Podmiejskie busy będą odjeżdżały z ul. Przemysłowej. To problem dla wielu podróżnych

Podmiejskie busy będą odjeżdżały z ul. Przemysłowej. To problem dla wielu podróżnych
Busy prywatnych przewoźników obsługujących przejazdy na wielu podmiejskich i regionalnych trasach będą odjeżdżały z ul. Przemysłowej
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Busy prywatnych przewoźników obsługujących przejazdy na wielu podmiejskich i regionalnych trasach od połowy października będą odjeżdżały nie spod dworca czy z przystanku przy ul. Dworcowej, a z placu przy ul. Przemysłowej.

Obecnie obsługa pasażerów podróżujących busami prywatnych przewoźników odbywa się na dwóch przystankach. Jeden z nich jest zlokalizowany na pl. Konstytucji 3 Maja, obok placu należącego do dworca autobusowego. Stamtąd busy jeżdżą bezpośrednio przez pl. Bema do Barczewka, Bartoszyc, Bukwałdu, Dobrego Miasta, Jezioran, Kamińska, Lidzbarka Warmińskiego i Ornety.

Drugi z przystanków jest zlokalizowany na ul. Dworcowej – naprzeciwko punktu gastronomicznego McDonald's. Odjeżdżają z niego busy kursujące, m.in. do Barczewa, Biskupca, Dobrego Miasta, Giżycka, Jonkowa, Kętrzyna, Morąga, Olsztynka, Ostródy czy Szczytna.

Jak się jednak okazało, oba te przystanki wkrótce (mniej więcej w połowie października) przestaną funkcjonować, a jedyny przystanek dla busów prywatnych przewoźników będzie zlokalizowany na placu przy ul. Przemysłowej – to kilkaset metrów dalej.

Taką decyzję podjął Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. Urzędnicy przyznają, że jest tam duży, nowo wybudowany plac wraz z toaletą. Jak się okazuje, były trzy powody, dla których postanowiono przenieść przystanki.

– Dworcowa musi być drożna, bo ta ulica będzie musiała przyjąć większą liczbę pojazdów w związku z budową nowej linii tramwajowej. Pozostawienie tam przystanku dla busów mogłoby negatywnie wpłynąć na przepustowość tej ulicy – powiedział w rozmowie z nami Michał Koronowski, rzecznik prasowy ZDZiT.

Innym powodem przeniesienia przystanku było zgłoszenie mieszkańców Rady Osiedla Kętrzyńskiego w sprawie ilości osób korzystających z przystanków na ul. Dworcowej.

– Głos mieszkańców był jednym z ważniejszych powodów branych przez nas pod uwagę. Po trzecie - opracowanie układu drogowego zapewniającego przejezdność w związku z potencjalną rozbudową dworca głównego – dodał Koronowski.

Przeniesienie przystanku na ul. Przemysłową to docelowe rozwiązanie. Jednak część osób dojeżdżających do pracy w Olsztynie ma obawy, czy zdążą na kurs powrotny.

– Mieszkam w Barczewie, a pracuję w Olsztynie. Po pracy wracam autobusem na dworzec i jestem niemal na styk z odjazdem busa do domu. A niedługo będę musiała przejść jeszcze kilkaset metrów. To niewykonalne, chyba że godziny odjazdu będą odpowiednio przesunięte w czasie – denerwuje się pani Halina.

Co dalej z przystankami? Ten przy ul. Dworcowej zostanie zlikwidowany, natomiast na drugim przy pl. Konstytucji 3 Maja będą zatrzymywać się wyłącznie autokary dalekobieżne.

Przystanek końcowy dla wysiadających w Olsztynie nie ulegnie zmianie. Znajduje się on na wysokości stacji benzynowej Circle K.

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • Guj 2020-09-24 12:04:12 31.0.*.*
  W nie których miastach , stacje takich busików są na rogatkach miasta. Niektórym się marzy sytuacja by najlepiej busik podjechał pod drzwi. Powinien już być dawno wydzielony płac dla busów. Bo teraz to jest blokowanie pada drogowego jak na Dworcowej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Pasażer 2020-09-24 07:24:22 88.156.*.*
  Jak był PKS to było za drogo to przesiedliscie się na busy to teraz nie narzekać że trzeba dojść do nich tam jest bezpieczniej
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • JK 2020-09-24 07:22:30 88.156.*.*
  Nie tylko w Olsztynie busy odjeżdżają poza dworcem w innych miastach jest to samo
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Zzzzz 2020-09-23 16:28:38 88.156.*.*
  Dworzec powinien być przy Ratuszu nikt by nie narzekał
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • przedsiębiorca 2020-09-23 06:42:12 185.220.*.*
  No bo tawariszcz Kronowski i tawariszcz Grzym nie lubią prywaciarzy i spekulatnów, a tylko "państwowe" szanują. Tymczasem to dzięki podatkom płaconym przez "prywaciarzy" w tym PiSowskim budżecie rozdawanym na lewo i prawo jest m.in. kasa dla Grzymów, Kronowskich i innych budżetowych darmozjadów.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 8
 • gieraryhir 2020-09-22 20:35:11 88.156.*.*
  UFFF w końcu. Niesamowity syf był przez to. Wyglądało to jak w Bangladeszu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 3
 • tewu 2020-09-22 20:17:10 88.156.*.*
  Można tylko napisać.....w końcu. Pan Prezydent dwukrotnie przebudowywał okolicę dworca, nazwał toto "zintegrowanym centrum przesiadkowym". A co w efekcie powstało? Rondo przypominające kwadrat i przystanki autobusów/busów blokujące pasy ruchu. O innych bzdurnych rozwiązaniach nie wspomnę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 2
 • boguss 2020-09-22 19:53:15 95.49.*.*
  Napiszcie która to partia sprzedała dworzec autobusowy deweloperowi ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 5
 • Hgu 2020-09-22 19:39:20 94.254.*.*
  Patologia... A obok pusty Dworzec PKS we władaniu prywatnej firmy, która go zaorała. Tymczasem będziemy biegali pół kilometra po ulicy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 3
 • jok 2020-09-22 18:48:21 88.156.*.*
  Brawo. W końcu skończy się ta patologia. Przystanek zazwyczaj okupują bezdomni, a pasażerowie czekają bez ławek, toalety pod alkoholami, przepraszam, kwiaciarnią. W dodatku busiarze nielegalnie na przystanku parkowali, co chyba przez przypadek potwierdził rzecznik wspominając o św. przepustowości. Do Barczewa niedawno uruchomiono autobusy miejskie. Po co nadal korzystać z busów i za nie dodatkowo płacić?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 7