Prezydent Olsztyna o Stomilu: ''Nie pozwolę sobie na szafowanie publicznymi pieniędzmi''

Wracamy do napiętej sytuacji wokół klubu Stomilu Olsztyn, któremu miasto odmówiło wsparcia kwotą 1,4 mln złotych. Jak twierdzi prezydent Olsztyna - koszt utrzymania I-ligowego klubu piłki nożnej wynosi więcej niż wszystkie środki na sport, jakimi dysponuje miejskie Biuro Sportu. Nie ma więc zwyczajnie z czego utrzymywać biało-niebieskich. Co na to prezes Stomilu?  

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu rada nadzorcza spółki sportowej Stomil Olsztyn nie zaakceptowała planu budżetu na 2016 rok zaprezentowanego przez prezesa Mariusza Borkowskiego. Borkowski chciał bowiem wsparcia z kasy miasta – jako głównego akcjonariusza - w wysokości 1,4 mln złotych.

Na taką kwotę nie zgodził się prezydent Olsztyna, który przyznał, że miasta nie stać obecnie na utrzymanie zawodowej piłki. Zapewnił jednak, że pomoc finansową otrzyma młodzież klubu. Więcej pisaliśmy tu->

Ta wiadomość wstrząsnęła kibicami, zawodnikami i miłośnikami Stomilu Olsztyn. Oznacza to bowiem, że jeśli szybko nie znajdą się sponsorzy – prezes Borkowski będzie zmuszony ogłosić upadłość spółki Stomil Olsztyn S.A.

W piątek klub wystosował więc list do kibiców i firm z całej Polski z prośbą o finansowe wsparcie. Zbiórka pieniędzy prowadzona jest w ramach akcji ''Milion dla Stomilu''.  Ma ona na celu zebranie brakującej kwoty 1,4 mln złotych. Cegiełki mają pomóc dokończyć rozgrywki i złożyć dokumenty licencyjne potrzebne do udziału w rozgrywkach centralnych.

Tymczasem ze swojej decyzji o niewspieraniu Stomilu tłumaczy się prezydent Olsztyna, który oświadczył iż jako człowiek odpowiedzialny musi dbać o finanse publiczne, czyli wszystkich podatników.

- Niestety, w przypadku „Stomilu” cały czas są oczekiwania, generowane przez kibiców i kolejne zarządy, że to miasto ma: dać, utrzymać, kupić, zapewnić frekwencję i promocję, bo przecież wszyscy kochamy piłkę nożną. Owszem – kochamy, ale tak się nie da i wielokrotnie o tym mówiliśmy podczas dyskusji, zarówno z działaczami sportowymi, jak i z mieszkańcami – komentuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Grzymowicz wyjaśnia, że miasto może być jednym z partnerów spółki sportowej, ale nie głównym i jedynym. Zdaniem prezydenta taki był właśnie sens powoływania spółki akcyjnej „Stomil”.

- Przecież jako prezydent miasta nie obracam prywatnymi pieniędzmi, tylko naszymi, publicznymi, więc powstaje pytanie – komu mam  zabrać?  I dlaczego dać piłkarzom nożnym, a nie na przykład piłkarzom ręcznym czy siatkarzom? Koszt utrzymania I-ligowego klubu piłki nożnej wynosi więcej niż wszystkie środki na sport, jakimi dysponuje miejskie Biuro Sportu! Więc – z czego zabrać?  Z jakiej „działki” budżetu miejskiego? Z pomocy społecznej, z kultury, edukacji, z dróg? Zaniechać inwestycji? Jestem człowiekiem odpowiedzialnym i dlatego nie pozwolę sobie na szafowanie publicznymi pieniędzmi, nawet jeśli godzi to w mój wizerunek – dodaje prezydent miasta.

Na ten komentarz prezydenta odpowiedział prezes Stomilu Mariusz Borkowski, który przedstawił jasne zestawienia tego, ile Stomil otrzymał od miasta w ubiegłym roku. Co ciekawe, a niewiele się o tym mówi, spółka którą zarządza Borkowski od maja ubiegłego roku wygenerowała samodzielny przychód w wysokości 960 tysięcy złotych.

