jak klub PO zdecyduję przed sesją. Jest Pan chyba człowiekiem inteligentnym? Zatem po co te interpelacje? Skąd te ,,niezadowolenie" skoro jest Pan ,,maszynką "? Niech się Pan nie wygłupia. Niech Pan zajmie się czymś co poważniejszym. Będę z niecierpliwością czekała na głosowanie Pana w tej sprawie. Bo to że,,maszynka" w wykonaniu pozostałych radnych PO i przystawek Grzymowicza zadziała jestem pewna jak Amen w macierzy. Miłego dnia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 9
 • Korczaka-Mleczna 2020-11-04 13:22:01 88.156.*.*
  Z parkiem może być tak jak z parkiem Korczaka-Mleczna. Powstaje już 20 lat i... początku nie widać... Brawo Pan Klonowski - radny z wizją i chęcią do działania.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • Granat 2020-11-04 11:24:47 31.60.*.*
  Przecież możemy protestować , wtedy się okaże jak bardzo to miasto jest NASZE i jak bardzo je kochamy .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • Maxiking 2020-11-04 09:42:59 81.190.*.*
  W końcu ktoś ma jaja merytorycznie wejść w dyskusję z prezydentem odnośnie jego przedziwnych nierzadko decyzji.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3
 • szok 2020-11-04 09:27:12 88.156.*.*
  rozgrabią to miasto już całkowicie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 5
 • R.O. 2020-11-04 09:10:53 83.23.*.*
  Pan Klonowski ma rację. Przy takim podejściu Pana Grzymowicza nie ma się co łudzić, że powstanie coś innego niż bloczysko podobne do realizacji Arbet-u na ul. Żołnierskiej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 2