''Pogoda nie żartuje''. Prezydent Olsztyna zwołał sztab kryzysowy

''Pogoda nie żartuje''. Prezydent Olsztyna zwołał sztab kryzysowy
Przy Szkole Podstawowej nr 10 zawalił się mur oporowy
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Po gwałtownej burzy, która przeszła nad Olsztynem w nocy z soboty na niedzielę, prezydent Piotr Grzymowicz zwołał sztab kryzysowy. Powodem było zawalenie się muru oporowego przy Szkole Podstawowej na 10, w pobliżu basenu miejskiego.

Wczoraj prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zwołał posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Powodem takiej decyzji było osunięcie skarpy i zawalenie się muru oporowego przy Szkole Podstawowej nr 10 oraz basenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mariańskiej.

- Pogoda nie żartuje. Do tej pory oszczędzała Olsztyn, ale sobotnia potężna burza ma jednak swoje negatywne konsekwencje. Najpoważniejszą jest przewrócenie części starego muru oporowego przy SP10. W konsekwencji zmuszony byłem zwołać sztab kryzysowy, żeby ocenić sytuację i podjąć niezbędne działania naprawcze – poinformował Piotr Grzymowicz.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele służb technicznych, inwestycji miejskich i edukacji. Podczas posiedzenia odbyła się wizja lokalna i podjęto działania w celu zabezpieczenia osuwiska. Teren zabezpieczyli strażnicy miejscy, obecnie nie ma zagrożenia. Jednak z powodów bezpieczeństwa w poniedziałek i wtorek zajęcia w szkole podstawowej zostały odwołane.

Z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa uczniom naszej szkoły podjęto decyzję o odwołaniu w klasach I-VIII wszystkich lekcji i zajęć dodatkowych w poniedziałek i wtorek (17 i 18.06.2019 r.).
Rodzice, którzy mają takie możliwości, proszeni są o zapewnienie opieki swoim dzieciom we własnym zakresie. Pozostali uczniowie klas I-VIII zostaną objęci opieką w szkole przy ul. Barczewskiego w godz. 6.30-16.45.
W budynku przy ul. Niepodległości będzie działać tylko stołówka szkolna. W godz. 11.10-13.00 będą wydawane obiady.

- czytamy w komunikacie szkoły.

Obecnie teren, na którym doszło do osuwiska jest wyłączony z użytku. Trwają prace naprawcze.

- Na tę chwilę sytuacja jest opanowana, a teren na którym doszło do zdarzenia został zabezpieczony i wyłączony z dostępności dla osób postronnych. Równolegle, przystępujemy do prac naprawczych i stabilizujących grunt. Swoją drogą intensywność i gwałtowność opadów coraz bardziej zatrważa i jest wyraźnym przykładem dokonujących się zmian klimatycznych, które nie omijają Polski i jak widać – Olsztyna – wyjaśnia włodarz miasta.

Gwałtowna ulewa wyrządziła także inne szkody. Na ul. Zamenhofa, na wysokości budynku nr 28, zapadła się część jezdni. Przejazd w tym miejscu jest niemożliwy.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Kama88 2019-06-18 14:30:09 213.73.*.*
  Pogoda nie żartuje i nigdy nie żartowała. Lej Pan jeszcze więcej betonu i asfaltu a będziesz mógł Pan częściej takie obserwacje czynic.
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • lwx 2019-06-17 17:33:40 83.9.*.*
  Niestety tak jest w Olsztynie i w województwie prawie zawsze. Mania zabytków lub "cudu natury" to jakaś mania, która przesłania zdroworozsądkowe myślenie. Tak piszą w jednej z naszych gazet ludzie, którzy jeszcze myślą. Niestety te "ramole" przeszły chyba na młodszych bo nikt nie oponuje. Dlatego 40 lat trwa dyskusja o budowie DK16, obwodnicy itp. Miasta, które w latach 90-tych (Białystok) zazdrościło Olsztynowi prawie wszystkiego teraz się śmieją bo głupota przeniosła się do Warmińsko-Mazurskiego i nie dotyczy to tylko rządzących. Jak młodzi rozsądni nie zaczną się pokazywać to likwidacja województwa gwarantowana za 3 lata. A bajki "Mazury cud natury" są wielce przesadzone a nawet powiem więcej, można tu mieszkać ale takich krain w świecie są tysiące. Trzeba zejść z piedestału bo można z niego być zrzuconym a to już wstyd.
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • maxio123 2019-06-17 12:24:26 46.170.*.*
  A co na to Forum Ramoli Olsztyńskich? Taki ładny murek, zrobimy z niego zabytek, będą przyjeżdżały tłumy turystów z całego świata! Tak jak do przepompowni ścieków na Wojska Polskiego walą tłumy hydraulików z całego świata.
  Odpowiedz Oceń: 8 1 Zgłoś treść