Dziś jest: 28.02.2024
Imieniny: Lecha, Ludomira, Romana
Data dodania: 2021-10-06 11:25

Cezary Kapłon

Policjant, który śmiertelnie potrącił motocyklistę, skazany! [ZDJĘCIA]

Policjant, który śmiertelnie potrącił motocyklistę, skazany! [ZDJĘCIA]
Karol S., który potrącił ze skutkiem śmiertelnym motocyklistę Daniela, został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Przez rok nie może pełnić służby jako policjant
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

W środę w Sądzie Rejonowym w Olsztynie sędzia Katarzyna Kruszewska-Sobczyk ogłosiła wyrok ws. śmierci motocyklisty Daniela przejechanego przez policjanta. Oskarżony Karol S. został skazany na rok więzienia, w zawieszeniu na trzy lata. Nie może także pełnić służby przez rok. Ojciec zmarłego zapowiedział odwołanie: „Nie mogę się z tym pogodzić. To nie jest żadna kara”.

reklama

Innego motocyklistę też w ten sposób potraktował [Karol. S - przyp. red.] pół roku przed tragedią, tylko z bardziej szczęśliwym skutkiem. Zajechał mu drogę. To był też jakiś urojony pościg znikąd, nie był zgłoszony na komendzie – powiedział przed rozprawą Zbigniew Ostaszewski, ojciec zmarłego Daniela.

Zbigniew Ostaszewski

Dodał, że starał się o powołanie na świadka tego motocyklistę, ale sąd odmówił.

Zbigniew Ostaszewski chciałby surowej kary dla Karola S., policjanta, który ścigał jego syna.

Chcemy całkowicie wykluczyć go z munduru, żeby nie robił krzywdy, a druga sprawa, że dotychczas nie poniósł żadnej konsekwencji. Jeżeli pracuje w komendzie miejskiej i jego pracodawca pozwala pracować na dotychczasowym stanowisku, czyli w dalszym ciągu kieruje ruchem, to coś tutaj jest nie w porządku. Bardzo nad tym ubolewamy z moją rodziną i znajomymi oraz przyjaciółmi Daniela. To jest bardzo przykre. Wnioskujemy o surowy wyrok i wykluczenie go z munduru – powiedział Zbigniew Ostaszewski.

Oskarżony policjant Karol S. i oskarżyciel, ojciec Daniela, na sali rozpraw stawili się osobiście. Wyrok ogłosiła sędzia Katarzyna Kruszewska-Sobczyk.

Oskarżonego Karola S. sąd uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i skazuje go na karę jednego roku pozbawienia wolności, warunkowo zawiesza wykonanie kary na okres trzech lat tytułem prób. Orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu funkcjonariusza policji na okres jednego roku – powiedziała sędzia Katarzyna Kruszewska-Sobczyk.

Sędzia Katarzyna Kruszewska-Sobczyk

Nawiązkę w wysokości po 10 tys. zł otrzymali rodzice zmarłego Daniela, a po 8 tys. zł – jego siostry.

Sędzia uzasadniła wyrok tym, że był to wypadek, a oskarżony nie miał na celu zabójstwa ofiary, jednakże nie powiadomił oficera dyżurnego o podjęciu pościgu, nie dopełnił obowiązków służbowych, nie zachował szczególnej ostrożności i bezpiecznego odstępu niezbędnego do uniknięcia zdarzenia w razie hamowania lub zatrzymania poprzedzającego pojazdu.

Karol S.

Wyrok nie jest prawomocny.

Karol S. szybko wyszedł z sali rozpraw odmawiając komentarza.

Po usłyszeniu wyroku Zbigniew Ostaszewski zgodził się na krótki komentarz i powiedział, że się odwoła od wyroku.

