Po dwóch latach przerwy Bank Żywności w Olsztynie wraca ze Świąteczną Zbiórką Żywności

Po dwóch latach przerwy Bank Żywności w Olsztynie wraca ze Świąteczną Zbiórką Żywności
Wolontariusze podczas jednej ze zbiórek żywności
Fot. Bank Żywności

W weekend w kilkudziesięciu sklepach w Olsztynie i na terenie województwa warmińsko-mazurskiego pojawią się ubrani w charakterystyczne pomarańczowe podkoszulki, wolontariusze Banku Żywności w Olsztynie. Będą zachęcać klientów sklepów do wsparcia potrzebujących.

– Wracamy do sklepów po dwuletniej przerwie, spowodowanej przez pandemię i obostrzenia, które sprawiły, że zrezygnowaliśmy ze wsparcia wolontariuszy. Teraz ich wsparcie jest możliwe – mówi Jolanta Markiewicz, kierowniczka działu promocji Banku Żywności w Olsztynie. – Dlatego szczególnie zachęcamy do wzięcia udziału w zbiórce. Pomóżmy na święta tym, którzy z nie mogą suto zastawić stołu.

A tych osób jest coraz więcej. Według najnowszych danych Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu niemal 2 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, co oznacza, że do dyspozycji mają mniej niż 640 złotych miesięcznie. W tej grupie znajdują się przede wszystkim seniorzy oraz dzieci (aż 410 tys!).

W ostatnich latach liczby te zwiększają się drastycznie, sytuację pogarszają ograniczenia pandemiczne i pogłębiająca się inflacja. Wobec takiego stanu rzeczy osoby starsze, chore, niepełnosprawne, rodziny wielodzietne, samotni rodzice, bezdomni i bezrobotni potrzebują naszego wsparcia bardziej niż zwykle.

Zbiórka odbędzie się w kilkudziesięciu sklepach w Olsztynie i regionie. Wolontariuszy będziecie mogli w sklepach sieci: Lidl, Kaufland, Intermarche, Społem, Netto, Auchan i Biedronka. Może się zdarzyć, że przy koszach nie będzie pełnej obsady, ale będą one oznaczone i można zostawić w nich żywność.

W regionie zbiórkę koordynują organizacje partnerskie Banku, które na co dzień ratują z nim żywność przed zmarnowaniem i dystrybuują ją wśród potrzebujących. Swój udział w zbiórce zapowiedziały organizacje z: Braniewa, Dobrego Miasta, Działdowa, Ełku, Gołdapi, Iławy, Jezioran, Kozłowa, Lubawy, Nidzicy, Olecka, Olsztyna, Olsztynka, Świątek, Węgorzewa i Żabin.

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz

 • Ja pierdl 2021-11-27 11:27:49 188.146.*.*
  I znowu zaczyna się żebractwo w sklepach, tylko dej i dej jak te madki leniwe, odpieprzcie od zwykłych ludzi i idźcie żebrać do kaczyńskiego, sasina i reszty tych nierobów
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 4
 • Piniondz 2021-11-27 11:24:18 79.191.*.*
  Ubodzy potrzebują bardziej miłości i bliskości innych ludzi, niż tego jedzenia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Młoda 2021-11-27 09:47:08 94.254.*.*
  O ubóstwie przeczytamy i w Biblii i w Koranie. W Polsce istnieje od zawsze. Wkładając jakiś produkt do kosza w hipermarkecie pomyślcie Państwo że dajecie go błąkającemu się po lesie na granicy polsko-białoruskiej dziecku. Pomyślcie że nie otrzyma go dziecko umarłe, leżące gdzieś pod choinką. A przy świątecznym stole zostawcie pusty talerzyk. Jesteśmy podobno katolikami i kochamy bliżnich.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 6