- Miasto nie może powiedzieć, że może być tylko partnerem spółki ponieważ jest jej właścicielem - te dwa pojęcia się wykluczają. Oczywiście nie zakładało, że będzie jedynym udziałowcem i głównym - to jest inna kwestia, ale pytanie brzmi - dlaczego nie ma chętnych na partnerstwo – odpowiada Borkowski.

Poniżej przedstawione przez prezesa fakty dotyczące finansowania klubu przez miasto:

Pierwsza kwota 1 mln 370 tys. złotych - taką kwotę Prezydent przeznaczył na Stomil w 2015 roku, - co się na to składa:

a/ 180 tys - dotacja dla STOWARZYSZENIA Stomil Olsztyn
b/ 440 tys - Wod - Kan dla Stowarzyszenia
c/ 500 tys - Kapitał zakładowy powstającej spółki Stomil SA, która powstała w maju 2015 roku
d/ 250 tys. pożyczka Wod Kan dla Spółki

Druga kwota 1 mln 42 tys. złotych: strata spółki. Strata spółki TO NIE DŁUG to kwota wynikająca z czystych zapisów księgowych. I tak np. kapitał zakładowy, do którego miasto wniosło 500 tys. złotych nie może być liczony jako przychód, pożyczki nie mogą być liczone jako przychód, zaliczki nie mogą być liczone jako przychód...i już na początku przy powstawaniu spółki, do straty tego podmiotu - jakim jest spółka - jest ZOBOWIĄZANIE jakie przejęła spółka czyli wynagrodzenia wszystkich pracowników klubu - a to jest kwota prawie 600 tys. złotych ( netto + narzuty ) i głównie ona generuje stratę. Strata wynika z zapisów księgowych, których nie można uwzględnić po stronie przychodów, mimo że kasa wpłynęła do klubu.

Trzecia kwota 1 mln 230 tys. złotych zobowiązania:

a/ 250 tys - pożyczka Wod - Kan
b/ ok 138 tys - zaległości wobec usługodawców - ale ta kwota , już nie jest aktualna, ponieważ to jest stan na 31.12, a dużą część tej kwoty spłaciliśmy, resztę płacimy na bieżąco
c/ 842 tys - zobowiązania pracownicze, z czego około 500 tys. złotych, to są zobowiązania, które przejęła spółka, czyli przejęła dług do spłaty - tego długo spółka nie wygenerowała sama podczas swojej pracy. Spółka zalega z dwoma pełnymi wypłatami dla pracowników klubu.

Ważne - spółka pozyskała samodzielnie, od maja ubiegłego roku do teraz przychód netto - 960 tys. złotych i to jest kwota bez wsparcia miasta.

 

Czyli jednym słowem co Miasto dało spółce w 2015 roku?

1. 500 tys. złotych - na kapitał zakładowy
2. 250 tys. złotych od Wod Kan w formie pożyczki
3. Zobowiązanie, czyli dług w wysokości ok. 500 -600 tys. złotych - tu nie mam pewności, bo jak twierdzi prezes nie ma wglądu do papierów w tej chwili
4. Jupitery
 

Komentarze (42)