Żaden sąd nie zwróci mi życia syna i żadna sprawiedliwość mi tego nie zrobi. Oczywiście będę się odwoływał. Nie mogę się z tym pogodzić i cała moja rodzina nie pogodzi się z tym do końca życia. Tego bólu, który czuję, nikt mi nie uśmierzy. Będę walczył do skutku we wszelkich instancjach, aby pozbawić go munduru, żeby nie robił krzywdy osobom trzecim. To nie jest żadna kara. Sąd wyraźnie podkreślił złamanie regulaminu, ale życia syna mi to nie zwróci – powiedział zrozpaczony ojciec Daniela.

Do sprawy odniósł się także mecenas Lech Obara, który jest pełnomocnikiem oskarżyciela posiłkowego, czyli rodziny zmarłego. Publikujemy jego komentarz:

Ten wyrok nas – jako pełnomocnika – zupełnie nie satysfakcjonuje. Będziemy apelować. Szkoda, że nie przeprowadzono dowodów na zdarzenie, które miało miejsce kilka miesięcy wcześniej, kiedy ten sam policjant potrącił - na szczęście nie śmiertelnie - innego młodego mężczyznę. To mogłoby mieć wpływ na wysokość kary. Nie byłby to bowiem jednostkowy incydent we wzorowej pracy policjanta, ale pewnego rodzaju powtarzalność. Czy może być coś straszniejszego w karierze policjanta, niż fakt, iż w wyniku jego rażących zaniedbań podczas pościgu zginął młody człowiek? - ocenia mec. Lech Obara.

Tym bardziej, że opinia biegłego z zakresu użycia i wykorzystania środków przymusu bezpośredniego oraz taktyki i techniki interwencji policyjnej pozwala – naszym zdaniem - sformułować następujące zaniechania, które doprowadziły do tak tragicznego finału:

1. Policjant zobowiązany był do zapobiegania wykroczeniom, gdyż tak reguluje jego postępowanie art. 14 ustawy o Policji. Wykroczeniem był brak tablicy rejestracyjnej motocykla. Jest to, co należy podkreślić, wykroczenie, a nie przestępstwo. I tu, na stacji benzynowej, sprawa mogła się zakończyć. Policjanci – według opinii biegłych – mieli na to czas. Mogli wylegitymować a nawet zatrzymać Daniela Ostaszewskiego. Wtedy nie doszłoby ani do pościgu, ani do tej bezsensownej, niepotrzebnej śmierci;

2. Oskarżony policjant nie zaprzestał pościgu pomimo iż zaistniały okoliczności stwarzające zagrożenie utraty życia innych osób, poruszających się po tej drodze. Takie zachowanie nakładało zarządzenie KGP o prowadzeniu pościgu;

3. Przed użyciem samochodu jako środka przymusu bezpośredniego oskarżony powinien wezwać przez megafon do zatrzymania się i działania zgodnego z prawem. To z kolei reguluje ustawa o użyciu środków przymusu bezpośredniego przez Policję. Ostrzeżenie mogłoby pozwolić na uniknięcie wypadku śmiertelnego;

4. Oskarżony nie powiadomił dyżurnego jednostki Policji o rozpoczęciu pościgu, natomiast zgodnie z zarządzenie musiał poinformować o jego przyczynie;

5. Oskarżony nie powiadomił, że opuszcza rejon służbowy. Miał patrolować drogę, a nie stację paliw. Jest to istotne, bo wówczas dyżurny Komendy Policji z Dobrego Miasta mógł mu udzielić wsparcia, a raczej bezwzględnie zabronić interwencji. A tak w ogóle nie miał świadomości, że podejmowana jest jakakolwiek interwencja; 

6. Oskarżony nie mógł używać radiowozu w terenie leśnym jako środka przymusu bezpośredniego. Nie zachował też szczególnej ostrożności zgodnie z rozporządzeniem i ustawą o użyciu środka przymusu bezpośredniego.

– możemy przeczytać w oświadczeniu Lecha Obary.

Przypomnijmy, że do tragedii doszło 23 kwietnia 2019 roku w okolicach Dobrego Miasta. Daniel chciał uniknąć kontroli drogowej, więc zaczął uciekać przed policjantami. Gdy radiowóz wyprzedził 23-latka, ten zjechał na drogę szutrową i po przejechaniu około 250 metrów przewrócił się. Niestety, mężczyzna zginął na miejscu. (Tragedia pod Dobrym Miastem. W policyjnym pościgu zginął motocyklista oraz Policjanci przejechali motocyklistę? Znamy wyniki sekcji zwłok 23-latka).

W sierpniu 2020 roku rozpoczął się proces policjanta Karola S. Oskarżony złożył wyjaśnienia, ale nie przyznał się do winy (Ruszył proces policjanta, który śmiertelnie potrącił motocyklistę. Nie przyznaje się do winy).

W czerwcu br. napisaliśmy, że Karol S. został przywrócony do służby (Gmina Dobre Miasto. Policjant oskarżony o spowodowanie śmiertelnego wypadku motocyklisty przywrócony do służby).

Jestem głęboko oburzony i upokorzony decyzją sądu – powiedział wówczas w rozmowie z Faktem Zbigniew Ostaszewski, ojciec motocyklisty, który zginął na drodze w okolicach Dobrego Miasta. – Sędzia nadmieniła, że oskarżony służbę w policji wykonywał w sposób nienaganny i był wysoko oceniany przez przełożonych. A śmiertelny wypadek sąd potraktował jako incydent - dodał mężczyzna.

Komentarze (44)

Dodaj swój komentarz

 • Gane 2022-03-12 15:24:20 82.132.*.*
  Czemu redakcja broni bandyty Karola S? Jestescie propolicyjni? Nie wyrobicie sie z kasowaniem komentarzy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Daniel 2021-11-29 21:42:18 92.40.*.*
  Każdy psycholog który uważnie przejzy ten materiał filmowy wyciągnie wnioski że Karol policjant to morderca.jechal potok żeby zatrzymać motocyklistę za wszelką cenę.niewykluczajac morderstwa .no i dokonał tego.mozna też wysunąć podejrzenie że jakby nadużywanie anabolików lub narkotyków
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Sąd do wymiany 2021-10-14 13:22:59 213.76.*.*
  Sędzia i prokurator do wywalenia... Żałosne, motocyklista sam sobie winien, wystarczyło zatrzymać się do kontroli...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • scigacz 2021-10-11 07:24:29 89.174.*.*
  Jak rząt taki Sąt
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Luki 2021-10-11 07:08:47 89.8.*.*
  https://www.fakt.pl/wydarzenia/olsztyn-23-letni-motocyklista-zginal-w-wypadku-policjant-na-lawie-oskarzonych/1ykjy9m Tak był zatrzymywany czy to normalne? Powinny zająć się ta sprawą media bo Polskie prawo to śmiech na sali ręka rękę myje
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • asdsa 2021-10-09 20:27:02 77.111.*.*
  szkoda policjanta, bo motopizda na motocyklu jest winny
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 11
 • Pit 2021-10-08 12:47:43 81.167.*.*
  Jak uciekał to trzeba zabić? Bo ja jestem milicjant i mogę wszystko? Do końca życia nie powinien pełnić żadnej służby mundurowej skoro nie potrafi być człowiekiem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
 • suweren 2021-10-07 12:52:58 95.160.*.*
  Tak sie kończy jak polincja zamiast pilnować porzadku musi jeżdzic i szukać na siłe ofiary jak sępy żeby normę mandatowa wyrobić, . W Polsce już od dawna nie ma przestepczosci na ulicach a jak juz jest to i tak polincja nie poradzi sobie, zawsze cos spier..lą . Teraz najlepiej sobie radzą wobec słabych i bezbronnych (odważni, agresywni,za byle co pacyfikują) wiedza jak działa prawo,a co nie którzy nawet sami je improwizują, a jak trzeba naprawde stanąc po stronie prawdy, prawa to już tacy nie są, nagle nic niewiedza, nie potrafią odpowiednio zareagować a czasem nawet bronią ewidentnie przestepców wykonując slepo rozkazy. To jest wlasnie Polska polincja. Zamiast karać to SZKOLIĆ SZKOLIĆ SZKOLIĆ, oczywiscie nie na model chiński.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 6
 • Luki 2021-10-07 11:08:35 89.8.*.*
  Dostanie medal jak pójdzie do więzienia
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • Wojteksk 2021-10-07 10:31:29 83.9.*.*
  Policjant powinien dostać medal a nie kare, myślisz że jesteś bezkarny i uciekasz to licz się z konsekwencjami. Brawo do tego policjanta, hańba dla sądu który go skazał!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 12
 • stasia 2021-10-07 07:51:42 178.42.*.*
  B. szkoda chłopaka, teraz wszyscy do wszystkich mają pretensje ,szkoda też ojca i całej rodziny ale wszyscy popełnili błąd, dlaczego uciekał a policjant dlaczego doprowadził do kolizji. To że gonił to miał prawo.Pytam, czego ten młody się bał przecież to byłby tylko mandat
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
 • Luko 2021-10-07 06:43:31 89.8.*.*
  Tata milicjant to załatwił. A nie raz po cywilnemu zatrzymywał auta pod wpływem u tatusia. Władza bije w pustą głowę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • jola23 2021-10-06 20:14:12 82.113.*.*
  uciekasz,licz sie z tym.powinni strzelac.a jak by motocyklista kogos potracil?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 15
 • jaaaaa 2021-10-06 19:45:28 46.186.*.*
  Nie znam szczegółów tej sprawy, tak samo jak zdecydowana większość z was i nie mi oceniać wyrok. Skoro został skazany, to znaczy że najpewniej były ku temu podstawy. W każdym razie zwracam uwagę, że uciekanie na nieoznakowanym motocyklu przed policją (jak i sama jazda pojazdem bez rejestracji) nie jest powszechnie przyjętą normą zachowania. Dlatego życzyłbym sobie, żeby policjanci podejmowali w przyszłości pościg za takimi ludźmi, a nie odpuszczali. A jak piszecie, że "wyobraźnia, intelekt, empatia to nie są cechy dzisiejszych milicjantów", to spójrzcie na siebie i swoje komentarze. Piszę to jako osoba nieprzepadająca za policją. Wyrazy współczucia dla rodziców zmarłego.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 11
 • CyklopT 2021-10-06 18:19:07 188.47.*.*
  nie został skazany, bo to śmiech a nie wyrok
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 6
 • UK 2021-10-06 17:29:47 23.106.*.*
  Widać że komentują koledzy milicjanci. Tak milicjanci bo mentalnie jeszcze większość służby tkwi w PRLu. Kolega zabił motocyklistę? To wina motocyklisty - według nich. Jakby któremuś z nich zabito syna to inaczej by śpiewał... ale wyobraźnia, intelekt, empatia to nie są cechy dzisiejszych milicjantów...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 11
 • Pseudo policjant 2021-10-06 16:35:22 46.114.*.*
  Dziś "policjanci" ,to nie kto inny jak flustraci z zaniżonym ego, szukający docenienia, ale wśród swoich, którym prawo daje więcej władzy niż innym obywatelom, mało tego, cokolwiek by zrobili źle mają "wyrozumiałe" sądy, które zawsze ich usprawiedliwią, oczywiście po swojemu. Strach myśleć, jak ktokolwiek spotka takiego typa na swej drodze, a jeszcze jak psychol...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 8
 • Piotr 07 2021-10-06 16:11:28 195.191.*.*
  Guwniarz nie zatrzymuję się do kontroli ucieka dobrze,że nikogo po drodze nie zabił. Ojciec wcześniej mógł się zainteresować synusiem. Kto mieczem wojuje od micz ginie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 19
 • do pracy 2021-10-06 15:45:09 79.191.*.*
  Nie macie co robić na tej komendzie tylko podniecać się pisaniem komentarzy w obronie kolegi. Dziecinada
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 9
 • Stomilowiec 2021-10-06 14:12:25 37.109.*.*
  Ukarać rodziców jak wychowali danielka że uciekał przed policją
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 16

www.autoczescionline24.pl