Przedsiębiorcy w Olsztynie mają dość obostrzeń. Otworzą restauracje

Przedsiębiorcy w Olsztynie mają dość obostrzeń. Otworzą restauracje
30 restauracji ma otworzyć się po 17 stycznia, niezależnie od decyzji rządu
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Właściciele kilkunastu lokali gastronomicznych na terenie Olsztyna, biorąc przykład ze swoich kolegów z innych części Polski, mają wkrótce otworzyć swoje restauracje i bary dla klientów.

Do 17 stycznia trwa lockdown. Niezależnie od tego co postanowi rząd, przedsiębiorcy z różnych regionów Polski postanowili dosłownie wziąć sprawy w swoje ręce i otworzyć restauracje czy bary.

Tak się dzieje chociażby na Podhalu. Inicjatywa Góralskie Veto zrzeszyła kilkuset przedsiębiorców, głównie kwaterodawców, ale i restauratorów czy gestorów stacji narciarskich.

Jest to ostatni moment, żebyśmy mogli tej polityce rządu, która nas po prostu wykończy, powiedzieć veto. To nieprzypadkowa analogia do liberum veto. W Rzeczpospolitej Szlacheckiej chodziło o powstrzymanie tworzenia złego prawa, a my teraz też znaleźliśmy się w analogicznej sytuacji. Powołujemy się tu na dziedzictwo liberum veto, ponieważ jeden wolny człowiek także może być strażnikiem porządku prawnego – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Polsat News Sebastian Pitoń, inicjator akcji Góralskie Veto.

Dodał, że przedsiębiorcy najbardziej nie obawiają się wirusa, a bankructwa.

Efektem synergii uda się uruchomić lawinę nie do zatrzymania, ponieważ rząd nie ma narzędzi terroru. Urzędnicy, policjanci jadą na tym samym wózku co my i zdają sobie sprawę, że podcinają gałąź, na której wszyscy siedzimy. Politycy też nie są po to, aby niszczyć Polskę i polskość. Chciałbym, aby Polska była jednym z tych państw, tych narodów, które się przeciwstawią destrukcji spowodowanej pandemią. Przedsiębiorcy boją się nie wirusa, lecz zniszczenia podstaw swojej materialnej egzystencji – przyznał Pitoń.

Nie tylko na Podhalu przedsiębiorcy chcą powrócić do normalności. Podobnie jest także w Olsztynie. Jak napisał w mediach społecznościowych Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta Polski w ostatnich wyborach, w stolicy Warmii i Mazur szykuje się strajk właścicieli lokali gastronomicznych.

DOBRE WIADOMOŚCI Z OLSZTYNA

Szykuje się powstanie gastronomów.

Organizują się, aby otworzyć się wszyscy na raz, jednego dnia i solidarnie wspierać się w przypadku przestępczych działań Sanepidu i Policji, jeśli będą wystawiać nielegalne kary.

– możemy przeczytać wpis Pawła Tanajno.

– Dzisiaj w Olsztynie byłem na spotkaniu. Jest w sumie 30 restauracji, które planują oficjalnie się otworzyć i powiadomić o tym policję czy sanepid. Są wyroki sądów, działalność gospodarcza nie jest w żaden sposób ograniczona. Żyjemy w państwie prawa – przyznał w rozmowie z nami Paweł Tanajno.

Słowa kandydata na prezydenta potwierdza jeden z olsztyńskich restauratorów.

Na spotkaniu było 30 właścicieli lokali gastronomicznych zainteresowanych powrotem do normalnej działalności. 11 z nas wyraziło chęci, aby otworzyć restauracje, kluby i puby. Czekamy na dokumenty i w ciągu dwóch tygodni przygotujemy się do funkcjonowania. Będziemy działać w pełnym reżimie sanitarnym i będziemy współpracować z sanepidem i policją – powiedział w rozmowie z nami Mariusz Możdżonek, jeden z olsztyńskich restauratorów.

Dlaczego w ogóle postanowili otworzyć swoje lokale? Jak się okazuje, rząd rozważa przedłużenie obostrzeń dotykających branżę gastronomiczną, a restauratorzy mają duże problemy finansowe.

