Polski Bon Turystyczny. Od kiedy można z niego korzystać?

Polski Bon Turystyczny. Od kiedy można z niego korzystać?
Bon turystyczny można aktywować od 1 sierpnia
Fot. Pixabay.com

Trwają ostatnie przygotowania w ramach programu Polski Bon Turystyczny. Każde dziecko, które korzysta z programu 500+ otrzyma świadczenie w wysokości 500 zł. Środki można wydać na cele turystyczne. ZUS uruchomił specjalną linię informacyjną.

Bon turystyczny będzie przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500+ im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

- Dajemy możliwość skorzystania z bonu aż do marca 2022 r. Wraz z kolejnym miesiącem uprawnienia będą nabywały rodzące się dzieci. Zakładamy, że dzieci, które urodzą się do końca 2021 r. te prawa nabędą i ich rodzice będą mogli skorzystać z bonu do marca 2022 r. - zapowiedziała minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz.

Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Co ważne, aby otrzymać świadczenie, nie trzeba składać wniosków. Prawo do otrzymania bonu ustala Polska Organizacja Turystyczna na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT będzie wyjaśniała sprawy związane z uprawnieniami do bonu oraz z uprawnieniami podmiotów turystycznych, opublikuje także na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem.

Świadczenie będzie można aktywować na PUE od 1 sierpnia, w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, będą mogły na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł.

Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinię, która jest czynna przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pod numerem telefonu 22 11 22 111 lub wysyłając maila na adres: bon@zus.pl można uzyskać informacje na temat Polskiego Bonu Turystycznego.

- Konsultanci specjalnej infolinii udzielają informacji osobom, które chcą skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego oraz podmiotom turystycznym, które chcą przystąpić do programu – wyjaśnia Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS udostępnił funkcje dla przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, które chcą przystąpić do programu.

dzięki czemu zostaną wpisane na listę podmiotów turystycznych uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu.

- Oświadczenie do uczestnictwa w realizacji Polskiego Bonu Turystycznego można przekazać wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem PUE ZUS. Oświadczenie jest dostępne w roli [Ogólny], w menu bocznym, w zakładce [Podmiot turystyczny] - tłumaczy rzeczniczka warmińsko-mazurskiego ZUS.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz