Prokuratura w Katowicach zajmie się zeznaniami ''agenta Tomka''

Prokuratura w Katowicach zajmie się zeznaniami ''agenta Tomka''
Prokuratura Regionalna w Katowicach zajmie się sprawą "agenta Tomka"

W poniedziałek Prokuratura Regionalna w Katowicach podała, że wszczyna postępowanie przeciwko mieszkańcowi Olsztyna Tomaszowi K., który miał złożyć fałszywe, według prokuratury, zeznania.

– Prokuratura Regionalna w Katowicach wyłączyła materiał dowodowy i wszczęła postępowanie dotyczące składania przez świadka Tomasza Kaczmarka od lipca 2009 roku do 12 grudnia 2019 roku fałszywych zeznań w toku postępowań przygotowawczych prowadzonych w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie i Prokuraturze Regionalnej w Katowicach – powiedziała Agnieszka Wichary, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Dodała, że wyłączone dowody, w tym także zeznania, które wielokrotnie składał Tomasz K., zostaną poddane analizie i zestawione z pozostałym materiałem dowodowym.

– W zależności od ustaleń zostaną podjęte dalsze decyzje procesowe – wyjaśniła Agnieszka Wichary.

Decyzja prokuratury była podyktowana słowami Tomasza K., które wypowiedział w rozmowie z dziennikarzami TVN, o czym pisaliśmy w artykule pt. ''Agent Tomek'' doniósł na swoich byłych szefów – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Chodziło o tzw. willę Kwaśniewskich.

– Miałem wytworzyć przeświadczenie, że dom w Kazimierzu Dolnym należy do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Ja osobiście nigdy takiego przeświadczenia nie powziąłem, a moje notatki i złożone zeznania są efektem nacisków ze strony moich byłych przełożonych – powiedział były agent CBA.

Co ciekawe, Mariusz Kamiński, były szef CBA i „agenta Tomka” miał zwrócić się do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, aby upublicznić zgromadzony w trakcie śledztwa materiał dowodowy.

W opinii Ministra Koordynatora zmiana zeznań Tomasza Kaczmarka w sprawie 'willi Kwaśniewskich' jest podyktowana sytuacją procesową byłego funkcjonariusza, który liczył na zapewnienie mu parasola ochronnego. Takiego nie otrzymał i nie otrzyma nikt, kto sprzeniewierzył publiczne pieniądze

– napisał Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych, czyli Mariusza Kamińskiego.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • R. O. 2020-01-28 13:57:31 83.6.*.*
  „Losowo” trafi do właściwego prokuratora.
  Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
 • świadek koronny 2020-01-28 10:48:02 213.184.*.*
  gra na zastosowanie instytucji świadka koronnego...
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Olsztyn jest kolorowy:) 2020-01-28 09:50:02 94.254.*.*
  Nie wiedziałem, że agent T jest zameldowany w Olsztynie :) Ciekawe, czy podpisał się pod wnioskiem o referendum ;)
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść