Polacy podzieleni wobec szczepionki na Covid-19. Niemal połowa chce się zaszczepić

Polacy podzieleni wobec szczepionki na Covid-19. Niemal połowa chce się zaszczepić
Według badania IBRiS 47 proc. badanych chce się zaszczepić przeciwko Covid-19
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Dziennik „Rzeczpospolita” opublikował sondaż przeprowadzony przez IBRiS. Wynika z niego, że 47 proc. badanych zamierza skorzystać ze szczepionki na koronawirusa. 44 proc. nie chce się szczepić. 9 proc. jest niezdecydowana.

Z sondażu wynika, że 59 proc. mężczyzn chce się zaszczepić. Jeżeli chodzi o kobiety, to skorzystać ze szczepionki zamierza 35 proc.

Jeżeli chodzi o przedział wiekowy, to w grupie 18-39 lat zaszczepić się zamierza 28-29 proc. Wskaźnik ten zwiększa się w każdej kolejnej grupie. Wśród osób mających 40-49 lat skorzystać ze szczepionki planuje 43 proc., a dalej 50 proc. (dla osób w wieku 50-59 lat). 59 proc. (60-69 lat) oraz 67 proc. (powyżej 70 roku życia).

Co ciekawe, w sondażu uwzględniono także sympatie partyjne. Najwięcej osób, które chcą się zaszczepić to elektorat Lewicy – 82 proc., nieco mniej zwolenników jest wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (65 proc.) i Prawa i Sprawiedliwości (56 proc.). Zaszczepić się chce 50 proc. sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego, a Konfederacji... tylko 5 proc.

Dlaczego ludzie chcą się zaszczepić? 50 proc. zwolenników szczepionki uważa, że to szansa na powrót do normalnego życia, 20 proc. boi się, że może zakazić bliskich, 16 proc. uważa, że to obowiązek społeczny, a tylko 14 proc. obawia się zachorowania.

Wśród przeciwników szczepienia aż 42 proc. uważa, że szczepionki są niesprawdzone i niebezpieczne, bo powstały zbyt szybko, 17 proc. jest zdania, że skoro nie szczepi się przeciw grypie, to po co ma to robić przeciwko Covid-19, 15 proc. uważa, że wakcyna nie jest im potrzebna, bo prowadzą zdrowy tryb życia, a 14 proc. jest zdania, że nie ma żadnych dowodów na działanie szczepionek. 4 proc. stwierdziło, że się nie zaszczepi, bo już przechorowało Covid-19, natomiast 2 proc. uważa, że szczepionka to spisek koncernów i nie ma żadnej pandemii. 6 proc. przeciwników wskazało inne powody.

Sondaż nt. szczepień przeciwko Covid-19 / źródło: "Rzeczpospolita"

Badamy regularnie ten antyszczepionkowy wskaźnik. Kształtuje się on podobnie, jak we Francji i Rosji, trzeba powiedzieć jasno: to nie jest czołówka chętnych społeczeństw. Np. Włosi, co prawda bardzo dotknięci przez koronawirusa, w znacznie większym stopniu deklarują chęć zaszczepienia się – wyjaśnił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Marcin Duma, szef Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych.

Czytaj więcej:

Wkrótce ruszą pierwsze szczepienia pracowników ochrony zdrowia. Wiemy, w których placówkach z regionu

Pierwsza osoba w Olsztynie została zaszczepiona przeciwko Covid-19 [ZDJĘCIA]

[OPINIE] Covidowy dylemat: szczepić czy nie szczepić?

Galeria

Komentarze (19)

Dodaj swój komentarz

 • wujek Staszek 2020-12-30 11:26:15 5.184.*.*
  Troll Yarooo wam tego nie napisze ale prof. zw. dr hab. Roman Zieliński: "Stworzył Katedrę Genetyki na nowo powstałym Wydziale Biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie pracował do 2014 r. W ciągu 16 lat pracy na UWM działania Prof. Romana Zielińskiego doprowadziły do powstania jednostki zajmującej się genetyką molekularną i rozpoznawalnej na poziomie międzynarodowym. Potwierdzeniem wysokiej pozycji jednostki oraz dorobku Prof. Romana Zielińskiego było pozyskanie 9 międzynarodowych projektów badawczych, w tym koordynowanego przez Profesora, prestiżowego projektu w ramach 6 Programu Ramowego UE (Contract MTKD-CT-2004-509834) oraz sieci badawczej COST (FA0603). " Cały wywiad jest na: stolikwolnosci.pl/wywiad-z-prof-romanem-zielinskim/ - warto przeczytać i samemu wyciągnąć wnioski.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • Yarooo 2020-12-30 09:38:31 5.173.*.*
  Jak nie chce społeczeństwo się szczepić to należy siłą to zrobić, za wsparcie, unieruchomić i zrobić zastżyk.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 4
 • Medyk 2020-12-29 14:17:44 51.195.*.*
  Problem ten jest w społeczeństwach tzw. "socjalnych" gdzie system po 65 roku życia utrzymuje obywatela - Tam trzeba wszczepić ludzi. Inaczej Państwa i Rządy upadną, a ludzie razem z nimi. Innego wyjścia nie ma. Obozy koncentracyjne zamknięte, a wojen brak. 60 emerytów na 100 pracujących za trzydzieści lat - Doświadczą tego już obecni trzydziestolatkowie, gdy będą przechodzić na emeryturę. W 2050 roku sto osób zdolnych do pracy będzie musiało utrzymać sześćdziesięcioro emerytów. ...System musi się zmienić albo emerytury spadną o 50%, a to doprowadzai do skrajnej biedy i głębokiego kryzysu. Za kilka lat będzie więcej emerytów "darmozjadów" niż pracujących ktoś musi ich utrzymać nie chodzi tylko o wypłaty emerytur ale wiecej dotowanych leków dla strszych, 2x większą pomoc socjalną, pzrepełnione szpitale i przychodnie, 2x więcej hospiców i państwowych domów strości = 50% PKB = miliardy emerytom? Każdy musiałby pracować na emeryta, a nie na siebie. To KATASTROFA . Szczepionka rozwiązuje problem. Bądź odpowiedzialny! Zaszczep się szczepionką, za którą nikt nie jest odpowiedzialny. Dlaczego nie leczy się skuteczną Amantadyną w szpitalach, udają że nie ma leku? Dopowiedz sobie sam.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
 • ja podziękuję za szczepionkę 2020-12-29 09:52:14 95.160.*.*
  "Proponowana technologia mRNA nigdy nie była stosowana u ludzi. Nie znamy skutków ubocznych, które mogą pojawić się po wielu miesiącach lub latach. Rządowi pseudoeksperci zapewniają, że produkt jest bezpieczny, ale żadnego dowodu nie dostarczają. Natomiast producent został zwolniony z odpowiedzialności za działania uboczne. Czyli wyprodukował coś, czego nie jest pewny." Genetyk Prof. zw. dr hab. Roman Zieliński
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 7
2147382000
2147382000