Przełom na rynku nieruchomości? Mieszkanie sprzedasz i kupisz dzięki... emocjom [WIDEO]

Przełom na rynku nieruchomości? Mieszkanie sprzedasz i kupisz dzięki... emocjom [WIDEO]
Screen z procesu działania aplikacji
Fot. Wydział Geoinżynierii UWM w Olsztynie

To może być prawdziwy przełom na rynku nieruchomości. Zespół naukowców z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olszynie pracuje nad unikatowym rozwiązaniem, które pozwoli dopasować oferty mieszkań na podstawie… emocji kupującego.

Trwający boom na rynku nieruchomości sprawia, że wybór odpowiedniego mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Z pomocą przychodzą nowatorskie badania przeprowadzane w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Geografii UWM oraz Katedrze Geodezji. Naukowcy opracowują metodykę wykorzystującą technologię wykrywania emocji z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi jakimi są: sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i widzenie komputerowe. Aktualnie trwają testowe prace nad specjalną aplikacją, która pozwoli je wykorzystać w procesie wyceny nieruchomości.

- Wbrew powszechnemu przekonaniu wcale nie kupujemy kierując się jedynie lub głównie opłacalnością ekonomiczną. Prawda jest taka, że kupujemy kierując się często własną intuicją i sercem, a emocje to najważniejszy „decydent” na rynku nieruchomości, zwłaszcza mieszkaniowym – mówi kierująca badaniami dr hab. inż. Małgorzata Renigier-Biłozor, dyrektor Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii na Wydziale Geoinżynierii UWM w Olsztynie.

Jak działa aplikacja? Badanej grupie respondentów prezentowane są fotografie przedstawiające wyselekcjonowane cechy nieruchomości, takie jak np. jej powierzchnia, standard, czy lokalizacja. Następnie aplikacja rejestruje reakcję twarzy osób oglądających przygotowane zdjęcia, a sieć neuronowa wychwytuje (klasyfikuje) emocje na poszczególnych klatkach filmu. W dotychczasowych badaniach wzięło udział ok. 300 respondentów. Wyniki są więcej niż obiecujące.

- Czułe oko kamery wyłapuje nawet bardzo drobne zmiany w emocjach widoczne na twarzy oglądającego - takie, których ludzkie oko zazwyczaj nie wyłapie. Dzięki temu wiemy, które atrybuty są dla kupującego najistotniejsze – wyjaśnia Małgorzata Renigier-Biłozor.

Naukowcy zgodnie podkreślają, że aplikacja może być rewolucją na rynku nieruchomości. W przyszłości może mieć duże znaczenie, zwłaszcza w kontekście obiektywizacji i zwiększenia wiarygodności analiz rynku nieruchomości, kluczowych w wycenie nieruchomości. Daje również zupełnie nowe możliwości dopasowania oferty dla osób szukających idealnego mieszkania oraz sprzedających czy wyceniających daną nieruchomość.

Autorską metodę do oceny istotności atrybutów nieruchomości w procesie wyceny nieruchomości opracowali badacze w składzie: dr hab. inż. Małgorzata Renigier-Biłozor, prof. UWM, dr hab. inż. Artur Janowski, prof. UWM, dr inż. Marek Walacik oraz mgr inż. Aneta Chmielewska. Wszyscy są pracownikami w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Geografii oraz Instytucie Geodezji i Budownictwa na Wydziale Geoinżynierii olsztyńskiej uczelni.

Źródło: UWM w Olsztynie

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • Michał 2021-04-22 11:21:49 176.221.*.*
  W Polsce mafia deweloperska i spekulacyjna oraz lichwa mieszkaniowa rozwija się jak rak. Rząd do tego przykłada rękę brakiem reakcji oraz obniżaniem stóp %. Obajtek o Kropiwnicki oraz wielu im podobnych ma wiele mieszkan, a wielu szarych ludzi nie ma wcale. Spekulacja podnosi cene. Jaroslaw Kaczynski mowil kilka lat temu że nie może być tak że jedem ma 80 mieszkań a inny wcale. No ale to było tylko gadanie. Mieszkanie + to też była ściema. Już na nich nie zagłosuję.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Bogdan 2021-04-22 06:28:26 31.60.*.*
  Pilnujcie ortografii, piszę się sprzedaż!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • .R.O. 2021-04-21 23:34:32 83.23.*.*
  Ściema. Kolejny projekcik do wyciagnięcia dotacji i grantu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Piotr G. 2021-04-21 13:50:37 5.173.*.*
  Pier..program,skorzystalem i mi kawalerke na Zatorzu w wiezowcu wylosowalo. Nigdy więcej!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2