Premier i minister zdrowia o łagodzeniu ograniczeń i ''odmrażaniu'' gospodarki [WIDEO]

Premier i minister zdrowia o łagodzeniu ograniczeń i ''odmrażaniu'' gospodarki [WIDEO]
Premier Mateusz Morawiecki
Fot. Screen z transmisji online

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w czwartek wieczorem harmonogram dotyczący zmniejszenia obecnie obowiązujących ograniczeń.

We czwartek po raz kolejny pod przewodnictwem premiera zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, na którym podjęto ostateczne decyzje w sprawie luzowania obowiązujących ograniczeń.

- Chcemy dziś zaproponować nowe reguły. Możemy mówić o "zasadzie trzech 'i'". Izolacja, identyfikacja, informatyzacja - powiedział następnie na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

- Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń - zapowiedział premier.

I dodał: - Mamy w związku z tym kilka nowych komunikatów. Po pierwsze: otwarcie lasów i parków, przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji. To ma być raczej zwiększony komfort zdrowia psychicznego. Po drugie: złagodzone przepisy w handlu.

W sklepach do 100 mkw ma być możliwość wejścia 4 klientów na jedną kasę, a w sklepach większych - jedna osoba na 15 mkw. Pracownicy handlu mają być podawani kontroli zdrowia. Zasada jedna osoba na 15 mkw będzie obowiązywać także w kościołach.

- Niektóre obostrzenia będą długo obowiązywały. Zakaz imprez masowych, koncertów - przyznał premier.

Natomiast Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią przez dłuższy czas. - Jedną datą, która jest pewna, jest pojawienie się szczepionki i leków. Kiedy? Tego nie wiemy - powiedział.

Minister przyznał również że z nowymi zasadami będzie trzeba żyć "rok lub dwa".

Szumowski stanowczo zaznaczył, że "nie wrócimy do życia sprzed epidemii do czasu pojawienia się szczepionki". Przyznał również, że zniesiony obowiązek noszenia maseczek będzie dopiero wtedy, gdy zostanie stworzona szczepionka.

Według ekspertów czas potrzebny na jej stworzenie to minimum 12-18 miesięcy.

📽 NA ŻYWO: Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Czwartek, 16 kwietnia 2020

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Radek2k20 2020-04-17 07:59:51 176.221.*.*
    Mimo że PISiorem nie jestem, cieszę się że nie rządzi Koalicja Obywatelska. Bo mielibyśmy drugie Włochy. A nasza służba zdrowia już dawno by padła. I to jest pewne, i tego się trzymajmy. kONsTYtucJA. Zdrowia życzę
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
  • Jasiek 2020-04-17 07:37:49 31.60.*.*
    Sbafcy narodó
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
2147382000
2147382000