Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się

„Po cichu, po wielkiemu cichu”. Dworzec Olsztyn Główny otwarty! [ZDJĘCIA]

„Po cichu, po wielkiemu cichu”. Dworzec Olsztyn Główny otwarty! [ZDJĘCIA]
Nowy dworzec kolejowy w Olsztynie już służy podróżnym
Fot. Krzysztof Brągiel / Olsztyn.com.pl

Bez uroczystego przecinania wstęgi, bez wizyty ministra ale długo wyczekiwany dworzec Olsztyn Główny został dzisiaj rano (21 lutego) udostępniony podróżnym.

reklama

Otwarcie obiektu z wielką pompą miało odbyć się w środę (19 lutego). Pociągiem na olsztyński dworzec, w towarzystwie wojewody Radosława Króla, miał przybyć minister infrastruktury, Dariusz Klimczak. W ostatniej chwili uroczystości zostały jednak odwołane [CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zamieszanie wokół otwarcia dworca Olsztyn Główny. Nagle odwołano wydarzenia]. 

Powodem kolejnego przesunięcia terminu otwarcia nowego dworca kolejowego była skarga złożona do Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego przez właściciela dworca autobusowego [CZYTAJ RÓWNIEŻ: Deweloper zablokował otwarcie dworca Olsztyn Główny. "Nie czerpiemy satysfakcji"]. 

- Organ ten sprawnie rozpatrzył skargę złożoną przez właściciela dworca autobusowego  sąsiadującego z dworcem PKP i stacją kolejową, uznając ją za niedopuszczalną

- poinformowali w czwartek (20 lutego) przedstawiciele PKP S.A.

Kolejarze po otrzymaniu pozytywnej informacji od GINB zdecydowali się jak najszybciej udostępnić dworzec pasażerom. Do cichego otwarcia obiektu doszło dzisiaj rano.

- Biorąc pod uwagę, że nie odbyło się planowane na 19 lutego br. uroczyste otwarcie dworca, niebawem PKP przygotują niespodziankę dla olsztynian i gości odwiedzających miasto

- zapowiada inwestor.

Dzisiaj o godzinie 11 konferencję prasową przed nowym dworcem przeprowadzi wojewoda warmińsko-mazurski, Radosław Król. 

- Będą odpowiedzi, będą emocje, będą fakty. Czas poznać prawdę o dworcu, który zna cała Polska

- czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Przypomnijmy, że nowy dworzec miał służyć podróżnym już latem 2023 roku (17 miesięcy od podpisania umowy). Szybko jednak okazało się, że trzeba będzie poczekać znacznie dłużej. Jednym z ostatnich realnych terminów był grudzień 2024 [CZYTAJ RÓWNIEŻ: Otwarcie dworca Olsztyn Główny przed końcem roku? Kasy już działają]. Później na tapet wzięto styczeń 2025 [WIĘCEJ O OPÓŹNIENIACH W INWESTYCJI PISALIŚMY TU: Do sześciu razy sztuka? Dworzec Olsztyn Główny później niż zakładano].

Nie tylko czas zakończenia prac ulegał zmianie, ale też cena, która wzrosła z blisko 71 mln zł do niemal 90 mln zł. Równolegle z pracami na dworcu, modernizowana była stacja. Budowa stacji Olsztyn Główny to projekt kilka razy większy. Jego koszt to 423 mln zł (netto).

Komentarze (49)

Dodaj swój komentarz
Odpowiadasz na komentarz.
Zaloguj się i odblokuj lepsze komentarze. Historia, wyróżnienie i dodatkowe opcje w Twoim profilu. Zaloguj się

  • Olsztyn 🚣‍♂️🚣‍♀️🌳☘️🌞 2025-02-21 13:53:44 81.190.*.*
    No i super. Pieniądze nie wywalone w błoto a dla mieszkańców, pracowników dworca, turystów. Super. Pieniądze wydawać ale mądrze dla ludzi aby z tego korzystali każdego dnia.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 4
  • Olsztyn 🚣‍♂️🚣‍♀️🌳☘️🌞 2025-02-21 13:53:44 81.190.*.*
    No i super. Pieniądze nie wywalone w błoto a dla mieszkańców, pracowników dworca, turystów. Super. Pieniądze wydawać ale mądrze dla ludzi aby z tego korzystali każdego dnia.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
  • FRO 2025-02-21 12:35:19 178.183.*.*
    Rafik co ty na to?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
  • Karo 2025-02-21 12:13:38 5.173.*.*
    Jaja
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Boho 2025-02-21 11:27:04 88.156.*.*
    Forum rozwoju Olsztyna które kiedyś blokowało tę inwestycje pewnie powie ze poprzedni dworzec był ładniejszy, taki bardziej boho, vintage no i zapach moczu nadawał tunelom wyjątkowy niepowtarzalny klimat
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
  • Olo 2025-02-21 11:16:38 2a00:f41:80e:*
    30 lat za poźno. Miasto wojewódzkie Najbardziej żenujące jest centrum przesiadkowe bez WC bez wiaty nue mowiac o poczekalni. Warte śmiechu górnolotne sformułowania . Popatrzcie na Iławę np. Aż miło tam jechać.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
  • maxio123 2025-02-21 11:12:57 31.0.*.*
    Wygląda pięknie. Warto było czekać. Ciekaw jestem wpisów jęczydup i opluwaczy. Już pewnie przebierają nóżkami.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
  • Janusz Pisiewicz 2025-02-21 10:48:47 95.160.*.*
    Ale czi cmokanie na śtanowiskach K+R będzie obowiąźkowe? No bo jak kto teściową odwozi, to staje szę bardzo nieoczywiste... 🙄
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • oszpecone miasto 2025-02-21 10:08:20 213.184.*.*
    2/3 bryły budynku to blaszany dach. Napis dworzec kolejowy na wysokości chodnika. Szkoda, że tego dworca nie projektował architekt.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 5
  • MP 2025-02-21 09:36:38 178.42.*.*
    Można normalnie,bez głupich uśmieszków ,lansu,bez czarnego?Można.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0

Proponowane artykuły