Galeria

Komentarze (65)

Dodaj swój komentarz

 • Z miasta 2021-01-13 23:14:52 109.145.*.*
  Popieram tych ludzi tylko irytuje mnie to że próbują podpiąć sie pod to zaprzancy z KO.Kilka dni temu Cichoń niczym Pavlik Morozow doniósł na Ostróde do prokuratury w Warszawie. Nastepny Sylwester marzeń pewnie znów bedzie w Zakopanem a w warmińsko-mazurskim dalej bida z nędza ale takich mamy politykierow ,ktorzy dali pokroić by się dla swojej partii.Skoro w październiku i listopadzie odbywały się na ulicach polskich miast te wszystkie sabaty czarownic tzw."strajk kobiet" i rząd temu przyglądał się biernie to dlaczego nie pozwolić otworzyć ludziom hoteli bądź restouracji?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • Witold 2021-01-13 11:53:43 188.146.*.*
  Powstanie myślącej części społeczeństwa oby nie zostali sami, już w marcu było wiadomo że to wszystko ściema ale media zrobiły ludziom z mózgu sieczkę. 2009 r. - H1N1 żadnej pandemii nie było a WHO oficjalnie oskarżone za wywołanie pandemii, sprawa wyciszona mija kolejnych 10 lat i bawimy się dalej... ludzie faktycznie umierają ale z powodu braku dostępu do lekarza ot taka miękka depopulacja, zobaczymy efekty po wyszczepieniach baranów.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 51
 • Brok 2021-01-13 08:23:25 5.184.*.*
  Z przyjemnością pójdę, władza po raz kolejny zakpiła ze wszystkich sylwester w Ostródzie, kościoły wiecznie otwarte, urodziny rydzyka, miesięcznice smoleńskie ile jeszcze by wymieniać, robią przepisy pod siebie i tvpis a my niedługo nie będziemy mogli przyjść mandatu. Narodzie obudź się szybciej by było co zbierać.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 60 1
 • sanepid oceni 2021-01-13 07:47:47 89.72.*.*
  I co? Przyjdzie ktoś? Może przyjdą zaszczepieni, bo na głupków w rodzaju Dudusia (patrz poniżej) nie ma co liczyć.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
 • Duduś 2021-01-13 04:43:28 31.179.*.*
  Słyszę że jest tu kilku tępaków co im przeszkadza , weź siedź w domu i oglądaj telewizję baranie ! Kościoły mogą być otwarte ale bary już nie ? Ile jeszcze ludzie będą wierzyć w te brednie ? Umieralność na Covid to fikcja
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 53
 • Stanisław Kaminski 2021-01-12 20:50:34 82.139.*.*
  Jak bezduszne,cyniczne a wręcz aroganckie są te informacje? Kilku restauratorów chce nabić sobie kasę kosztem zdrowia i życia innych ludzi Żenujące i pożałowania godne są te żądania.Kilku restauratorów chce nabić sobie kasę kosztem zdrowia i życia dużej ilości ludzi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 41 31
 • Granat LGBT 2021-01-12 16:00:53 95.160.*.*
  ***** branżę gastro !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 33
 • Strasz sobie 2021-01-12 14:31:03 37.30.*.*
  Wolę zdechnąć na chorobę niż z głodu!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 5
 • Janek 2021-01-12 13:12:33 188.146.*.*
  Polskie firmy powinny się otworzyć wszystkie mamy dosyć rządzenia państwem przez kneset na wiejskiej korporacje z zachodu wykupują Polskie dobra i zakłady przestańmy płacić podatki i zus co nam zrobią i tak nas zabiją jeżeli się nie pozbieramy w narodzie siła
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 25 5
 • Kocham Polskę 2021-01-12 12:24:03 31.0.*.*
  Kościoły otwarte,sklepy duże gdzie nie przestrzegania zasad obostrzen ,co drugi i nie tylko starsi ludzie nie noszą masek ,a jak mają to na brodzie.Mysle że może właściciele gastronomi zarejestrować powinni swą działalność jako dosłownie sklep, a sklepy są otwarte,kościoły także są otwarte.Dlaczego jedni cierpią z powodu obpstżen ,a drudzy nie ,czy w sklepach i kosciołach nie ma zagrożenia...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 3