Dodaj swój komentarz

 • SPW 2016-02-03 22:36:56 88.156.*.*
  Wstyd mi przed znajomymi bo ich namawiałem żeby głosowali na tego PAPRAKA a nie na zboczeńca
  Odpowiedz Oceń: 2 3 Zgłoś treść
 • K.s. 2016-02-02 23:38:18 89.239.*.*
  To komunista, były działacz PZPR!
  Odpowiedz Oceń: 4 3 Zgłoś treść
 • fanatyczny OLSZTYNIAK 2016-02-02 16:19:32 81.190.*.*
  Mam już dosyć jego kłamstw- na to nie dam, na to nie mam- a samochód już kupuje.... frajer i kłamca
  Odpowiedz Oceń: 10 2 Zgłoś treść
 • Diuks 2016-02-02 14:29:28 46.112.*.*
  Nie podoba wam sie pilka? Do stadionu lesnego dolaczy ten przy pilsudskiego, ale nie zrozumiecie o co chodzi tym 4000 ludzi ogadajacych pilke...GMO wyznaczylo prezesa ktory podobno jest na nartach... Kon trojanski...PAMIETAJCIE!!! MIASTO WOLNE OD FUTBOLU TO NIE MIASTO WOLNE OD KIBOLI!!! Najlepiej zamiast 1300000 dla stomilu zbudujmy oboz dla ciapatych...on napewno jest dochodowy.
  Odpowiedz Oceń: 5 2 Zgłoś treść
 • kasparov 2016-02-02 08:34:13 83.12.*.*
  Po co sponsorować Stomil? Mamy przecież pierwszoligową drużynę szachową, która co roku trafia na podium Mistrzostw Polski, a w rozgrywkach europejskich regularnie nie spada poniżej pierwszej piątki, od trzech lat trafia na podium, a ostatnio nawet zdobyła złoto! Takich trzeba sponsorować, bo są skuteczni, a w Stomil choćby i miliard władować, to nie będą drugim Realem czy Barcą :P
  Odpowiedz Oceń: 4 8 Zgłoś treść
 • Donek 2016-02-02 07:46:51 195.136.*.*
  Utrzymywanie klubów piłkarskich to jakaś kpina! Kwoty jakie trzeba wykładać na piłkę nożną to gruba przesada. Jest wiele dyscyplin sportowych, w których jest wielu znakomitych sportowców ale na nich nie ma pieniędzy bo całą kasę wydaje się na piłkarzyków! Dlaczego inni sportowcy są gorzej traktowani niż chłopczyk i od kopania szmacianki??? J. napisał, że piłka można to sport dla prawdziwych facetów... Hahaha! Dobre... Znam bardziej męskie sporty, m.in. boks, muay thai i inne sztuki walki, sporty siłowe etc. Jeżeli ganianie 22 łepków za piłeczką jest takie męskie to ja jestem prezydentem USA!
  Odpowiedz Oceń: 10 7 Zgłoś treść
 • j 2016-02-01 23:53:41 188.146.*.*
  Wodziales czlowieku jak wygladaja ulice? Zamilcz i idz spac
  Odpowiedz Oceń: 2 3 Zgłoś treść
 • prawda 2016-02-01 22:13:18 88.156.*.*
  Śmieszni jesteście winiąc Grzymowicza za upadek klubu w którym każdy ładuje w kieszeń ile może. Porównujecie do większych miast lub mniejszych, z tym że tam mają głównego sponsora. Teraz dał by wam te półtora bańki a w przyszłym roku kto by zasponsorował podgrzewaną murawę? Znów miasto.. znów wszystkie inne sporty w olsztynie które osiągają wieksze sukcesy niż stomil musiało by sobie radzić. Być może to działacze z innych dyscyplin powinni przejąc spółkę stomil bo to właśnie oni na własnej skórze wiedzą jak działać z sukcesami nie mogąc liczyć na konkretne pieniądze z miasta. I skończcie z tymi trawmajami bo gdyby Urząd miasta za własne pieniądze miał wymienić kanalizację, wybudować nową ulicę i wymienić nawierzchnię na tych ulicach to by na pewno nie miał pieniędzy na stomil
  Odpowiedz Oceń: 10 3 Zgłoś treść
 • grzymowicz ty grabarzu Stomilu! 2016-02-01 20:30:10 81.190.*.*
  Pinokio ile dałeś dla ochrony żeby załatwili ci flagę Stomilu? chciałeś powiesi ja sobie w urzędzie? poprzednie transparenty które w nocy po kryjomu kradniesz już ci się znudziły? zostaw sobie te znicze co po cichaczu zabierasz, będziesz miał czym handlować jak juz niebawem stracisz stołek!
  Odpowiedz Oceń: 13 3 Zgłoś treść
 • j 2016-02-01 19:32:36 88.156.*.*
  Kibic bo pilka nozna to sport numer 1 dla prawdziwych facetow a Ty to chyba jakas chinska podrobka albo pantoflarz:)
  Odpowiedz Oceń: 6 8 Zgłoś treść